INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

stock 1863880 960 720V prosinci se důvěra v ekonomiku snížila o 0,8 bodu oproti předchozímu měsíci. Za poklesem stojí především pokles důvěry podnikatelů, která se dostala na nejnižší úroveň za pět měsíců. Průmyslníci hodnotí hůře současnou poptávku po svých výrobcích, firmy se ale nadále potýkají i s problémem nedostatku pracovní síly.

Podniky očekávají také nižší výrobní činnost v následujících třech měsících a rovněž poklesl optimismus ohledně nadcházejícího období šesti měsíců. Oproti tomu se důvěra ve stavebnictví meziměsíčně zvýšila. Vysoká poptávka po stavebních pracích se nadále odráží v optimismu stavařů, jejichž očekávání pro období příštích tří měsíců se zvýšila. Celkové zlepšení ekonomické situace očekávají také obchodníci, jejichž důvěra v prosinci vzrostla.

Také spotřebitelská důvěra v prosinci po listopadovém propadu opět vzrostla. Spotřebitelé se sice bojí méně toho, že se zhorší jejich vlastní finanční situace, mají však v úmyslu více šetřit. Uvědomují si totiž, že česká ekonomika postupně zpomaluje a vytváří si opatrnostní rezervy. Přesto se příliš neobávají zvýšení nezaměstnanosti a příjmy plynoucí ze stabilního růstu mezd si nebojí užít. Vánoce tak podle všeho byly letos ještě bohatší než loni, což se projeví především v růstu maloobchodních tržeb v posledním čtvrtletí letošního roku.

MONIKA JUNICKE
Economist
Investment Banking

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Klid nad zlato

    Priority lidí procházejí velkými proměnami. Cení se to, co je vzácné a navýsost potřebné. A tím se stalo nyní ticho a samota. Někdo je marně hledá, jiný z nich udělal business. Soutěže EY Podnikatel roku, která se konala v Monaku, se zúčastnil i finský podnikatel Samu Hällfors. Vymyslel a vyrábí zvukotěsné buňky, do nichž se zaměstnanci mohou skrýt, když jim kolegové lezou na nervy nebo když si potřebují zavolat. Finsko přitom patří k málo zalidněným zemím a řeklo by se, že tam každý může najít samotu a utéct od hluku. V čínských, amerických nebo evropských metropolích bude situace mnohem dramatičtější a poptávka po budkách podstatně vyšší. Zkrátka to, čeho byl dříve nadbytek, se mění v nedostatkové zboží. I voda, vzduch a mezilidské vztahy. Zůstává otázka, zda i ty půjdou koupit.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2018

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

Získávání technického know-how z patentových databází 27. květen 2019

Databáze průmyslověprávních informací jsou velice užitečným zdrojem znalostí. Jejich prostřednictvím lze získat údaje, které jen s obtížemi naleznete jinde. V některých případech dokonce platí, že tyto informace z jiných zdrojů vůbec získat nelze. Na následujících řádcích se o těchto poněkud nedoceněných pomocnících dozvíte více.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE