INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

person 731479 960 720Své dluhy nesplácí osmina podnikatelů ve věku do 24 let, zadlužují se ale v menší míře.

Na konci srpna mělo v Česku úvěr u bank a dalších finančních institucí celkem 143 tisíc fyzických osob podnikatelů, tedy přibližně 13 % všech aktivních podnikatelů. Celkový objem jejich dluhu dosahoval 116,4 miliardy korun, na jednoho podnikatele tak připadal průměrný dluh ve výši 814 tisíc korun. Své dluhy nezvládalo řádně splácet 6 934 podnikatelů, celková výše nespláceného dluhu dosahovala 2 miliard korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

V průměru tak v srpnu své úvěry nesplácela 4,8 % podnikatelů. Zatímco podnikatelé starší 35 let spláceli své úvěry vcelku dobře, platební morálka mladších podnikatelů byla v porovnání s nimi výrazně horší.„Obecně lze říci, že čím mladší podnikatel je, tím je větší riziko, že se při splácení svých závazků dostane do problémů. Na jedné straně zde může hrát roli jistá impulzivnost, kterou vidíme u mladších klientů obecně, nejen mezi podnikateli. Zatímco starší generace většinou pečlivěji zvažuje, jestli úvěr potřebuje a zda ho bude schopná splatit v případě nečekaných životních událostí, mladší lidé jsou impulzivnější a optimističtější. S tím souvisí také otázka samotného podnikání. Mladší lidé mají vyšší toleranci k riziku, včetně toho podnikatelského,“ vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Jeho slova potvrzují i statistiky registrů. Zatímco mezi podnikateli ve věku 45-54 let nesplácelo své úvěry jen 3,7 % z nich, u lidí ve věku 30-34 už šlo o 7,3 % a u lidí do 24 let dokonce o 12,6 % podnikatelů s úvěrem. S tím úzce souvisí také objem nespláceného dluhu. Celkově podnikatelé nesplácejí 1,7 % toho, co bankám a dalším finančním institucím dluží. Podnikatelé ve věku 25-29 ale nesplácejí 3,7 % svých dluhů a podnikatelé do 24 let potom 4,8 % dluhů.

Mladí s úvěrem tvoří výraznou menšinu

I přes vysoký podíl mladých podnikatelů, kteří nezvládají splácet své úvěry, však zatím není podle Lenky Novotné, ředitelky Bankovního registru klientských informací, důvod ke znepokojení:„Počet mladých lidí s dluhem, ať už jde o domácnosti nebo podnikatele, je poměrně nízký. Ze 143 tisíc podnikatelů s úvěrem jich je mladších než 30 let pouze 9 tisíc, tedy 6 %.I v celkovém počtu podnikatelů je podíl této věkové skupiny malý. To souvisí mimo jiné s tím, že věřitelé takové žádosti zpravidla posuzují o něco přísněji.“ Důvody přísnějšího posuzování mohou být přitom podle Lenky Novotné různé. Může jít o nedostatečnou úvěrovou historii, nižší příjmy nebo další parametry.

Nejhorší v Moravskoslezském kraji

Při pohledu do jednotlivých krajů jsou na tom z pohledu schopnosti splácet své závazky nejhůře podnikatelé v Moravskoslezském kraji, kde své úvěry řádně neplatí 6 % klientů. Následuje Ústecký kraj s delikvencí 5,6 %, a Zlínský kraj, kde jde o 5,1 % podnikatelů s úvěrem. Nejlepší platební morálku mají naopak podnikatelé v Plzeňském a Středočeském kraji, kde své úvěry řádně nesplácí pouze 4,1 % z těch, kteří čerpají nějaký typ úvěru.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3