INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Z údajů ACEA o prvních registracích nových osobních automobilů s elektrickým pohonem vyplývá, že na trhu zemí EU + EFTA jich bylo v roce 2014 poprvé zaregistrováno 97 791 ks. Je to o 50,28 % více než v roce 2013, kdy první registrace činily celkem 65 071 ks.

Z uvedeného celkového počtu tvoří téměř 60 % (58 244 ks) „čisté elektromobily“, zbytek (39 547 ks) připadá na „ostatní“ osobní automobily s elektrickým pohonem.

Absolutně nejvyšší prodeje elektromobilů byly zaznamenány v Norsku, Velké Británii, Německu, Nizozemí a ve Francii, kde první registrace přesáhly 10 000 ks.

Pokud vezmeme úvahu velikost trhu osobních automobilů v jednotlivých zemích, tedy podíl elektromobilů na celkových prodejích, je i zde jednoznačně v čele žebříčku Norsko s podílem 13,71 %. Se značným odstupem pak následují další země.

Česká republika je v tomto srovnání pod průměrem zemí EU+EFTA, který činí 0,76 %. Nutno přitom podotknout, že údaje o prvních registracích elektromobilů za roky 2013 a 2014 poskytlo zatím jen 24 zemí.

K nárůstu registrací osobních automobilů s elektrickým pohonem došlo ve všech zemích s výjimkou Nizozemí, kde však bylo zaregistrováno absolutně nejvíce elektromobilů v roce 2013 (22 495 ks). Skutečně významný růst v roce 2014, vyšší než 11 000 ks, byl zaznamenán jen v Norsku a Velké Británii.

Pokud vztáhneme počty zaregistrovaných elektromobilů na 1 milion obyvatel, tak v roce 2014 je opět na čele pořadí „elektromobility“ Norsko, s odstupem následuje Nizozemí, Švédsko, Rakousko a Švýcarsko. V ČR bylo zaregistrováno 55 ks elektromobilů na 1 milion obyvatel, průměr za země EU a EFTA činí 194 ks. ČR se tak řadí spolu s dalšími 16 zeměmi mezi státy s podprůměrnými prodeji elektromobilů.

Obdobná situace je i v celkových prodejích osobních automobilů. V průměru se v zemích EU a EFTA v roce 2014 poprvé registrovalo 25 279 nových osobních automobilů na 1 milion obyvatel, v ČR to bylo 18 306 ks na milion obyvatel.

(tz)

 

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3