INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Dřevěný nábytek, palety či topné peletky mohou podražit. V České republice vstoupila v platnost nová direktiva Evropské unie, která se snaží zamezit dovozu dřeva z černého trhu mimo evropskou sedmadvacítku. Například peletky, které mnohé domácnosti využívá jako levné topivo, pochází nejčastěji z Ukrajiny či Běloruska a do tuzemska se ve velkém dováží.

„Evropská unie chce tímto nařízením vytvořit větší transparentnost postupů obchodu se dřevem. Nařízení se týká všech hospodářských subjektů, které dovážejí výrobky na bázi dřeva do Evropy. Při prvním uvedení na vnitřní trh musí prokázat, že dřevo z produktů bylo těženo v souladu s místními předpisy v zemi původu, jsou tedy povinni prokázat legální původ,“ komentoval František Závada, vedoucí auditor Bureau Veritas.

Bureau Veritas v reakci na přijaté nařízení Evropské unie o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh 995/2010 (EUTR) vytvořila řešení pro povinný systém náležité péče Due Diligence Solution pro lesní hospodářství, dovozu celulózy a papíru, obalů a výrobků ze dřeva. Systém umožní dovozcům či výrobcům dovážejícím do ČR prokázat, že jejich dřevo nepochází z nelegální těžby.

Evropská komise odhaduje, že členské státy přicházejí kvůli nelegálnímu dovozu ročně o 10-15 miliard eur na příjmech do státních rozpočtů. „Nejrizikovějšími oblastmi z hlediska nelegální těžby dřeva patří Afrika a Asie. Dle odhadů je tamní celková produkce až z třiceti procent pokryta nelegální těžbou. Hned za těmito oblastmi je Rusko s postsovětskými státy a Balkánem s 17 procenty nelegální těžby. V konkrétních číslech to znamená, že do EU se ročně dostane nelegální cestou zhruba 16 miliónů kubíků dřeva či dřevěných výrobků. V rámci samotné České republiky pak toto množství odpovídá 100 000 kubíků za rok,“ upřesnil Stanislav Moučka, ředitel divize Certifikace v ČR.

Evropská direktiva vstoupila v platnost již 3. března. Zákon, který by v rámci ČR trestal obchod s dovezeným dřevem mimo hranice EU bez prověřeného původu, zatím prochází schvalovacím procesem. Legislativa počítá s různými sankcemi, tedy pokuty přiměřené škodám napáchaných na životním prostředí, pokuty v hodnotě dotčeného dřeva a výrobků či zabavení zboží nebo dokonce pozastavení povolení k obchodování.

Co je Due Diligence Solution od Bureau Veritas?

Jako přední světový certifikační orgán s více než 10 lety zkušeností v oblasti služeb v dřevařské oblasti, Bureau Veritas vyvinula prvotřídní systém náležité péče Due Diligence Solution, a to konkrétně pro splnění požadavků EUTR. Toto řešení je zcela přizpůsobeno potřebám a potenciálním rizikům každého dodavatelského řetězce, je podporováno týmem 300 odborníků s hlubokými znalostmi místních předpisů v 60 zemích a je nákladově vysoce efektivní. Bureau Veritas firmám poskytne konzistentní analýzu rizik, a pokud je třeba, rychlé nasazení místních týmů k provedení auditů na místě v terénu.

„Bureau Veritas Due Diligence řešení poskytuje přístup k naší síti odborných znalostí a poskytuje klientům konkurenční balíček, který kombinuje jak on-line tak hodnocení na místě a můžete tak prokázat shodu a integritu celosvětové sítě zásobování dřevem kdekoliv ve světě," sdělil Etienne Casal, viceprezident Certification Business Line.

Bureau Veritas poskytuje EUTR služby jako samostatný balíček nebo doplnění stávajících certifikačních služeb, jako je FSC ® PEFC ™, SFI, OLB (Origine et des bois Legalité) a American Tree Farms certification audits.

Podrobnější informace o tomto procesu a s ním související problematice přinese odborný seminář, který se 21. června uskuteční v sídle společnosti Bureau Veritas na adrese Olbrachtova 1, Praha 4. Pořádán je ve spolupráci s Českou obalovou asociací SYBA a dalšími partnery. Zájemci o něj se mohou přihlásit do 14. června na adrese společnosti – viz též  www.bureauveritas.cz.

Chcete-li se dozvědět více o Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 995/2010 a Bureau Veritas Due Diligence Solution http://eutr.bureauveritas.com

www.bureauveritas.com

www.bureauveritas.cz

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3