INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Podle zveřejněných údajů ČSÚ o zahraničním obchodu se v prosinci loňského roku meziročně v běžných cenách snížil vývoz o 7,1 %, dovoz klesl o 7 %. Obchodní bilance skončila i tento měsíc přebytkem, a to ve výši 6,4 mld. Kč. V meziročním srovnání byl přebytek o 0,7 mld. Kč nižší.

Po více než třech letech došlo poprvé v meziročním srovnání k poklesu vývozu. Naposledy byla podobná situace v říjnu 2009. Na výrazném propadu exportu se podepsal zcela jistě fakt, že prosinec 2012 měl ve srovnání s rokem předešlým o tři pracovní dny méně a přetrvávající špatná ekonomická situace v eurozóně, která dusí poptávku.

Pozitivní je fakt, že celkový přebytek zahraničního obchodu v roce 2012 se přehoupl přes hranici 300 mld. Kč.( 310,8 mld. Kč), což byla hranice, kterou jsme věřili, že překoná. Oproti roku 2011 tak došlo k nárůstu o více než 110 mld. Kč.

Rok 2013 bude alespoň v první polovině pro exportéry velmi těžký a očekáváme další pokles objemu exportu. Při optimistickém scénáři by mohlo dojít k obratu tohoto trendu v druhé polovině letošního roku, pokud se opět podaří nastartovat poptávku na klíčových trzích, tedy především v eurozóně.

Jiří F. Grund, předseda Asociace exportérů

O Asociaci exportérů

Asociace exportérů byla založena 2002 a je dobrovolným sdružením podle zákona 83/1990 Sb. ve znění pozdějších změn a doplňků. Asociace zastupuje své členy při prosazování společných zájmů, zejména při prosazování průhledného, nediskriminujícího a svobodného podnikatelské prostředí s cílem zachování a zvyšování konkurenceschopnosti tuzemských firem a společností, zejména firem a společností exportních. Asociace jedná s orgány státní správy a s dalšími organizacemi nebo jednotlivci, kteří mohou přispět k prosazení cílů, propaguje své cíle v médiích, organizuje a provádí vzdělávací, společenské a propagační akce zaměřené na dosažení cílů.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3