INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 19. rokem

RazSvět investování je dnes dostupnější než kdy předtím. O to víc obezřetný však investor musí být. Obrovské množství informačních vstupů je výhodou i nevýhodou zároveň.

Rozhlasový seriál 9 mýtů o financích, který vznikl ve spolupráci Českého rozhlasu Dvojka a yourchance o.p.s. ve svém 6. dílu zmapoval to, jak násobit vydělané peníze formou investování.

Komu by se nelíbil pasivní příjem? Místo druhé práce někam vložíte své peníze, které se pokusíte zhodnotit. Nejúspěšnější investor naší doby Warren Buffett tvrdí, že na úspěšné investování není třeba závratného IQ, ani informací zevnitř firem, které, pokud chcete investovat legálně, nemůžete používat. Stačí prý selský rozum a co je hlavní – schopnost nevpouštět do rozhodování emoce, což je pro některé paradoxně tou největší výzvou.

Pokud se do světa investic pustíme, většinou si chceme zlepšit vlastní životní podmínky, koupit nové auto, nebo zabezpečit rodinu. Každý investor by však měl dávat pozor, aby se chamtivost nestala motorem jeho investiční strategie. V takovém případě s vidinou rychlých zisků odstoupí od dlouhodobého plánu, podstoupí nepřiměřená rizika a snažení přijde snadno vniveč.

Každopádně věříte, že i investování nemusí být záležitostí jen pro ty skutečně hodně bohaté? V Česku totiž převládá názor, že pro investování potřebuje člověk sumy ve statisících až milionech, a musí dobře rozumět fungování burzy, trhu s ropou a mnoha dalším věcem. Nic z toho není tak úplně pravda. Zkušení investoři často říkají, že nejtěžší je vydělat první milion, ale tak vysoké cíle nemusí mít každý.

Většina bank dnes nabízí investiční programy, které umožňují investovat jen s pár stokorunami. Takže klidně je možné začít s tím, že 10 procent z příjmu se pro začátek rozdělí na investice a spoření. Řekněme půl na půl.

Pokud budete investovat v řádech tisíců měsíčně nelze očekávat, že z takových vkladů budu výnosy v desetitisících. Ale za dva, tři roky či za pět let? Možná, že už ano. Samozřejmě záleží na vybraném typu investic. Konzervativní investice mají menší výnos, ale jsou méně rizikové. Rizikové investice mohou přinést velké zisky, ale je to „hop, nebo trop“. Na počátku je dobré výnosy rovnou reinvestovat, čímž se zvyšuje hodnota investice, a pak i výdělky. U většiny investičních účtů zpravovaných bankami je obvykle záruka, že – i při rizikové variantě – aspoň část peněz investorovi zůstane.
Samozřejmě se dá jít i do většího rizika. Na trhu existují společnosti, které podobným způsobem zajistí investice do akcií, komodit. Také se dá investovat do drahých kovů. Ať už člověk vybere, cokoliv z toho, nemusí být zrovna burzovní makléř, na to jsou v příslušných firmách odborníci. Ale při tomto typu investic je nutné počítat s rizikem, že taková cena ropy je velmi variabilní a zisk se rychle může proměnit ve ztrátu. Na druhou stranu, právě ten zisk může být opravdu velký!

Autorka: Jana Merunková, yourchance o.p.s., spoluautorka seriálu
Seriál 9 mýtů o financích vyrobil Český rozhlas Dvojka ve spolupráci s yourchance o.p.s.
Partneři yourchance: Nadace DRFG, Mercedes-Benz Praha a Atollon

Jednotlivé pořady si můžete poslechnout na www.yourchance.cz/9-mytu/ 

Součástí pořadu je také soutěž, více informací o ní najdete na www.yourchance.cz/9-mytu/9-mytu-soutez/

(tz)

Slovo ke dni

  • Ruská mise

    Čeští podnikatelé vedeni prezidentem republiky vyrazili na východ (znovu) objevovat velký ruský trh. Cesta míří logickým směrem, protože všemi ostatními směry je vzájemný obchod mnohem složitější. Není pochyb, že Slované si rovněž lépe rozumí, jsou si povahově bližší a mají i na co navazovat. Značka Made in Czechoslovakia má v Rusku a všech postsovětských státech stále svůj zvuk, neboť spousta výrobků s takovým označením tam dosud stále funguje. Jistě, už nejsme spojeni smlouvami jako za dob Rady vzájemné hospodářské pomoci, mnoho se změnilo, ale stejně tak mnoho pout přetrvává. A máme co nabídnout. S jakými výsledky tato mise skončí, to zatím nevíme. Ale jsem přesvědčen, že má všechny předpoklady dobře uspět. Držím palce, je to v zájmu obou zemí!Pavel Kačer

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2017

INZERCE

Partneři

Generální partner:

TOSlogo 172

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

gascontrol 175logo KOB

Vyšlo u nás 

 

Partneři plus:

tsoft VSPAP 160 EON EG 2017 107
         

Partneři:

logo-grada3 logo_zts_87_2 ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

Hlavní odborný partner: logo-npk Odborní partneři: csj105 sok67 cia 60 svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105

INZERCE