INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 20. rokem

stock 1863880 960 720V prosinci se důvěra v ekonomiku snížila o 0,8 bodu oproti předchozímu měsíci. Za poklesem stojí především pokles důvěry podnikatelů, která se dostala na nejnižší úroveň za pět měsíců. Průmyslníci hodnotí hůře současnou poptávku po svých výrobcích, firmy se ale nadále potýkají i s problémem nedostatku pracovní síly.

Podniky očekávají také nižší výrobní činnost v následujících třech měsících a rovněž poklesl optimismus ohledně nadcházejícího období šesti měsíců. Oproti tomu se důvěra ve stavebnictví meziměsíčně zvýšila. Vysoká poptávka po stavebních pracích se nadále odráží v optimismu stavařů, jejichž očekávání pro období příštích tří měsíců se zvýšila. Celkové zlepšení ekonomické situace očekávají také obchodníci, jejichž důvěra v prosinci vzrostla.

Také spotřebitelská důvěra v prosinci po listopadovém propadu opět vzrostla. Spotřebitelé se sice bojí méně toho, že se zhorší jejich vlastní finanční situace, mají však v úmyslu více šetřit. Uvědomují si totiž, že česká ekonomika postupně zpomaluje a vytváří si opatrnostní rezervy. Přesto se příliš neobávají zvýšení nezaměstnanosti a příjmy plynoucí ze stabilního růstu mezd si nebojí užít. Vánoce tak podle všeho byly letos ještě bohatší než loni, což se projeví především v růstu maloobchodních tržeb v posledním čtvrtletí letošního roku.

MONIKA JUNICKE
Economist
Investment Banking

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Neomezené volno pro zaměstnance

    Direct pojišťovna přišla se zajímavým benefitem, který nabízí lidem ve firmě neomezené volno. Novinka funguje jednoduše: Pokud má zaměstnanec potřebu zůstat doma, nepřijde do práce. Po roce testování se ukázalo, že systém funguje velmi dobře. Navíc nad rámec dovolené se spotřebovalo 441 hodin, možnost využila třetina zaměstnanců. Většinou si volno vzaly ženy o vánočních svátcích nebo muži při stěhování a dalších mimořádných situacích. Potvrdilo se několik věcí. Pracovníci nemají zájem benefit zneužívat, naopak si váží důvěry, kterou jim pojišťovna dává. Jsem přesvědčený, že neomezené volno upevňuje vztahy uvnitř firmy a v důsledcích vede k větší spokojenosti zaměstnanců i k vyšší prosperitě. Podle mého soudu se rozšíří do dalších podniků, avšak nikdy zřejmě nebude rozšířen všude. Nedovedu si například představit, že by do zaměstnání...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2018

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300

INZERCE