INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

48 dchod kopieLidé začali více šetřit, výdaje omezily tři čtvrtiny z nich. Nejčastěji ušetřili za jídlo v restauracích a za dovolenou, téměř polovina lidí ale méně utrácela za služby a běžné nákupy do domácnosti. I tak má ale 39 procent menší úspory než před začátkem první vlny pandemie. 4 z 10 lidí se kvůli koronavirové krizi také více bojí, že nebudou mít peníze na důchod.

Lidé, kteří od začátku pandemie ztratili část úspor, přišli v průměru o 55 000 korun, což představovalo v průměru 35 % jejich celkové finanční rezervy. Vyplývá to z průzkumu Instant research ipro ČSOB Penzijní společnost s 1 100 respondenty. 69 % Čechů si navíc není jistých, zda bude stát i přes rostoucí zadlužení i nadále schopen vyplácet státní důchody.

Lidé šetří na výdajích za jídlo i služby

Kvůli pandemii Covid-19 poklesly řadě Čechů příjmy, 76 % z nich ovšem omezilo také výdaje. Za dovolenou ušetřilo 48 % lidí, nejčastěji od 10 do 50 tisíc korun. Útraty za jídlo v restauracích omezilo dokonce 52 % dotázaných. Od začátku pandemie na nich však Češi ušetřili méně, nejčastěji do 1 000 Kč. Více než 5 000 Kč tímto způsobem ušetřilo jen 5,5 procenta lidí.

„Je přirozené, že se Češi snaží šetřit. Část lidí měla menší příjmy, mnoho dalších si navíc nemůže být jistých tím, zda nepřijdou o práci kvůli pokračující krizi. Některé úspory se navíc přímo nabízejí – restaurace byly po velkou část roku zavřené, možnost odjet na dovolenou do zahraničí byla také značně omezená,“ vysvětluje Ladislav Rokos, obchodní a marketingový ředitel ČSOB Penzijní společnosti.

Lidé také méně utráceli za služby, menší výdaje za ně mělo 46 % respondentů. Na nákupech do domácnosti ušetřilo 40 % Čechů, za alkohol zaplatilo méně 36 % z nich.

Nejistota ohledně penze

Od začátku pandemie si také desetina respondentů přestala platit penzijní spoření. 22 % Čechů se tak v tuto chvíli nijak finančně nepřipravuje na stáří. I proto se ohledně svých příjmů v důchodovém věku nejvíce lidí spoléhá na státní důchody. Zatímco ze svých vlastních úspor plánuje žít 34 % dotázaných, se státním důchodem si chce vystačit 40 % lidí.
„V období finanční nejistoty by se měli na stáří připravovat spíše více než dříve, nikoli naopak. A to tím spíše, že ohledně budoucnosti státních důchodů si lidé nejsou jistí s 
ím budou moci počítat. Jen pětina Čechů například věří, že důchody i nadále porostou stávajícím tempem,“ dodává Ladislav Rokos.

Optimističtí jsou v tomto ohledu pouze mladí lidé do 26 let, dalšímu růstu důchodů věří 31 % z nich. Mladí také více věří, že i v budoucnu bude obvyklé vyplácení jednorázových příspěvků pro seniory. S dalšími příspěvky, podobnými 5 000 Kč vyplaceným důchodcům plošně na konci roku 2020, počítá 24 % dotázaných do 26 let, ale méně než 18 % respondentů z ostatních věkových skupin.

I proto má po koronavirové krizi 36 % lidí větší strach z důchodu než před jejím začátkem. Více než dvě třetiny lidí si navíc nejsou jisty tím, zda bude stát kvůli rostoucímu zadlužení schopen i nadále vyplácet důchody a 29 % respondentů si dokonce myslí, že je stát nadále platit nezvládne.

Přípravy se vyplatí

Pandemie ukázala, že finanční přípravy na stáří není radno podceňovat. Důležité je ovšem také zvolit správný způsob, jak si peníze na důchod ukládat. Nejčastější formou je penzijní spoření, které i po pandemii využívá 52 % respondentů. Populárnější je mezi muži, má je 56 % z nich, u žen je to o 8 procentních bodů méně.
Téměř čtvrtina lidí si platí životní pojištění, 23 % dotázaných si pak ukládá peníze prostřednictvím stavebního spoření. Jenže 38 % lidí si pouze odkládá část příjmu či peníze ukládá v hotovosti nebo na běžném účtu.

„I to je samozřejmě lepší než nespořit vůbec. Lidé by si ale měli peníze ukládat tak, aby neztrácely hodnotu – tedy například právě prostřednictvím penzijního spoření. Ke svým úsporám tak dostanou státní příspěvek, a kvalitní fondy navíc často nabízejí vysoké zhodnocení. Například dynamický účastnický fond ČSOB Penzijní společnosti vykázal od svého vzniku až ke konci roku 2020 zhodnocení 49,34 procent, vyvážený účastnický fond pak za stejné období 26,88 procent. Což je v této nejisté době opravdu velmi atraktivní zhodnocení vložených peněz pro naše klienty,“ zdůrazňuje Ladislav Rokos.

Nejčastějším důvodem, proč si lidé nespoří více, jsou nedostatečné příjmy, uvádí je 68 % lidí. Více než pětina z nich pak říká, že je pro ně těžké odložit stranou velkou část příjmů. I proto je pro 70 % Čechů příjemnější pravidelné spoření po menších sumách než jednorázové větší vklady, dalších 22 % lidí preferuje nepravidelné ukládání drobných částek.
Důležité upozornění: Hodnota majetku v účastnických fondech může stoupat i klesat, výnosy dosažené v minulosti nejsou zárukou výnosů budoucích. Před samotným rozhodnutím je nutné věnovat pozornost informacím o rizicích spojených se spořením v účastnictvím fondech, stejně jako dalším informacím, které jsou uvedeny vždy ve Statutu daného fondu a Sdělení klíčových informací – k dispozici na www.csob-penze.cz.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Vláda chce znovu znárodňovat

    Mimořádná situace žádá mimořádné činy. Bezprecedentní zdražování základních životních potřeb a růst výrobních nákladů nemůže zůstat bez pozornosti a zásahu vládního kabinetu. Proslýchá se, že se chystá základní energetický tarif, jenž by snížil cenu elektřiny pro odběratele s nízkou spotřebou. K tomu by však stát potřeboval mít na dodavatele elektrického proudu potřebnou páku. Jenže největší z nich, polostátní ČEZ, má soukromé vlastníky, a tak si politici s ním nemohou dělat, co chtějí. Nabízí se tedy řešení na znárodnění společnosti, respektive na její rozdělení – na část v majetku státu a část privátní. Ano, je to řešení, i když přichází se zpožděním a jistě vyjde draho. Bude zřejmě třeba akcionáře vyplatit, a to v době, kdy jsou na burze akcie hodně vysoko. Nabízí se i otázka, zda bylo správné dát ze státních rukou také plynárenskou...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč IP mediátor naslouchá stranám 10. květen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s první fází mediace, ve které se IP mediátor stranám představí, vysvětlí jim proces IP mediace a roli, kterou v rámci mediace zastává. Současně se také domluví se stranami na základních pravidlech, která budou při mediaci dodržovat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3