INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Dnešek měl naznačit, kdo z ekonomů je aktuálně blíže pravdě: zdali Ti, co nás straší dluhově-deflační spirálou a velí k dalšímu uvolnění měnových podmínek (skrze oslabení kurzu koruny), anebo ti, co říkají, že hospodářské oživení postupuje dále vpřed.

Ranní data o HDP z Německa, což je náš největší obchodní partner, dávají přitom za pravdu mírným optimistům. Růst v Německu podle předběžných (sezóně očištěných údajů) ve třetím čtvrtletí zpevnil z 0,5 % na 0,6 %, přičemž speciálně pro českou ekonomiku je dobrou zprávou, že ekonomika našeho velkého souseda byla tažena především domácí poptávkou.

Česká data však s výsledkem německého HDP vůbec nekorespondují a ex-post v podstatě dávají částečně za pravdu ČNB, které argumentuje tím, že situace v ekonomice se nezlepšuje. Ve srovnání s druhým čtvrtletím české HDP klesá o půl procenta, v meziročním srovnání dokonce o 1,6 %.Českou ekonomiku stále táhnou dolů slabé investice omezované veřejným sektorem i soukromými firmami. Ostatně v tomto směru se jejich trend bohužel nemění. Ekonomice nepomáhá ani spotřeba domácností ovlivněná stále ještě nepříznivým vývojem finanční situace domácností. Dokud nerostou reálné příjmy a panuje strach o práci, trvalejší poptávka se bude jen těžko vracet. Negativní vliv měl tentokrát i zahraniční obchod, na který jsme si zvykli jako na motor českého hospodářství. Přesto byl tentokrát jeho vliv negativní v důsledku rychlejšího nárůstu dovozu.

Výsledek českého HDP rozhodně nepůsobí pozitivně, protože naznačuje, že ekonomika postrádá solidní tempo, které by dokázalo zcela smazat předchozí ztráty. Potěšit nás mohou výsledky pouze tehdy, když zapomeneme, že letošní třetí čtvrtletí mělo o tři pracovní dny navíc. Bez zohlednění tohoto bonusu by čísla nevypadala až tak negativně, nicméně to už je hodně slabá útěcha.

Jan Čermák
Analytik ČSOB
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3