INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

person 731479 960 720Své dluhy nesplácí osmina podnikatelů ve věku do 24 let, zadlužují se ale v menší míře.

Na konci srpna mělo v Česku úvěr u bank a dalších finančních institucí celkem 143 tisíc fyzických osob podnikatelů, tedy přibližně 13 % všech aktivních podnikatelů. Celkový objem jejich dluhu dosahoval 116,4 miliardy korun, na jednoho podnikatele tak připadal průměrný dluh ve výši 814 tisíc korun. Své dluhy nezvládalo řádně splácet 6 934 podnikatelů, celková výše nespláceného dluhu dosahovala 2 miliard korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

V průměru tak v srpnu své úvěry nesplácela 4,8 % podnikatelů. Zatímco podnikatelé starší 35 let spláceli své úvěry vcelku dobře, platební morálka mladších podnikatelů byla v porovnání s nimi výrazně horší.„Obecně lze říci, že čím mladší podnikatel je, tím je větší riziko, že se při splácení svých závazků dostane do problémů. Na jedné straně zde může hrát roli jistá impulzivnost, kterou vidíme u mladších klientů obecně, nejen mezi podnikateli. Zatímco starší generace většinou pečlivěji zvažuje, jestli úvěr potřebuje a zda ho bude schopná splatit v případě nečekaných životních událostí, mladší lidé jsou impulzivnější a optimističtější. S tím souvisí také otázka samotného podnikání. Mladší lidé mají vyšší toleranci k riziku, včetně toho podnikatelského,“ vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Jeho slova potvrzují i statistiky registrů. Zatímco mezi podnikateli ve věku 45-54 let nesplácelo své úvěry jen 3,7 % z nich, u lidí ve věku 30-34 už šlo o 7,3 % a u lidí do 24 let dokonce o 12,6 % podnikatelů s úvěrem. S tím úzce souvisí také objem nespláceného dluhu. Celkově podnikatelé nesplácejí 1,7 % toho, co bankám a dalším finančním institucím dluží. Podnikatelé ve věku 25-29 ale nesplácejí 3,7 % svých dluhů a podnikatelé do 24 let potom 4,8 % dluhů.

Mladí s úvěrem tvoří výraznou menšinu

I přes vysoký podíl mladých podnikatelů, kteří nezvládají splácet své úvěry, však zatím není podle Lenky Novotné, ředitelky Bankovního registru klientských informací, důvod ke znepokojení:„Počet mladých lidí s dluhem, ať už jde o domácnosti nebo podnikatele, je poměrně nízký. Ze 143 tisíc podnikatelů s úvěrem jich je mladších než 30 let pouze 9 tisíc, tedy 6 %.I v celkovém počtu podnikatelů je podíl této věkové skupiny malý. To souvisí mimo jiné s tím, že věřitelé takové žádosti zpravidla posuzují o něco přísněji.“ Důvody přísnějšího posuzování mohou být přitom podle Lenky Novotné různé. Může jít o nedostatečnou úvěrovou historii, nižší příjmy nebo další parametry.

Nejhorší v Moravskoslezském kraji

Při pohledu do jednotlivých krajů jsou na tom z pohledu schopnosti splácet své závazky nejhůře podnikatelé v Moravskoslezském kraji, kde své úvěry řádně neplatí 6 % klientů. Následuje Ústecký kraj s delikvencí 5,6 %, a Zlínský kraj, kde jde o 5,1 % podnikatelů s úvěrem. Nejlepší platební morálku mají naopak podnikatelé v Plzeňském a Středočeském kraji, kde své úvěry řádně nesplácí pouze 4,1 % z těch, kteří čerpají nějaký typ úvěru.

(tz)

Slovo ke dni

  • Zima s otazníkem

    Dříve trápilo vlekaře jen počasí. Teď jsou na tom hůř. Musí se navíc vyrovnat s omezeními v souvislosti s nepříznivou epidemickou situací. Zatímco podnikatelé musí plánovat a rozhodovat se s předstihem, totéž i hosté horských chat a milovníci zimních sportů, vláda vydává rozhodnutí ze dne na den a šmahem ruší předešlé sliby. Nikdo teď neví, zda vůbec dovolí lidem odjet do Krkonoš, Orlických hor, na Šumavu, do Jeseníků, Beskyd… a trávit tam společně vánoční svátky. Za takových podmínek, kdy vzniká mnoho neznámých a ubývá jistot, se vlastně ani úspěšně podnikat nedá. Avšak kdo odepíše celou zimní sezonu, odepíše značné investice, ten už se té další nemusí dožít. Co za této složité situace lidem poradit? Mít v rozhodování šťastnou ruku, nepropadat panice a věřit, že na to nejhorší nedojde.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2021

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 1 kopie

Porušování práv k duševnímu vlastnictví a IP mediace 19. listopad 2021

Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) v roce 2019 zveřejnil na svých webových stránkách studii, kterou provedl ve spolupráci s Evropským patentovým úřadem (EPO), a mimo jiné konstatoval, že vzhledem k vysoké hodnotě práv duševního vlastnictví představuje jejich porušování velmi lukrativní trestnou činnost, která má za následek značné náklady pro vlastníky práv a hospodářství obecně. 

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3