INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

100_9338Na tiskové konferenci v rámci PETROL summitu 2011 informoval tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Mgr. Pavel Vlček o zvýšení počtu kontrol vzorků pohonných hmot, které od letošního roku provozovatele čerpacích stanic čekají. Ještě do konce letošního roku se jich má uskutečnit 2200, zatímco loni se za celý rok Česká obchodní inspekce (ČOI) zkontrolovala 1866 vzorků.

Text k foto: Mobilní laboratoř ČOI dokáže prověřit kvalitu vzorků pohonných hmot na místě v řádu hodin 

 

 

Rozšíření počtu kontrol a zveřejňování čerpacích stanic, kterým byla za nekvalitní palivo uložena pokuta, patří ke klíčovým opatřením zavedeným ministrem Kocourkem ke zpřehlednění trhu pohonných hmot. Počet kontrol již nyní několikanásobně převyšuje požadavky EU.

Seznam čerpacích stanic, u kterých ČOI odhalila nejakostní paliva, operativně využívá také Generální ředitelství cel, Generální finanční ředitelství i Policie ČR, jež mohou na jeho základě zkontrolovat i případné finanční úniky, které mohou být s nekvalitním palivem spojené. Kromě intenzívnějších kontrol ministerstvo prosadilo i několik legislativních změn usnadňujících dohled nad prodávanými palivy, zejména nad výběrem s tím spjatých daní. Změny se promítly do zákona o pohonných hmotách, který je v platnosti od dubna a jenž harmonizuje českou legislativu s pravidly EU. Vznikl také registr distributorů pohonných hmot, jehož smyslem je pod pokutou zabránit odebírání paliv od neregistrovaných distributorů. Provozovatelé čerpacích stanic mají za povinnost také denně zaznamenávat stav počítadel pohonných hmot na každém stojanu, přičemž odběr musí odpovídat součtu paliv odebraných od distributorů, což kontrolu celní správa. Kromě toho je na stránkách www.mpo.cz dostupný seznam všech veřejných čerpacích stanic.

Česká obchodní inspekce, podle vyjádření její tiskové mluvčí Miloslavy Fléglové, zveřejňuje na svých webových stránkách všechny čerpací stanice, u kterých byly od roku 2010 prodány nejakostní pohonné hmoty. Počet odebíraných vzorků vzrostl zhruba o 20 %, přičemž od ledna do konce září ČOI již odebrala 1700 vzorků z celkového počtu 2200 a zapojení mobilní laboratoře do kontrolního systému významně urychlila čas laboratorního posouzení kvality vzorků zjištěním odchylky vzorku od normy. V pojízdné laboratoři jsou výsledky známy v řádu hodin, zatímco klasickým postupem se laboratorní výsledky ČOI dozví za 8 až 14 dní. Pokud jde o kvalitu letos dosud odebraných 1685 vzorků PH, příslušným normám neodpovídalo 72 vzorků, z toho nejvíce prohřešků (39) se týkalo motorové nafty, 16 nejakostní vzorků se týkalo benzínů, 9 vzorků pak směsného paliva a po 4 vzorcích byly jako nekvalitní označeny paliva FAME a Ethanol 85. Z celkového počtu zjištěných nekvalitních paliv byla plná šestina vzorků zachycena v průběhu září. Podle ústředního ředitele ČOI Jana Štěpánka výsledky za poslední měsíc potvrzují nárůst nevyhovujících vzorků, což přispělo k celkovému 7% podílu nekvalitních z celkového množství paliv a to je nejhorší výsledek za celé sledované období od roku 2001. Podrobné výsledky podle druhů pohonných hmot včetně zjištěných nevyhovujících kritérií a srovnání za jednotlivé měsíce roku 2011 jsou uvedeny na webových stránkách ČOI.

V průběhu sledovaného období se na ČOI obrátilo se stížností na kvalitu pohonných hmot 388 spotřebitelů, přičemž jejich oprávněnost potvrdilo šetření ve 14 případech. Podání ke kontrole PH v případě podezření na nekvalitu lze podat jak na e podatelnu www.coi.cz, tak telefonicky. Stačí uvést název a přesnou adresu stanice, druh čerpané pohonné hmoty a již zanedlouho může vyjet mobilní laboratoř s inspektory ke kontrole. Důležité však je, aby podnět přišel v pokud možno co nejkratším čase od odběru podezřelého paliva.

(No)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3