INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

city 4057536 960 720Členové Cihlářského svazu se chovají přesně podle zásady každého správného podnikatele: Očekávej to nejlepší a připravuj se na nejhorší. Celé české stavebnictví pohlíží na rok 2019 optimisticky a očekává meziroční nárůst o 3,2 procenta, a to i po výrazném růstu, který přinesl již rok 2018.

Tržby stavebních firem v ČR loni vzrostly zhruba o desetinu.Tržby stavebních firem v ČR loni meziročně vzrostly zhruba o desetinu na 500 miliard korun. Proti krizovému roku 2013 to bylo asi o čtvrtinu více. Do hodnoty z rekordního roku 2008 chybí necelá desetina. Rekordní rok zaznamenali rovněž výrobci stavebních materiálů.

Ing. Jan Fiala, obchodní ředitel Cihelny Štěrboholy, říká:V loňském roce jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po našich výrobcích o víc jak 20 % za poslední rok. Od roku 2008 je to konečně obrat k lepšímu.“

Stavební výroba v ČR se loni meziročně zvýšila o 8,4 procenta. „Rok 2018 byl pro společnost HELUZ úspěšný. Celé rok byly plně využity všechny instalované kapacity a všechno vyrobené množství se dostalo na trh k zákazníkům. Jsme rádi, že se nám podařilo i přes rostoucí poptávku uspokojit všechny objednávky, které jsme přijímali v průběhu celého roku, i když nevždy v těch dodacích termínech, které by si někteří zákazníci přáli. Již druhým rokem je potřeba cihly stejně jako většinu ostatních materiálů objednávat včas, a ne na poslední chvíli,“ říká Ing. Petr Stejskal, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ.

Spokojený je rovněž i Roman Busta, obchodní ředitel Wienerberger CZE, který říká: „Považujeme rok 2018 na trhu pozemních staveb za silný a to se positivně promítlo i do výsledků naší společnosti. Máme radost z toho, že naši zákazníci preferují kvalitu a zejména naše řešení s vyšší přidanou hodnotou.“

Podnikatelé však mají rádi stabilní ekonomické prostředí. To, co se odehrává v tuzemském stavebnictví, má do nějakého lineárního vývoje daleko. Stavebnictví chybí jasná koncepce vlády. Veřejné investice, které by měly stabilizovat trh, jsou spíše nárazové. Stavební produkce tak na rozdíl od zemí západní Evropy kolísá. Když se podíváme na vývoj stavební produkce v posledních letech, tak například v Německu nebo Rakousku je vidět postupný a stabilní růst, zatímco země z bývalého východního bloku včetně ČR kolísají nahoru dolů. Chybí tady jasná koncepce. Stát by měl výkyvy na trhu vyvažovat veřejnými investicemi. Stavební produkce v České republice meziročně kolísá a ovlivňují například volby nebo evropské dotace. Stavební firmy tak v jednom období nestíhají, ale vzápětí produkce znovu výrazně klesá.

Více na www.cscm.cz

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Představy a realita

    Inovují malé a střední firmy. V korporacích bývá silný byrokratický aparát, jenž se postará o to, aby dobré nápady nešly zavést do praxe, nebo se jejich implementace nekonečně táhla. Tvrdí to místopředseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Ing. Karel Dobeš, a má samozřejmě pravdu. A jak dodává jeho kolegyně Pavla Břečková, inovace je otázka přežití. Proto mohou menší podnikatelé konkurovat gigantům s obrovským kapitálem a dlouhou tradicí. Je zajímavé, že z nedávného průzkumu vyšlo zjištění, podle něhož 44 procent dotázaných nikdy nevyužije v podnikání robotizaci a digitalizaci. Ovšem v praxi se ukazuje, že nějakou formu digitálních technologií už uplatňují téměř všichni. Někdy, zdá se, sama realita překonává naše představy.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

Visegrádský patentový institut a Smlouva o patentové spolupráci 28. srpen 2019

Jak získat patentovou ochranu v zahraničí za využití řízení podle mezinárodní Smlouvy o patentové spolupráci bylo naznačeno v článku, který byl na tomto místě uveřejněn minulý měsíc. Zdůrazněnými výhodami popsaného systému bylo zejména získání času na přípravu a rozhodování, zda, a ve kterých státech, usilovat na základě jediné podané patentové přihlášky o patentovou ochranu. 

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE