INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Era_logo_finalNa setkání ministrů financí a centrálních bankéřů zemí G20 v Paříži půjde relativně o hodně. Je to poslední šance jak sladit své postoje před summitem v Cannes. Tam budou chtít země G20 slyšet, jak eurozóna hodlá řešit své problémy a dohodnout se, jak mohou pomoci ostatní členové, především velké rozvíjející se ekonomiky (BRICs - Brazílie, Rusko, Indie a Čína). Uskupení G20 v tuto chvíli tvoří více jak 85 % světového HDP a v krizi vyvolané pádem Lehman Brothers se ukázalo být rozhodující platformou pro koordinaci nadnárodního krizového managementu. Proto do něj i v tuto chvíli investoři vkládají nemalé naděje. Podle zpráv Financial Times v tuto chvíli rozvíjející se ekonomiky jednají o tom, že by mohly navýšit prostředky v Mezinárodním měnovém fondu tak, aby mohl pomoci s dolitím kapitálu do řeckých bank a zastavením finanční nákazy z případného bankrotu Řecka. Současně by Čína mohla nabídnout plán až pětileté fiskální expanze na podporu domácí poptávky výměnou za úspory v USA a v eurozóně.

Tak jako tak bude pro další atmosféru na trzích nakonec kritická dohoda uvnitř eurozóny. Je zásadní, zda se podaří uzavřít dohoda se soukromými věřiteli o výraznějším odpisu řeckého dluhu a především, zda eurozóna vymyslí funkční mechanismus koordinované pomoci bankám. Do té doby na periferiích eurozóny zůstane nepříjemně dusno. To ostatně potvrdila včerejší nepřesvědčivá aukce italských dluhopisů, po které zamířil výnos desetiletého dluhopisu směrem k 6 % a zastavit ho musela svými intervencemi až ECB. Povzbudivě také nepůsobí další snížení ratingu Španělska od S&P (na AA-, ponechán negativní výhled), především kvůli špatným vyhlídkám pro růst a přetrvávajícím problémům v bankovním sektoru. Víc jak dnešní setkání G20 tak budou nakonec investoři sledovat koordinaci záchranných prací uvnitř eurozóny.

Jan Bureš, Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3