INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem
Šetrné stavebnictví v České republice potáhnou nahoru hlavně kancelářské projekty v Praze, které postupně ovlivní standard v celé České republice. Z nového výzkumu České rady pro šetrné budovy vyplývá, že přes 350 000 m2 plánované kancelářské plochy v Praze by mělo mít v horizontu několika let komplexní environmentální certifikaci. Převládající část projektů vyžaduje americkou certifikaci LEED, relativně velká poptávka je také po britském systému BREEAM. Certifikované budovy by se měly stavět také v Ostravě nebo Karlových Varech. V segmentu rezidenční výstavby se certifikace prosazují jen pomalu. Budovy státní správy stojí zatím úplně mimo, ale to se může změnit.

„V České republice jsou v šetrné výstavbě dvě skupiny významných hybatelů na straně zákazníků: Drobní privátní investoři v rezidenční oblasti a nadnárodní nájemci kancelářských budov v komerční oblasti. Některé firmy ze stavebního sektoru tuto poptávku zavnímaly a začaly jí přizpůsobovat své produkty," vysvětlil Leoš Vrzalík, šéf obchodního rozvoje společnosti SKANSKA. „Kancelář bez komplexní environmentální certifikace brzy nebude považována za třídu A," řekl Petr Vogel, předseda představenstva České rady pro šetrné budovy a konzultant společnosti EkoWATT. „S certifikací se na trh dostává nejen informace o environmentálním obrazu budovy, ale také transparentní důkaz o obecné kvalitě projektu. Budovy, které to nemohou nabídnout, budou mít problém," dodal Vogel.

Kromě kanceláří se na cestu certifikace vydávají také obchodní centra, například projekt Nová Karolina v Ostravě nebo nová část obchodního centra Černý most v Praze. Větší problém představuje šetrnost nové rezidenční výstavby. Ovšem i tady najdeme první příklady. „Naší ambicí je environmentálně certifikovat na mezinárodní úrovni své projekty a stát se tak jednou z mála společností, která reprezentuje šetrné stavitelství v kategorii rezidenčního bydlení," řekla Dagmar Pokorná ze společnosti SATPO Development. Tato společnost nyní připravuje projekt luxusních bytů a chce jít právě cestou certifikace, aby vyšla vstříc náročnějším klientům. Pokud se to osvědčí, nasadí certifikaci u dalších projektů.

Samostatnou kapitolou jsou budovy státní správy, které by měly jít, alespoň co se environmentální šetrnosti týká, příkladem. Bohužel zatím neregistrujeme žádný příklad veřejné budovy, která by byla certifikována nebo byla v procesu certifikace. Česká rada pro šetrné budovy chce tuto situaci změnit a přichází nyní ve spolupráci s Národní platformou SBToolCZ s projektem, který pomůže zájemcům ze státní správy zorientovat v problematice environmentálně šetrných budov a ověřit si kvalitu projektovaných budov. „Stačí naplnit online dotazník informacemi o budově, my pak zajistíme předběžný výpočet úrovně certifikace a v rámci konzultace poradíme státní správě, jak mít co nejkvalitnější budovu," vystvětlil Petr Vogel z České rady pro šetrné budovy a dodává: „Výpočet i konzultaci provedeme zdarma." Precertifikaci pro státní správu si můžete prohlédnout na http://czgbc.org/dotaznik.

(tz)

Slovo ke dni

  • Zima za námi, plynu je dost

    Před začátkem zimní topné sezóny si podniky ani drobní spotřebitelé nebyli jisti, jak vystačí se zásobami paliv. Teď už to máme za sebou a ministerstvo průmyslu a obchodu s úlevou konstatuje, že jsme obstáli na výbornou. I když zásobování, zvláště plynu z tradičních zdrojů, bylo přerušeno, nic dramatického se nestalo. Není pochyb o tom, že hlavní roli sehrál odpovědný přístup velkých i malých odběratelů, kteří vystačili s tím, co bylo k dispozici. Vcelku logicky tomu napomohly i výrazně vyšší ceny energií a také technologie efektivněji využívající každou kilowatthodinu. Nicméně šetrné nakládání se zdroji musí pokračovat během celého roku, protože levně už nikdo nenakoupí a nadbytek zdrojů zřejmě už navždy patří minulosti. Potvrdilo se tak staré české přísloví, že nouze naučila Dalibora housti. Ku prospěchu nás všech.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3