INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Klimatizace se stále častěji objevují i v ojetých autech. V AAA AUTO je momentálně vybaveno klimatizací 73 procent všech nabízených vozů, zatímco loni v květnu to bylo jen 64 procent. Roste i počet vozidel s dokonalejší automatickou klimatizací. Zatímco loni tvořil poměr manuální a automatické klimatizace 2:1, dnes už činí 3:2.

„Klimatizace se stává běžnou součástí výbavy i u menších a levnějších vozů, jako je třeba Škoda Fabia, Opel Corsa nebo Ford Fiesta," uvedl ředitel výkupu AAA AUTO Petr Vaněček.

Větší a novější auta bez klimatizace podle něj dokonce začínají být obtížně prodejná, obzvláště pak v letním období. „Pokud si dnes někdo koupí vůz velikosti Octavie bez klimatizace, za pár let ho zaručeně prodá s velkou ztrátou," dodal Petr Vaněček. Ještě loni se podle něj za vůz s klimatizací připlácelo až o 20 tisíc Kč oproti průměru, dnes už se bere u novějších aut jako samozřejmost - a při její absenci cena vozu klesá.

Tuzemští motoristé si klimatizovaný interiér aut rychle zvykli, zdaleka ne každý majitel vozu ale dopřává klimatizaci patřičnou servisní péči. Jaké jsou tedy rady automobilového odborníka?

1. Nejméně jednou ročně nechte klimatizaci vyčistit a zkontrolovat ve specializovaném servisu.

2. Klimatizaci zapínejte alespoň jednou měsíčně i v chladném období roku, aby se dostatečně promazala.

3. Klimatizaci vždy vypínejte už chvíli před tím, než vypnete motor vozidla, aby měl čas oschnout její výparník.

Užitečné jsou také rady, jak vyzkoušet klimatizaci při koupi ojetého vozu:

1. Klimatizaci nechte zapnutou po celou dobu zkušební jízdy a sledujte, zda teplota skutečně klesá.

2. Z výdechů klimatizace by neměl vycházet žádný zápach.

3. Klimatizace nesmí vydávat žádné pazvuky, slyšitelné v kabině (třeba pískání, skřípání a vrzání).

(tz)

Slovo ke dni

  • O zdravém stravování

    Na tohle téma se vedou spory. Jedni tvrdí, že maso do našeho jídelníčku nebude smět, druzí by je za taková tvrzení nejraději uškrtili. První to zdůvodňují tím, že naše planeta skomírá a z jisté části za to můžeme my, lidi masožravci, a nabádají nás k tomu, abychom se v jídle umírnili a více využívali na talíři zeleninu a ovoce. Což o to, to je určitě správná a potřebná cesta, zvýšit podíl kedlubů, mrkve, salátu nebo brokolice v našem žaludku. Zemědělci ale zase tvrdí, že bez hnoje, tedy chlévské mrvy, za chvíli budou pole neúrodná, že zkrátka hovězí dobytek, čuníky, ovce lidstvo potřebuje, aby bylo z čeho posléze produkovat obilí, řepu, brambory, okurky, rajčata. Protože řádně vyhnojené pole, tedy organicky, ničím nenahradíš. A že hydroponie lidstvo nezachrání. Myslím, že všichni máme kousek pravdy. A fakta, která k něčemu vedou, nejsou ani...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3 

INZERCE