Dubnový výsledek obchodní bilance sice neskončil rekordním přebytkem, jako tomu bylo v předchozím měsíci, přesto ho lze hodnotit poměrně pozitivně. Podle předběžných údajů ČSÚ dosáhla obchodní bilance kladného salda ve výši 22,0 mld. korun. Ve srovnání s loňským dubnem se jednalo o nárůst o 8,8 mld. korun. V běžných cenách vývoz meziročně vzrostl o 8,4 % a dovoz o 4,8 %. Ve srovnání s předchozím měsícem však vývoz poklesl o 0,7 % a dovoz vzrostl o 1,4 %.
Obrat zahraničního obchodu v dubnu dosáhl hodnoty téměř 477 mld. korun. Hlavním vývozním artiklem zůstávají i nadále stroje a dopravní prostředky, především pak silniční vozidla. Naopak schodek se prohloubil u minerálních paliv. Od ledna do dubna letošního roku celkový přebytek obchodní bilance dosáhl hodnoty 116,9 mld. korun a již nyní je zřejmé, že letošní rok bude z toho pohledu rekordní.
Rekordní přebytky zahraničního obchodu ze začátku letošního roku jsou určitě povzbudivé, avšak další měsíce mohou přinést mírné zklamání. Varovné signály chodí především z eurozóny. Stále nepříznivá ekonomická situace v evropských zemích a nepříliš povzbudivá data chodící poslední dobou z německé ekonomiky budí oprávněně obavy. Dynamika růstu objemu českého vývozu v meziročním srovnání přibrzdila a reálně hrozí, že v dalších měsících začne stagnovat. Důvody jsou jednak vysoké loňské základny objemu exportu a zmiňované problémy v eurozóně. Obchodní bilance by však i nadále měla být výrazně přebytková. Pozitivní zpráva na závěr zní, že konkurenceschopnost domácí ekonomiky zůstává i nadále vysoká.
Prý umožňuje lepší fungování státu. V něčem možná ano. Rozhodně má aparát, který může zabezpečit lepší kontrolu. Ale umožňuje i snazší podnikání? Tady už je to na pováženou. Hlasy lidí z businessu zní unisono. Podnikatelské prostředí v České republice potřebuje výrazné zlepšení. A opravdu se nenechme ukolébat tím, že vloni vzniklo meziročně nejvíce firem od dob pandemie.
Bohužel úřednický aparát neroste jen proto, aby byly úkoly státu zvládány rychleji a kvalitněji, ale protože těch úředních povinností přibývá i s ohledem na požadavky EU. A tak nevznikají nová a nová úřednická místa zdaleka jen na straně státu. Podniky si stále častěji musí najímat externí dodavatele, kteří by pro ně onu byrokratickou část businessu dokázali zpracovat na klíč. Případně staví vlastní oddělení, které musejí tuto agendu zvládnout.
Administrativa tak...
Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit
V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.