INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

chrome kiK96itCh7Největší poptávka je v oboru podnikových služeb po IT a finančních expertech. Chybí zejména uchazeči, kteří hovoří německy, francouzsky a holandsky. Počet inzerovaných pracovních míst meziročně rostl o 19 %, růst mezd na některých pozicích přesáhl i 10 %.

Vyplývá to z průzkumu mezd, který v oboru podnikových služeb zrealizovala agentura Grafton Recruitment.

Průzkum, který mapoval úroveň mezd zaměstnanců center sdílených podnikových služeb v Praze, Brně a Ostravě, kromě samotných finančních podmínek ukázal i na měnící se role v tomto oboru. „Digitalizace a automatizace, která je v centrech na pořadu dne, dává vzniknout novým pracovním pozicím. Jedná se jak o specializované funkce související s adopcí těchto technologií, tak i další role související s rozšiřováním záběru celého oboru,“ říká Martin Malo, ředitel agentury Grafton Recruitment, s tím, že běžné začínají být poptávky po pracovnících na pozice datových analytiků, specialistů na zákaznickou zkušenost či expertů na robotickou automatizaci. V souvislosti se vznikem nových technologických center je dále velká poptávka po IT expertech nejrůznějšího zaměření, největší hlad je ovšem po specialistech na kybernetickou bezpečnost. Dlouhodobě vysoká je i poptávka po nejrůznějších rolích do financí.

Počet poptávek naznačuje další rozvoj oboru

Dle aktuálního průzkumu asociace ABSL, která v ČR sdružuje centra podnikových služeb, obor v roce 2019 rostl 12procentním tempem. Počet inzerovaných pozic ovšem dle mzdového průzkumu rostl ještě více, o celých 19 %. Právě na základě toho se dá predikovat další růst a rozvoj celého oboru, a to nejen v Praze v Brně, kde se hledá nejvíce pracovníků, ale i v dalších regionech ČR.

Změny náplně práce a vzdělávání

Zajímavým fenoménem oboru je jeho rychlý rozvoj a s ním související změny náplně práce. Běžně se stává, že zaměstnanci přechází v rámci center i na zcela nové pracovní pozice. „Centra se stále více soustředí na inovace a expertní služby. Softwaroví roboti postupně přebírají jednoduché a opakované činnosti, jako je například skenování faktur nebo vytváření reportů, a lidé se přesouvají na odbornější pozice. I proto se v oboru velmi intenzivně investuje do vzdělávání, dle našeho průzkumu až 4x více než je český průměr,“ říká Jonathan Appleton, ředitel ABSL.

Znalost nedostatkových jazyků zvyšuje mzdu

Obor podnikových služeb zahrnuje více než stovku nejrůznějších pracovních pozic – od finančních, marketingových a HR rolí, přes pozice v IT a logistice až po nové specializované posty. Dle mzdového průzkumu Grafton Recruitment nejvíce rostly mzdy u pozic, kde byl nadprůměrný nedostatek kvalifikovaných a vhodných kandidátů. Patřily k nim mimo jiné finanční a IT role vyžadující kombinaci expertních znalostí a německého, francouzského či holandského jazyka. „Specialisté na těchto postech si mohou vydělat až o 7000 Kč více než jejich kolegové. Týká se to zejména nemanažerských pozic, u manažerů nehrají jazykové dovednosti až tak velkou roli, jejich mzdové ohodnocení vychází spíš ze zkušeností a velikosti týmu, který vedou,“ vysvětluje Martin Malo.

Rozdíly mezi regiony

I když postupně dochází ke stírání rozdílů mezi regiony, v nastavení mezd stále vede Praha, a to v průměru o 15 %. V některých případech dokonce platí, že tam, kde ostravské mzdy končí, pražské začínají. Například koordinátoři služebních cest a akcí si v Ostravě měsíčně přijdou na 25-30 tisíc, v Praze na 32-38 tisíc. Podobné nastavení panuje i u specialistů zákaznické péče, kteří si v Praze vydělají 35-38 tisíc, v Brně 25-33 tisíc a v Ostravě 23-30 tisíc.
Finance a účetnictví jsou jediným oborem v průzkumu, kde mzdy dosahují až na 200 tisíc, a to v případě pozice finančního manažera, který si v Praze vydělá 120-200 tisíc, v Brně 100-180 tisíc a v Ostravě 100-150 tisíc. Přes hranici 100 tisíc měsíčně se mohou dostat ještě lidé na pozicích Treasury Manager (70 tisíc v Ostravě až 130 v Praze) a Transition Manager (80 tisíc v Brně až 130 tisíc v Praze).
Po finančních rolích mají v oboru podnikových služeb druhé nejvyšší mzdy IT pozice. Například manažer technické podpory si v Praze může vydělat 70-140 tisíc, v Brně 70-120 tisíc a v Ostravě 80-100 tisíc. Na 100 tisíc ještě v Praze dosáhne vedoucí týmu technické podpory (60-100). Pracovníci na pozicích IT podpory si v závislosti na zkušenostech mohou v Praze vydělat 35-55 tisíc, v Brně 30-40 tisíc a v Ostravě 30-38 tisíc.

O Mzdovém průzkumu Grafton Recruitment

Průzkum Grafton Recruitment vychází zejména z nástupních mezd uchazečů, kterým Grafton Recruitment zprostředkoval zaměstnání, a dále z poptávek firem o vyhledání zaměstnanců. Sběr dat proběhl v druhé polovině roku 2019.

O Grafton Recruitment Czech Republic

Grafton Recruitment, s.r.o. byla založena v roce 1994 a v současné době je zastoupena 14 pobočkami po celé ČR: v Praze, Brně, Jihlavě, Ostravě, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Plzni, Zlíně, Liberci, Olomouci, Hradci Králové a Kolíně. Grafton Recruitment nabízí efektivní řešení v otázkách náboru, ať už se jedná o jednorázové vyhledání zaměstnance nebo velkoobjemové nábory pro soukromý i veřejný sektor. Specializuje se dále na agenturní zaměstnávání formou dočasného přidělování. Připravuje také na míru řešení outsourcingu nebo kompletní zajištění servisu náboru řízením celého procesu jako hlavní dodavatel. Patří rovněž mezi přední poskytovatele outplacementových služeb a poradenství nebo výběru zaměstnanců pomocí assessment center, speciálních testů a dodatečně nabízí poradenský servis v oblasti lidských zdrojů. Grafton Recruitment je součástí GiGroup. Více na www.grafton.cz.

(tz)

Slovo ke dni

  • Konec schůzování

    Koronavirová krize znamená nejen obrovskou zkoušku pro celou společnost, přináší mnoho těžkostí a v důsledku velké ztráty, ale zároveň mění náš postoj. To, co jsme byli zvyklí dělat jako samozřejmost, se ukáže jako zbytné nebo kontraproduktivní, a objeví se nové možnosti, přístupy, metody, technologie, způsoby myšlení a jednání. Napadlo mě, že zákaz shlukování skoncoval s naší slabostí pro schůze a nekonečné porady. Ukazuje se, že i bez nich můžeme dobře a dokonce i lépe fungovat. Lidé mohou využít videokonference, chytré telefony a maily, prostředky komunikování na dálku. Zároveň zkrátí nekonečné hovory na nezbytné a efektivní minimum. Až se z virové epidemie vyléčíme, bude až těžké se znovu vracet k schůzování, kde se hodně řeční, ale málo vyřeší. A v tom vidím jednu z pozitivních věcí, které koronavirus přináší. Pavel Kačer

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

upv logo

Řízení kvality přináší prestiž nejen na mezinárodním poli 16. březen 2020

Úřad průmyslového vlastnictví dosáhl na poli řízení kvality vynikajících výsledků. Korunovány byly například loni oceněním Manažer kvality roku, jež loni udělila Česká společnost pro jakost Ing. Miroslavu Paclíkovi, Ph.D., řediteli odboru patentových informací a představiteli vedení pro integrovaný systém řízení ÚPV. Co všechno činnost související s kvalitou obnáší, jaký užitek Úřadu i jeho klientům dává a jakou inspiraci ostatním může poskytnout, o tom je následující rozhovor se jmenovanou osobností:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE