INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
akcentaPrůměrná hrubá měsíční nominální mzda v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostla oproti stejnému období roku 2011 o 3,6 % a dosáhla tak výše 24 126 korun. Díky zvýšenému růstu spotřebitelských cen však reálně poklesla o 0,1 %. V podnikatelské sféře se mzdy reálně snížily o 0,1 % a v nepodnikatelské sféře o 0,2 %. Je však nutno zmínit, že na současnou úroveň průměrné mzdy dosáhne jen zhruba třetina zaměstnanců.

Nejvíce vzrostly mzdy v sekci zemědělství, lesnictví a rybářství (6,6 %), kde je však statistika zkreslena úbytkem zaměstnanců. Mzdy se zvýšily i v sekci zdravotní a sociální péče (6,2 %), u profesních, technických a vědeckých činností (5,5 %) i v případě administrativních a podpůrných činností (4,8 %). Průměrná mzda poklesla v sekci výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla (-2,2 %) a jen minimálně vzrostla v dopravě a skladování (0,9 %). Výrazný úbytek zaměstnanců (4 %) zaznamenalo stavebnictví, které se dlouhodobě potýká s propadem produkce.

Nejvyšší průměrné mzdy jsou nadále v oboru peněžnictví a pojišťovnictví (53 754 korun) a v informatice (45 643 korun). Primát nejnižší průměrné mzdy si dlouhodobě drží zaměstnanci v ubytování, stravování a pohostinství (13 432 korun).

V celém letošním lze očekávat reálný pokles mezd a to jak vzhledem k vyššímu růstu spotřebitelských cen, tak i díky nejisté situaci v domácím hospodářství. Podniky se ke zvýšení mezd stavějí velmi neochotně a nechtějí si zbytečně zvyšovat nákladové položky a riskovat tak ztrátu konkurenceschopnosti. Pokud se již odhodlají mzdy zvýšit, tak především vysoce kvalifikovaným zaměstnancům. Celkový reálný pokles příjmů obyvatelstva má však své stinné stránky. Negativně se promítá jak na finanční situaci samotných domácností, tak i na chabém výkonu domácí ekonomiky. Slabost domácí poptávky tak lze z velké části přičíst právě nízkému růstu mezd.

Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3