INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

rea lityDevelopeři očekávají růst cen bytů v Praze, a to o 4,7 % v centru Prahy a o 3,7 % mimo centrum. Na okrajích Prahy poté předpokládají růst cen o 2,7 %. V oblastech přilehlých Praze to bude o 3,2 %. Sami developeři plánují zvyšovat ceny svých nemovitostí o 2,4 % v roce 2020 a o dalších 1,9 % v roce 2021.

Vyplývá to ze Studie developerských společností zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s KPMG.

S trendem rostoucích cen počítá i Martin Svoboda, výkonný ředitel společnosti JRD, s.r.o.: „Už dva roky ekonomové mluví o bublině a zastavení růstu cen. Trh ale ukazuje, že se mýlí. A ceny dále porostou.“ V roce 2020 očekává růst svých marží necelá pětina dotázaných developerských společností (17 procent), s jejich poklesem počítá téměř desetina (9 procent). Tři čtvrtiny developerů se změnou marží nepočítají (74 procent). V roce 2021 se zvýší podíl developerů, kteří zaznamenají pokles svých marží (17 procent) a sníží se počet developerů, u kterých zůstanou marže beze změn (65 procent). V roce 2021 zvýší své marže téměř pětina dotázaných (17 procent). Jan Skříček, finanční ředitel společnosti Castle Rock Investments patří do skupiny developerů, kteří své marže měnit nebudou: „Snažíme se o udržení ziskovosti na současné úrovni. Případný růst cen je tak čistě ovlivňován změnami vstupních nákladů.“

Tři čtvrtiny developerů nabízí svým klientům zprostředkování výhodnějšího financování (72 procent). Nejčastěji se jedná o dojednání finančního poradenství (72 procent), poté o dojednání nižších úrokových sazeb u hypotečních úvěrů (39 procent) a v 10 % případů o krytí u hypotečních úvěrů (17 procent).

Ve svých projektech plánuje přestavbu nebo rekonstrukci starších objektů více jak polovina dotázaných (56 procent). Více jak dvě třetiny plánují také výstavbu bydlení sloužícího k pronájmu (68 procent). Nejvíce by podle developerů měly být podporovány projekty, které zlepší koncepční rozvoj města (81 procent), následně pak projekty zlepšující infrastrukturu v dané lokalitě (69 procent) a vizuálně zajímavé projekty (38 procent). Dále by měly být podporovány ekologické projekty (27 procent) a projekty s větší mírou zeleně (23 procent). Jednání se zástupci pražských městských částí, ve kterých mají developeři alokovány své projekty, se podle necelé pětiny dotázaných zlepšila (18 procent) a podle dvou třetin se nezměnila (64 procent). Za zhoršení situace v jednání je potom považuje necelá pětina dotázaných (18 procent). Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, a.s. ke komunikaci s veřejnou správou dodává: „V některých městských částech se spolupráce s lokálními politiky zlepšila, jinde ne. Nedá se proto obecně říct, že by v Praze došlo k nějakému pozorovatelnému trendu.“

Studie developerských společností H2/2019 bude zveřejněna na:
www.ceec.eu 

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3