INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Šetrné stavebnictví v České republice potáhnou nahoru hlavně kancelářské projekty v Praze, které postupně ovlivní standard v celé České republice. Z nového výzkumu České rady pro šetrné budovy vyplývá, že přes 350 000 m2 plánované kancelářské plochy v Praze by mělo mít v horizontu několika let komplexní environmentální certifikaci. Převládající část projektů vyžaduje americkou certifikaci LEED, relativně velká poptávka je také po britském systému BREEAM. Certifikované budovy by se měly stavět také v Ostravě nebo Karlových Varech. V segmentu rezidenční výstavby se certifikace prosazují jen pomalu. Budovy státní správy stojí zatím úplně mimo, ale to se může změnit.

„V České republice jsou v šetrné výstavbě dvě skupiny významných hybatelů na straně zákazníků: Drobní privátní investoři v rezidenční oblasti a nadnárodní nájemci kancelářských budov v komerční oblasti. Některé firmy ze stavebního sektoru tuto poptávku zavnímaly a začaly jí přizpůsobovat své produkty," vysvětlil Leoš Vrzalík, šéf obchodního rozvoje společnosti SKANSKA. „Kancelář bez komplexní environmentální certifikace brzy nebude považována za třídu A," řekl Petr Vogel, předseda představenstva České rady pro šetrné budovy a konzultant společnosti EkoWATT. „S certifikací se na trh dostává nejen informace o environmentálním obrazu budovy, ale také transparentní důkaz o obecné kvalitě projektu. Budovy, které to nemohou nabídnout, budou mít problém," dodal Vogel.

Kromě kanceláří se na cestu certifikace vydávají také obchodní centra, například projekt Nová Karolina v Ostravě nebo nová část obchodního centra Černý most v Praze. Větší problém představuje šetrnost nové rezidenční výstavby. Ovšem i tady najdeme první příklady. „Naší ambicí je environmentálně certifikovat na mezinárodní úrovni své projekty a stát se tak jednou z mála společností, která reprezentuje šetrné stavitelství v kategorii rezidenčního bydlení," řekla Dagmar Pokorná ze společnosti SATPO Development. Tato společnost nyní připravuje projekt luxusních bytů a chce jít právě cestou certifikace, aby vyšla vstříc náročnějším klientům. Pokud se to osvědčí, nasadí certifikaci u dalších projektů.

Samostatnou kapitolou jsou budovy státní správy, které by měly jít, alespoň co se environmentální šetrnosti týká, příkladem. Bohužel zatím neregistrujeme žádný příklad veřejné budovy, která by byla certifikována nebo byla v procesu certifikace. Česká rada pro šetrné budovy chce tuto situaci změnit a přichází nyní ve spolupráci s Národní platformou SBToolCZ s projektem, který pomůže zájemcům ze státní správy zorientovat v problematice environmentálně šetrných budov a ověřit si kvalitu projektovaných budov. „Stačí naplnit online dotazník informacemi o budově, my pak zajistíme předběžný výpočet úrovně certifikace a v rámci konzultace poradíme státní správě, jak mít co nejkvalitnější budovu," vystvětlil Petr Vogel z České rady pro šetrné budovy a dodává: „Výpočet i konzultaci provedeme zdarma." Precertifikaci pro státní správu si můžete prohlédnout na http://czgbc.org/dotaznik.

(tz)

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3