INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Dnes se ukáže jak na tom eurozóna skutečně je, neboť data o růstu HDP za druhé čtvrtletí představí země, jež reprezentují více než polovinu výkonu eurozóny. Nás, co by malou středoevropskou ekonomiku, bude zajímat především to, jak na tom je jádro měnové unie v čele s Německem.

Podíváme-li se na dnes ráno na publikovaná data, tak nezbývá než konstatovat, že z jádra eurozóny přicházejí relativně dobré zprávy, neboť jak Německu, tak Francii se daří dosud unikat recesi. Zatímco v případě Francie je možné konstatovat, že ekonomika se prozatím vyhnula propadu skutečně jen o fous (HDP mezikvartálně v obou čtvrtletích roku stagnoval), pak u našeho velkého západního souseda je makroekonomická situace růžovější. Růst sice zpomalil z 0,5 % na 0,3 % (v mezikvartálním vyjádření), resp. z 1,2 % na 1 % (meziročně), avšak zůstává viditelně kladný a patří k nejsvižnějším v celé měnové unii. V případě Německa, jakožto lokomotivy Evropy, tedy platí, že ekonomika brzdí, ale zatím necouvá.

Samozřejmě - výhled pro druhou polovinu roku vypadá bledě, resp. podstatně hůře, než to co eurozóna předvedla v polovině první, avšak mluvíme-li o hospodářském růstu jádra eurozóny, pak je jasné, že žádná katastrofa se zatím nekoná. Svůj podíl na tom může mít nejen velmi uvolněná měnová politika ECB, ale také slabší kurz eura, který dokáží exportně orientované ekonomiky Německa a Francie využít.

Vedle údajů o HDP bude dnes druhou ostře sledovanou záležitostí to, zdali se Řecku povede upsat tříměsíční pokladniční poukázky za více než 3 miliardy euro. Utržené peníze mají nahradit peníze od MMF a EU, které měly vykrýt splátku vládního dluhu, která má naběhnou 20. srpna a na níž s ohledem na hluboce deficitní rozpočet nemá řecký stát vytvořenou žádnou rezervu. Asi netřeba dodávat, že upsání dotyčné sumy (převážně ze strany řeckých bank) může přinést spolu s celkem přijatelnými daty o HDP prodloužení letní pohody na trzích s rizikovými aktivy.

Jan Čermák, analytik ČSOB, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3