INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Markéta Stržínková Atradius web okPodle řady ekonomů čeká světové hospodářství oživení po loňském covidovém propadu. Pro řadu firem však už bude pozdě. Nejnovější odhady úvěrové pojišťovny Atradius ukazují, že počet insolvencí v roce 2022 vzroste meziročně o 33 %. Bankrot hrozí především firmám, jejichž přežití dosud záviselo na mimořádných státních podporách, které nyní postupně končí. Přibyla ale i další rizika.


Zatímco letos bude firemních bankrotů ve srovnání s rokem 2020 o 1 % méně, v příštím roce má počet insolvencí naopak výrazně vzrůst – meziročně až o jednu třetinu. Vyplývá to z čerstvých odhadů publikovaných mezinárodní úvěrovou pojišťovnou Atradius. V ohrožení jsou podle ní zejména podniky, jež se potýkaly s problémy už před pandemií, stále více firem ale bude muset čelit také prudkému růstu cen vstupních materiálů a energií. „Státní fiskální podpory a moratoria pomohly řadě firem překonat krizový rok 2020 a pokusit se letos o restart. Některým z nich se to povedlo, mnohé ale po ukončení podpůrných programů bohužel samy fungovat nezvládnou a příští rok zkrachují,“ popisuje ředitelka české pobočky pojišťovny Atradius Markéta Stržínková. Situaci podle ní zkomplikuje také pomalejší obnova hospodářství způsobená mimo jiné výpadky ve světových dodavatelských řetězcích.

V Evropě se celkový meziroční nárůst počtu insolvencí projeví už letos, Severní Amerika a asijsko-pacifická oblast si klesající trend pro rok 2021 v důsledku silné podpory vlády USA a masivního zotavení ekonomiky ještě udrží. V příštím roce už ale počet bankrotů meziročně vzroste ve všech třech regionech. Nejvíce v asijsko-pacifické oblasti, o něco méně pak v Evropě a USA, kde se čeká meziroční zvýšení o 6 %. „Tempo očekávaného nárůstu insolvencí v asijsko-pacifické oblasti vychází především z nízkého základu letošního roku, dynamika v Severní Americe bude naopak omezena relativně silným růstem ekonomiky USA. V Evropě bude pokračovat přibývání počtu insolvencí už druhým rokem v řadě,“ popisuje Stržínková.

Grafy 2 Atradius - předpoklad nárůstu insolvencí v roce 2022

Ve srovnání s obdobím před pandemií pak pro rok 2022 očekává Atradius největší nárůst počtu insolvencí v Itálii (+34 %), Velké Británii (+33 %) a Austrálii (+33 %). S odhadovaným přírůstkem 20 % mezi lety 2019 a 2022 však stranou nezůstane ani Česká republika. „Největší obavy budí prudké zdražování některých vstupních materiálů nebo jejich naprostý nedostatek. Také růst cen energií a paliv je dramatický, a navíc přišel náhle. To vše bude mít zásadní dopad především na malé a střední podniky, které tuto situaci nemusí zvládnout. Relativně menší dopad na růst insolvencí v Česku bude mít příští rok naopak ukončování fiskální podpory. Jednak k jejímu podstatnému omezení došlo už letos a jednak byla ve srovnání se západními zeměmi méně rozsáhlá,“ vysvětluje Stržínková.

 Očekávaný nárůst počtu insolvencí by mohl vést také ke zhoršení platební morálky mezi firmami. Podle Pavla Vícha, ředitele české pobočky společnosti Atradius Collections, jež se specializuje na vymáhání nesplácených pohledávek, mohou být v tomto ohledu o něco klidnější ty české firmy, jež svoje zboží exportují do Německa. „Očekávaný nárůst počtu insolvencí v Německu mezi lety 2019 a 2022 činí jen 2 %, což ukazuje na velmi rychlou pokrizovou stabilizaci situace v největší evropské ekonomice. Čeští odběratelé tak příští rok budou z hlediska rizika nesplácení pohledávek obecně rizikovější než ti němečtí,“ popisuje Vích.

Pro období po roce 2022 pak úvěrová pojišťovna Atradius očekává stabilizaci počtu firemních bankrotů, nebo dokonce jejich mírný pokles. „Takzvané zombie firmy, které nemohly dlouhodobě přežít bez státní podpory, již budou v insolvenci. Z trhu navíc postupně zmizí subjekty, které se ve snaze překonat koronavirovou krizi až příliš zadlužily,“ uzavírá Stržínková.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3