INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem
Až na miliony korun se může vyšplhat částka vymáhaná na řidiči vozidla, který nemá sjednané povinné ručení a způsobil dopravní nehodu s vážnou újmou na zdraví. Hmotné škody se pak pohybují v řádech desetitisíců korun. I navzdory těmto faktům však jezdí po tuzemských silnicích přes 600 tisíc motoristů bez sjednaného povinného ručení, které je ze zákona povinné. Pojišťovny přitom letos na podzim nabízí řidičům v rámci povinného ručení řadu novinek a výhod.

Nehoda může skončit i exekucí majetku

Na rozdíl od případů, kdy je pojištění řádně uzavřeno a kdy škody hradí příslušná pojišťovna, nese finální zodpovědnost za náhradu nepojištěné škody viník nehody. Pokud nemá motorista uzavřené povinné ručení, uhradí nakonec veškeré škody ten, kdo toto pojištění zanedbal. „Jsou známy případy, kdy řidič půjčil své auto kamarádovi, který s ním boural. Následná škoda na zdraví i na majetku byla tak vysoká, že se viník musel s finančním břemenem vypořádávat celý život, šlo totiž o milionové částky. Někteří lidé dokonce přišli o majetek, protože na něj byla uvalena exekuce," upozornil Mgr. Petr Husák, ředitel strategie finančně poradenské společnosti DataLife.

Letošní novinky v oblasti povinného ručení

Sjednat povinné ručení ukládá motoristům zákon a je povinné pro všechny typy automobilů. Pojišťovny navíc letos poskytují řidičům řadu novinek v podobě bonusů a nejrůznějších zvýhodnění. Pokud řidiči jezdí bez nehod, mohou získat za každých dvanáct beznehodových měsíců slevu na povinném ručení. Lidé si mohou zřídit i rozšířené povinné ručení, které v sobě zahrnuje například připojištění střetu se zvěří, garanci pevné ceny pojištění na tři roky, chytrý telefon s nahranou aplikací pro přímou likvidaci pojistné události, zapůjčení náhradního vozidla zdarma a další výhody. „Kdo není spokojen se svojí pojišťovnou, může si sjednat povinné ručení u konkurence, kde má šanci získat výhodnější podmínky i lepší cenu. Musí tak ale učinit do 6 týdnů před uplynutím tak zvaného výročního dne, což je u mnoha motoristů k 1. lednu 2012," informoval Mgr. Petr Husák, ředitel strategie finančně poradenské společnosti DataLife.

Řidiči bez povinného ručení zaviní tisíce nehod

Povinné ručení nemá zhruba každé deváté vozidlo registrované v České republice. Řidiči bez povinného ručení přitom ročně způsobí kolem tří a pul tisíce dopravních nehod. Mezi viníky nepojištěných škod jsou nejčastěji zastoupeni muži (80 %) a bývají spíše mladší - dvě třetiny jsou v kategorii do 36 let. Policejní statistiky evidují letos téměř 50 tisíc nehod, při nichž bylo usmrceno více než 460 lidí. Škody v důsledku dopravních nehod dosahují na desítky milionů korun.

(tz)

Slovo ke dni

  • Zima za námi, plynu je dost

    Před začátkem zimní topné sezóny si podniky ani drobní spotřebitelé nebyli jisti, jak vystačí se zásobami paliv. Teď už to máme za sebou a ministerstvo průmyslu a obchodu s úlevou konstatuje, že jsme obstáli na výbornou. I když zásobování, zvláště plynu z tradičních zdrojů, bylo přerušeno, nic dramatického se nestalo. Není pochyb o tom, že hlavní roli sehrál odpovědný přístup velkých i malých odběratelů, kteří vystačili s tím, co bylo k dispozici. Vcelku logicky tomu napomohly i výrazně vyšší ceny energií a také technologie efektivněji využívající každou kilowatthodinu. Nicméně šetrné nakládání se zdroji musí pokračovat během celého roku, protože levně už nikdo nenakoupí a nadbytek zdrojů zřejmě už navždy patří minulosti. Potvrdilo se tak staré české přísloví, že nouze naučila Dalibora housti. Ku prospěchu nás všech.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3