INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

ČR má dnes více než 50 plnicích CNG stanic. V současné době stlačený zemní plyn (CNG) a výstavba těchto stanic doslova zažívá boom. Počet vozidel na CNG přibývá o několik tisíc ročně. Tomuto trendu je nutné přizpůsobit infrastrukturu a zvyšovat počet plnicích stanic. Jen dvě plynárenské společnosti hodlají investovat během dvou až tří let zhruba půl miliardy korun do vybudování vlastní sítě plnicích stanic na CNG v ČR, sama společnost E.ON pak 0,8 miliardy Kč během příštích pěti let. Podle Českého plynárenského svazu (ČPS) během příštích 3 let přibude nejméně 150 CNG stanic.

E.ON umožňuje dokonce na svých stanicích platit už i CCS kartou. „E.ON plánuje v příštích pěti letech postavit v ČR celkem asi 50 plnicích stanic v celkové hodnotě 0,8 miliardy korun,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady ČPS. „Optimální počet CNG stanic pro Českou republiku je 200 až 300 stanic a tento počet během 3 až 5 let nepochybně v ČR bude postaven. Jen společnost Benzina má podepsané kontrakty na 25 stanic a celkově vidí potenciál přidat stojan na plnění CNG až na 40 stanic,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.

 

 

Některé plánované nové CNG stanice v roce 2014

 

Brno – Břeclav - České Budějovice – D1 Devět křížů - Gajer u Litomyšle –

Hodonín - Hradec Králové – Chrudim – Kolín - Kosmonosy – Liberec –

Mladá Boleslav - Most – Olomouc – Pardubice – Písek – Plzeň – Praha –

Příbram – Zábřeh – Zlín - Žďár nad Sázavou

 (ve velkých městech i více než jedna)

 

 

 „V současné době RWE provozuje 10 plnicích CNG stanic a je lídrem u nás v prodeji CNG. Letos otevřeme další nové CNG stanice na čerpacích stanicích Benzina v Plzni, Olomouci a Kosmonosech,“ říká Martin Chalupský, mluvčí skupiny RWE. RWE se v roce 2013 na prodeji CNG podílela téměř čtvrtinovým podílem.

Společnost Vítkovice Doprava chce nejpozději do roku 2016 vybudovat na čerpacích stanicích společnosti Benzina dvacet plnicích stanic na CNG. Počítá s jejich výstavbou během dvou až tří let, ale většinu stanic chce společnost stihnout otevřít ideálně ještě v roce 2014. Mezi prvními stanicemi by měly zahájit provoz především ty na dálničních tazích a rychlostních komunikacích - za všechny lze jmenovat Devět křížů (oboustranná), Zlín, Gajer u Litomyšle a Mladou Boleslav (rovněž oboustranná). Výstavbu CNG stanic mají v plánu ale i soukromé společnosti, jako např. DB Schenker, která jako jedna z dalších vedle České pošty atd. plánuje postupný přechod rozvozových vozů na CNG, tak jako v Rakousku. Od listopadu loňského roku již společnost využívá a testuje jízdy s tímto pohonem pro rozvoz zásilek v Praze a Středočeském kraji. 

 V současné době existuje 14 CNG stanic v Praze a Středočeském kraji, 11 CNG stanic v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, 6 v Ústeckém a Libereckém kraji, 8 v Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji, 5 ve Královéhradeckém a Pardubickém kraji a v kraji Vysočina, Jihomoravském a Zlínském kraji celkem 8.

Nejvíce, 10 stanic, provozuje RWE Energo, 9 stanic Bonett Gas Investment, 6 stanic VEMEX a po pěti stanicích E.ON a Pražská plynárenská Správa majetku. Zbylých 17 CNG stanic provozují Dopravní podniky a jiné soukromé firmy.

Společnost BENZINA v současnosti nabízí CNG už na čtyřech čerpacích stanicích (Brno Slatina, Brno ul. Kaštanová, Ostrava Ruská ul. a na dálnici D1 - Humpolec - Vystrkov). 

Na světě je dnes v provozu více než 22 tisíc CNG stanic, v Evropě 4,2 tisíce. Celkem jezdí na světě 20 milionů CNG vozidel.

 

Plnicí CNG stanice ve 14 krajích ČR v roce 2014

 

Praha a Středočeský kraj – 14 stanic

Moravskoslezský a Olomoucký kraj – 11 stanic

Kraj Vysočina, Jihomoravský a Zlínský kraj – 8 stanic

Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj – 8 stanic

Ústecký a Liberecký kraj – 6 stanic

Královehradecký a Pardubický kraj – 5 stanic

 

 Přesné umístění všech CNG stanic v ČR najdete na adrese: http://www.cng4you.cz

Pravidelné novinky najdete na www.facebook.com/cngfans

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3