INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Ericcson HQPraxe ukazuje, že po technické stránce lze 5G síť spustit velmi rychle, jak se to nedávno povedlo společnosti Ericsson v Budapešti. Maďarsko je desátou zemí Evropy, kde technologie sítí 5G funguje v komerčním provozu.

Místní operátor Magyar Telekom spustil v první polovině dubna spolu se společností Ericsson v částech Budapešti 5G síť pouhé dva týdny po tom, co vydražil potřebné kmitočty. Uživatelům technologií Ericsson usnadňuje přechod na 5G také okolnost, že jsou radiové prvky Ericsson na 5G připraveny již od roku 2015 a namísto výměny tak vyžadují pouze softwarový upgrade. V současné době vybudovala společnost Ericsson již 32 komerčních 5G sítí v 17 zemích včetně Německa, Japonska či Spojených států. Další sítě jsou před spuštěním, společnost Ericsson má podepsáno přes 90 dohod o spolupráci s operátory, univerzitami a dalšími hráči ze všech koutů světa.

„Naše spolupráce s Magyar Telekom i další projekty ukazují, že 5G sítě lze spustit velmi rychle,“ říká Cveto Gašperut, Country Manager pro Českou republiku ve společnosti Ericsson. „Naše společnost má ostatně obrovské zkušenosti a špičkové kapacity. Jen ve vývoji softwarových řešení zaměstnáváme přes 25 tisíc odborníků po celém světě. To stávajícím i novým zákazníkům výrazně usnadňuje přechod na technologii 5G.“
5G se v mnoha ohledech liší od předcházejících standardů mobilní komunikace. Je technologií, která se stane kritickou infrastrukturou ulehčující digitalizaci, automatizaci a konektivitu strojů, robotů a moderních dopravních řešení včetně autonomních vozidel. Protože propojí další miliardy zařízení a umožní nové typy aplikací, sítě musí být mnohem robustnější, bezpečnější i chránit právo jednotlivců na soukromí.

Čtyři pilíře síťové bezpečnosti

Zabezpečení telekomunikační sítě je založeno na čtyřech hlavních pilířích – standardizaci, architektuře sítě, její konfiguraci a implementaci i fungování. Vybudování bezpečné 5G sítě vyžaduje komplexní pohled, nejen soustředění na jednotlivé technické komponenty. Například dílčí prvky, jako jsou autentizace uživatele, šifrování provozu, mobilita, procesy při zahlcení sítě a její celková odolnost, musí být posuzovány společně.
„Je také důležité porozumět relevantním hrozbám a náležitě k nim přistupovat. Vzhledem k vzájemné závislosti mezi různými oblastmi je nezbytné zajistit koordinovanou a komplexní implementaci bezpečnostních opatření prostřednictvím jednotného souboru nástrojů a uplatňovat je na globální, národní i místní úrovni. Mnoho let spoluvytváříme bezpečnostní pravidla 5G založená na průmyslových standardech a osvědčených postupech, jako jsou 3GPP, GSMA, ETSI a IETF, a také na nástrojích doporučovaných Evropskou unii v rámci dokumentu EU 5G Toolbox,“ vysvětluje Cveto Gašperut, který vede společnost Ericsson v České republice.

Česká republika a ostatní členské země EU mají do 15. května čas zavést opatření doporučená v EU 5G Toolbox. Tento dokument vyjmenovává bezpečnostní opatření jak čistě technického rázu, tak reflektující strategická hlediska. Definuje, jaká opatření by měla být přijata na místních telekomunikačních trzích za účelem omezení kybernetických hrozeb pro sítě 5G.

Česká republika na prahu nové technologie 

Technologie 5G je v České republice sice již k dispozici, je jí však třeba přidělit příslušná pásma a kmitočty. Od roku 2015 společnost Ericsson nainstalovala v celém světě téměř 5 milionů radiových jednotek v základnových stanicích připravených k provozu 5G. Evropská komise přitom očekává, že členské státy vybudují široké pokrytí sítí 5G do roku 2025. Do konce letošního roku pak členské země zavázala, aby dovršily aukce kmitočtů.
„Ericsson byl první, kdo zprovoznil komerční sítě 5G na čtyřech kontinentech. V současné době máme uzavřených přes 90 smluv na zřízení 5G sítí, z nichž 32 již je v komerčním provozu. První evropská komerční 5G síť byla spuštěna společností Swisscom v dubnu 2019 a je jen otázkou krátké doby, kdy se Česká republika bude také moci pochlubit novou sítí 5G. Společnost Ericsson je připravena ji postavit,“ říká Cveto Gašperut, vedoucí společnosti Ericsson v České republice.

(tz)

Slovo ke dni

  • Úžasná tiskovka Grady

    Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Říjen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3