INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

euroV ČR je evidováno 10 613 nespolehlivých plátců DPH. Meziročně se počet zvýšil o 3 157, a meziročně vzrostl o 42 procent. Statistiky zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

„Nespolehliví plátci DPH v ČR přibývají pomaleji než v roce 2016, přesto ale stále svižným tempem. Zatímco předloni jejich počet vzrostl o 3 903, v uplynulém roce se jednalo o 3 157 firem. Přitom čtvrté čtvrtletí 2017 bylo, z pohledu přírůstku nových subjektů v registru, naprosto nejslabší za posledních devět kvartálů. To však na druhou stranu vyvažují rychle přibývající tzv. nespolehlivé osoby, tedy subjekty, které poté, co byly označeny za nespolehlivé plátce DPH přestaly být plátci DPH. Takových subjektů je aktuálně 1 340,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová. „Situace na Slovensku je opačná. Počet nespolehlivých plátců DPH klesá od roku 2015,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode.

Nejvíc nespolehlivých plátců je mezi společnostmi s ručením omezeným (8 567, tj. 80,7 procent) a živnostníky 1 335 (12,6 procent). „Z dlouhodobějších statistik vyplývá, že podíl společností s ručením omezeným mezi nespolehlivými plátci roste, zatímco podíl živnostníků klesá,“ upozornila analytička Bisnode.

Více než polovinu nespolehlivých plátců DPH v roce 2017 tvořily firmy s tržbami do 10 milionů korun. Druhou nejpočetnější skupinou jsou s 29 procenty subjekty, které tržby dle klasifikace ČSÚ neuvádí nebo nevykazují a s 15 procenty následují společnosti s tržbami mezi 10 a 60 miliony korun. Mezi lety 2016 a 2017 přibylo nejvíc nespolehlivých firem, které dosahují tržeb do 10 milionu korun.

Přes 80 procent loňského přírůstku v registru nespolehlivých firem zajistily společnosti se sídlem v Praze. S výrazným odstupem následovaly společnosti z Jihomoravského a Středočeského kraje. Ve čtyřech krajích počet nespolehlivých plátců klesl.

(tz)

Ilustrační foto Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3