INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Více než dvě třetiny podnikatelů neplní svou zákonnou povinnost a nezveřejňují ve sbírce listin obchodního rejstříku své účetní závěrky. Míra naplněnosti sbírky listin je podle zjištění ochránce pouze 28 %. O tom, že většina českých podnikatelů ignoruje platné právní předpisy, svědčí například i to, že jen 9 % z nich dodalo účetní závěrky za všechny roky své činnosti. Více než 50 % podnikatelů naopak nedodalo v průběhu své existence účetní závěrku do obchodního rejstříku ani jednou.

K těmto zjištěním dospěl veřejný ochránce práv v rámci svého šetření z vlastní iniciativy, při němž se zajímal o to, v jakém rozsahu plní podnikatelé zákonem stanovenou povinnost publikovat výsledky svého hospodaření (dokládáním účetních závěrek do sbírky listin obchodního rejstříku) a jakou měrou přispívají k naplněnosti sbírky listin rejstříkové soudy. Jejich úkolem je totiž dohlížet na správnost zapsaných údajů v obchodním rejstříku a na úplnost sbírky listin. I bez individuálních podnětů by měly rejstříkové soudy činit kroky k systematickému zajištění souladu zapsaných údajů se skutečností.

Jako veřejný registr by měl obchodní rejstřík podávat relevantní informace o podnikatelském prostředí v České republice, o důvěryhodnosti, bonitě a solventnosti potenciálních smluvních stran. Tuto úlohu však může plnit pouze tehdy, pokud podnikatelé plní svou zákonnou povinnost a dokládají do rejstříku veškeré potřebné údaje, zejména doklady o výsledku hospodaření (tj. účetní závěrky).

Šetření ochránce ukázalo, že kontrola naplněnosti sbírky listin není rejstříkovými soudy prováděna v odpovídajícím rozsahu, systematicky a z vlastní iniciativy (s výjimkou Krajského soudu v Hradci Králové). Rejstříkové soudy nejsou vybaveny dostatečně účinnými právními instrumenty, ani odpovídajícím personálním a materiálním zabezpečením. Ačkoli si tedy jsou vědomy nízké naplněnosti sbírky listin, nejsou fakticky schopny provádět systematickou kontrolu z vlastní iniciativy, ale pouze na základě podnětu týkajícího se konkrétního podnikatelského subjektu. Nemají ani efektivní nástroje, kterými by na podnikatelích mohly splnění zákonné povinnosti vynutit. O situaci na rejstříkových soudech svědčí například i to, že většina z nich nebyla schopna poskytnout ani hrubé odhady, u kolika podnikatelských subjektů bylo zkontrolováno doložení účetních závěrek.

Jestliže rejstříkový soud zjistí absenci účetní závěrky, zašle podnikateli výzvu k doplnění. Žádný soud však nedisponuje informacemi o tom, kolik takových výzev ročně pošle a zejména, nakolik je tento postup efektivní, tj. kolik podnikatelů na základě výzvy sbírku listin doplnilo. S ohledem na zjištěnou nízkou naplněnost sbírky listin je zjevné, že výzvy ke zjednání nápravy, ani následné ukládání pořádkových pokut (i opakované), nejsou dostatečně účinnými nástroji. Některé rejstříkové soudy proto volají po tom, aby nedodržení zákonné povinnosti bylo důvodem ke zrušení obchodní společnosti z moci úřední.

Ministr spravedlnosti ochráncem kritizovaný stav vysvětlil zejména nedostatečnými personálními podmínkami na jednotlivých soudech, kdy zlepšení brání napjatá rozpočtová situace resortu Ministerstva spravedlnosti. Nicméně přislíbil vhodně upravit samotný informační systém obchodního rejstříku a iniciovat po poradě s předsedy rejstříkových soudů odpovídající legislativní opatření, která by vedla k vyšší naplněnosti sbírky listin. V úvahu mimo jiné přichází změna daňových předpisů (povinnou součástí daňového přiznání právnických osob by již nebyla účetní závěrka sama, nýbrž prohlášení o jejím založení do sbírky listin. Nezaložení účetní závěrky by bylo chápáno jako nesplnění daňové povinnosti).

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3