INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Z průzkumu mezinárodní inkasní agentury EOS KSI vyplývá, že zhoršení platební morálky postihlo i nejvýznamnější české exportní destinace. Třetina českých exportérů by si měla dát pozor na platby od německých firem – 27 % jejich plateb přichází pozdě. S pozdní platbou je třeba počítat také u 34 % faktur v Polsku a 30 % faktur na Slovensku. Díky tomu v České republice vzrostl zájem o vymáhání pohledávek ze zahraničí o více než třetinu.

Přestože téměř třetina dodaného zboží a služeb je německými firmami zaplacena se zpožděním, má Německo v Evropě nejlepší platební morálku hned po Rusku. Na samý chvost žebříčku se propadla Velká Británie, kde je pozdě splacena téměř polovina všech pohledávek. Vyplývá to ze studie mezinárodní inkasní agentury EOS KSI, která byla provedena v deseti evropských zemích.

Za situaci v Británii může i průměrná 32denní lhůta určená ke splacení, která patří k těm kratším v Evropě. Ze studie současně vyplývá, že přes špatnou platební morálku britské firmy převážně faktury zaplatí. Nedobytné pohledávky činí v Británii pouze 2 %, na rozdíl například od rumunských zákazníků, kde tvoří nevymahatelné pohledávky celých 9 %.

Krizí postižené Španělsko patří k průměru, nicméně tamní podniky povolují dlouhou dobu splatnosti, v průměru 72 dní. Zadlužené Řecko patří s 31 % zpožděných plateb a 90denní průměrnou splatností k zemím s horší platební morálkou.

„V souvislosti s celkovou ekonomickou situací a změnami platební morálky v Evropě jsme zaznamenali v posledním roce více než 30% nárůst zájmu českých společností o vymáhání pohledávek ze zahraničí," řekl Vladimír Vachel, jednatel EOS KSI Česká republika. Není se čemu divit. Například do Německa míří podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu 32 % českého exportu. „Tuzemským firmám může zhoršení platební morálky přinést značné komplikace. Při obchodování se zahraničím je proto důležité být obezřetný a předejít případným problémům například včasným prověřením odběratele, kvalitním smluvním zajištěním, nebo nastavením efektivního systému inkasa s mezinárodním dosahem," dodal Vladimír Vachel.

Země

Pozdě zaplacené pohledávky

Nedobytné

pohledávky

Průměrná splatnost pohledávek

Velká Británie

50 %

2 %

32 dní

Polsko

34 %

3 %

32 dní

Belgie

31 %

3 %

40 dní

Řecko

31 %

6 %

90 dní

Bulharsko

31 %

8 %

33 dní

Španělsko

30 %

5 %

72 dní

Slovensko

30 %

5 %

29 dní

Rumunsko

27 %

9 %

43 dní

Německo

27 %

2 %

21 dní

Rusko

16 %

4 %

25 dní







*

O průzkumu

Společnost EOS KSI realizovala průzkum mezi 2 200 firmami v Německu, Velké Británii, Belgii, Rusku, Polsku, Španělsku, Rumunsku, Řecku, Bulharsku a na Slovensku. Firmy byly dotazovány na všechny aspekty spojené s platebními transakcemi a obecně na ekonomické trendy v dané zemi. Detailní výsledky průzkumu jsou k dispozici na www.eos-ksi.cz.

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3