INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

V pětiletém období mezi roky 2012 a 2017 se zásadní změna tuzemské hospodářské situace projevila i na průměrné mzdě. Ta v letošním prvním čtvrtletí vzrostla oproti stejnému období před pěti lety o téměř 16 procent, tedy o necelé čtyři tisíce korun. Nejvíce si polepšili pracovníci v IT oborech, na opačném konci skončili horníci či zaměstnanci ve finanční sféře. Průměrná hrubá mzda činila v prvním čtvrtletí letošního roku 27 889 Kč. To je podle dat Českého statistického úřadu o necelé čtyři tisíce korun více než ve stejném období před pěti lety, kdy se česká ekonomika nacházela v recesi.

Vyjádřeno v procentech se jedná o nárůst o 15,6 %. V jednotlivých odvětvích si za pětileté období nominálně nejvíce polepšili zaměstnanci v informačních technologiích. Mzda se jim v průměru zvedla o 8 447 korun. Mezi další obory, které za posledních pět let zaznamenaly největší nominální změnu, patří veřejná správa, vědecká činnost či zpracovatelský průmysl. Zaměstnanci v těchto odvětvích nyní na výplatní pásce najdou o zhruba čtyři a půl tisíce korun více než před pěti lety.

Procentuálně si nejvíce polepšili zaměstnanci v restauracích či hotelech, a to o celou čtvrtinu původního platu z roku 2012 na 17 tisíc korun. Vysoký procentuální nárůst je však dán především výškou mzdy, která je ve srovnání s ostatními obory dlouhodobě nejnižší. O více než pětinu stoupla za posledních pět let gáže pracovníkům v odvětví nemovitostí, na třetím místě se pak s nárůstem o necelou pětinu umístili zaměstnanci ve velkoobchodu a maloobchodu. Postupný nárůst mezd zaznamenala i společnost ZKL, která je jedním z největších tuzemských exportérů v oblasti strojírenství. „Za posledních pět let docházelo k pravidelnému meziročnímu nárůstu mzdy o zhruba 1,5 až 3 %, v závislosti na uzavřených kolektivních smlouvách, což za posledních 5 let představuje nárůst až o 15 %,“ uvedla personální ředitelka koncernu, Lada Serreli. Podle ní se přitom dá očekávat další postupný růst i v následujících letech.

Napříč různými pracovními odvětvími však lze nalézt i taková, která za posledních pět let téměř žádnou změnu nezaznamenala. Například průměrná mzda horníků se za sledované období sice přehoupla přes hranici třiceti tisíc korun, v reálu to však znamenalo nárůst o zhruba dvě stě korun. Od roku 2012 si z hlediska platů více či méně polepšily prakticky všechny obory. Jedinou výjimkou je v tomto ohledu peněžnictví a pojišťovnictví, kde mzdy klesly o necelého půl procenta. Zatímco před pěti lety platilo toto odvětví z hlediska platů za nejvíce výdělečné, díky růstu odměn v informačních technologiích je nyní až na druhém místě. Průměrná mzda zde však v průměru stále přesahuje 53 tisíc korun.

Celkové zvyšování průměrné mzdy se úzce pojí i se zvyšujícími se finančními nároky uchazečů o zaměstnání. „Pro firmy je při současné nízké nezaměstnanosti těžké najít nové zaměstnance s potřebnými kvalitami. Pokud už se takový uchazeč najde, může si pak více diktovat podmínky, včetně těch platových. Potenciální zaměstnavatelé na toto musejí reagovat, výsledkem je tak rostoucí mzdové ohodnocení,“ uvedla Gabriela Kodenková z personální agentury Talentica, která se zaměřuje na nábor technických profesí. Nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovních sil na trhu práce potvrdila i Lada Serreli. „Firmy se snaží nabídnout novým zaměstnancům co nejlepší podmínky, aby je získaly. Na druhou stranu na to musejí reagovat současní zaměstnavatelé tak, aby jim zaměstnanci neodcházeli pouze za lepším výdělkem,“ uzavřela personální ředitelka.

 (tz)

 

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3