INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Podle aktuální konvergenční zprávy Evropské komise by se osmnáctou členskou zemí eurozóny mělo stát prvního ledna příštího roku Lotyšsko. Zajímavé na tom je několik novinek.

Za prvé, Lotyšsko by mělo být první novou členskou zemí eurozóny, jež vstupuje do společného měnového prostředí při platnosti nových pravidel (zavedení Evropského stabilizačního mechanismu, povinnost dodržovat koordinační nástroje hospodářské politiky v rámci Six-pack a Two-pack, fiskální kompakt, bankovní unii apod.), čímž vlastně vstupuje do "jiné" eurozóny, než jakýkoliv z jeho předchůdců.

Za druhé, Lotyšsko muselo projít de facto daleko ostřejším vstupním testem. Sice i pro něj platí "pouze" maastrichtská kritéria, ale jejich vyhodnocování a interpretace zřejmě byly podstatně reálně přísnější a obezřetnější, než kdykoliv předtím.

Za třetí, Lotyšsko je důkazem, že i přes lekci, kterou eurozóna v krizi utrpěla, je o vstup do ní zájem a že některým členům nabízí výhody, kvůli kterým jsou ochotni a připraveni do euro-zóny vstoupit.

Za čtvrté, podle původních úmyslů a představ již mělo Lotyšsko v euro-zóně pět let být; díky poznání, že nebude schopno splnit inflační kritérium a jeho dlouhodobější udržitelnost, samo svoji snahu v roce 2007 vzdalo, resp. odložilo - poté, co krátce předtím nebyla dosud zatím jako jediná země "přistoupena" do euro-zóny Litva. Onen odklad však nebylo alibi, leč objektivní nutnost. Sympatické je, že při první možné příležitosti se Lotyšsko úspěšně postaralo o reparát, čímž naplnilo svoji členskou povinnost.

Zdá se, že jedinou - a zřejmě snadno překonatelnou - překážkou zbývá pro Lotyšsko patrně spíše formální posvěcení Radou EU (ECOFIN) a Evropskou radou. Nezbývá, než držet Lotyšsku palce a ocenit jeho odvahu, statečnost i připravenost.

 

Petr Zahradník,

hlavní ekonom Conseq Investment Management a člen NERV

 

 

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3