INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Pokud lze k výsledkům dnešní průmyslové statistiky napsat něco pozitivního, tak je to především fakt, že zde hodnotíme více jak měsíc starou skutečnost. S lehkým optimismem však lze pohlížet i na letos zveřejněné předstihové ukazatele z průmyslu. Především ty z Německa dávají určitou naději na zlepšení situace nejen ve Spolkové zemi, ale zprostředkovaně i v České republice.

Situace v průmyslu se ve druhé polovině loňského roku kontinuálně zhoršovala, což dokládají i dnes zveřejněná prosincová data. Na první pohled hrozivý prosincový propad průmyslu o 12,5 % byl částečně ovlivněn výrazně nižším počtem pracovních dnů. Po očištění o kalendářní vlivy objem průmyslové produkce poklesl „jen“ o 5,8 %. Meziměsíčně došlo ke snížení o 0,1 %. Za celý loňský rok došlo k poklesu průmyslové produkce o 1,2 %.

Nepříliš povzbudivá data z průmyslu podtrhují i další ukazatele. Hodnota nových zakázek v prosinci souhrnně poklesla o 11,5 %, přičemž ty zahraniční se snížily o 10,5 % a tuzemské dokonce o 13,4 %. Znepokojivý je především propad zakázek u motorových vozidel a výroby strojů a zařízení. Došlo i ke snížení počtu zaměstnanců v průmyslových podnicích a vše podtrhuje pokles tržeb.

Pokud lze k výsledkům dnešní průmyslové statistiky napsat něco pozitivního, tak je to především fakt, že zde hodnotíme více jak měsíc starou skutečnost. S lehkým optimismem však lze pohlížet i na letos zveřejněné předstihové ukazatele z průmyslu. Především ty z Německa dávají určitou naději na zlepšení situace nejen ve Spolkové zemi, ale zprostředkovaně i v České republice. Zatím je však příliš brzy psát o bodu obratu a více napoví nadcházející měsíce. Jestli se českému průmyslu podaří vrátit na růstovou trajektorii, tak to nebude dříve, než ve druhé polovině letošního roku.

Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta CZ

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3