INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

Boris_Zupancic_03Rozhovor s Borisem Zupančičem, ředitelem České rady pro šetrné budovy, o chystané konferenci Šetrné budovy 2012. Hovoří mj. o tom, že za šetrnou budovu dostanete na trhu až o třetinu víc.

Desátého května pořádá Česká rada pro šetrné budovy velkou mezinárodní konferenci a expo. Pro koho je ta akce určena?

Akce je určena pro zájemce ze stavebnictví, kteří chtějí ve svém byznysu získat novou perspektivu. Jsou to hlavně developeři, investoři, architekti, projektanti, technologové, facility manažeři, ale také výrobci stavebních materiálů nebo konzultanti. Výzkumy potvrzují, že šetrné budovy přinášejí na trh novou výraznou hodnotou. Existuje po nich reálná poptávka a zákazníci jsou ochotni za ně zaplatit víc. Postavit šetrnou budovu ale vyžaduje správné know how. Skrze semináře, workshopy a diskusní panely se k těmto novým informacím můžete dostat právě na naší akci.

Který výzkum dokazuje vyšší hodnotu šetrných budov?

Těch studií je víc. Nejčerstvější je výzkum mezinárodního týmu holandského ekonoma Nilse Koka, který byl zveřejněn před dvěma týdny v Londýně (Supply, Demand and the Value of Green Building). Ten výzkum ukazuje, že komerční budova s environmentální certifikací v Británii se prodává za o 38% vyšší částku než srovnatelná nešetrná budova. To samozřejmě platí, když je v určité lokalitě pouze jedna šetrná budova. Když je jich poblíž více, musí mezi sebou soutěžit a „prémie" klesá na zhruba 26%. Další studie z Německa nebo Švýcarska ukazují, že rodinný domek nebo byt ve vysokém energetickém standardu nebo s certifikací prodáte na trhu až o 17% dráž než běžný projekt. Šetrné budovy mají na trhu vyšší hodnotu.

Může to platit i pro české podmínky?

U nás máme zatím menší vzorek šetrných budov. Čerstvá zkušenost ovšem ukazuje, že třeba nová šetrná kancelářská budova City Green Court na pražském Pankráci neměla v těchto těžkých časech žádný problém najít kvalitní nájemce. To je samozřejmě signál, který napovídá o hodnotě takové budovy. Na konkrétní empiricky ověřená čísla si budeme muset ještě počkat, ale jsem optimista. Tématem se budeme zabývat na naší konferenci.

Takže šetrné budovy mají vyšší tržní hodnotu. To je důležité. Co ještě investorům a vlastníkům přinášejí?

Rozhodnout se pro šetrnou budovu je správná věc samozřejmě nejen z důvodu její vyšší tržní hodnoty. Taková budova třeba spotřebuje při výstavbě i provozu méně energie a vody a minimalizuje se množství vyprodukovaného odpadu. To znamená, že její negativní vliv na životní prostředí je daleko menší. Investoři a vlastníci, kteří vědí, co je to společenská odpovědnost, jistě ocení i tento důležitý fakt.

Vaši konferenci chcete udělat v režimu "carbon neutral". Co to znamená?

Jako asociace usilujeme o to, aby budovy byly šetrné. Aby se v nich dobře žilo a pracovalo, ale aby zároveň spotřebovávaly jen málo energie a vody, nebo aby se při jejich stavbě produkovalo co nejméně odpadu. Nechceme kázat vodu a sami pít víno. I naše akce musí být environmentálně co nejšetrnější. Proto děláme konferenci v režimu "carbon neutral".

Co režim "carbon neutral" znamená přesně v případě vaší konference?

Zaprvé to znamená, že se snažíme změřit, kolik skleníkových plynů (měřeno CO2 ekvivalentem) konferencí vyprodukujeme. To je důležité, protože bez dat se neobejdeme. Zadruhé se snažíme produkci skleníkových plynů co nejvíce snížit způsobem organizace akce. Pokud to není nezbytně nutné, nepořizujeme nové věci, ale používáme již existující nebo už recyklované. To platí pro konferenci i expo. Dlouhodobě také díky spolupráci se Schneider Electric měříme energetickou spotřebu konferenčního patra hotelu a na naši akci zkusíme spotřebu snížit. Režim "carbon neutral" pak znamená, že skleníkové plyny, které i přes optimalizaci vyprodukujeme, nahradíme takzvaným offsetem. Peníze získané z akce investujeme například do opatření, která zajistí produkci energie z obnovitelných zdrojů. Tím neutralizujeme námi vytvořenou environmentální zátěž.

Jaké budou nejzajímavější momenty vaší konference? Kdo jsou nejzajímavější řečníci?

Program je velmi vyrovnaný. Určitě bude zajímavý třeba celý panel věnující se úsporným technologiím a systémům v budovách, panel zaměřený na udržitelnost stavebních materiálů, osvětlení nebo sekce Building Information Modeling. Globální rozměr dodá konferenci účast Jane Henley, CEO Světové rady pro šetrné budovy. Naprosto lokální zkušenost zase zprostředkuje zástupce České národní banky, který bude mluvit o úsporách energie a vody v této instituci. Ale zajímavých mluvčích bude celá řada. Pár příkladů: Marc Coroler, Central Europe Senior Vice-President ze Schneider Electric, Martin Townsend, ředitel britské certifikace BREEAM, prof. Petr Hájek z Fakulty stavební ČVUT, Tony Robson, CEO Knauf Insulation, Vladan Jesenský, ředitel Zumtobel Lighting, Petr Mazzolini, manažer výrobní a distribuční sítě AGC Glass Europe, prof. Karel Kabele z Fakulty TZB ČVUT, Leoš Vrzalík, business development director SKANSKA, a.s., Patty Fong z European Climate Foundation nebo Martin Scott, ředitel PricewaterhouseCoopers CZ.

Co návštěvníkům přinese expo?

Na expu si budou návštěvníci moci „ohmatat" některé špičkové stavební materiály nebo technologie. Na místě bude například "glass bus" s ukázkami špičkového fasádního skla. Představí se efektivní izolační materiály nebo nábytek s environmentální deklarací výrobku. Na expu budou přítomni také zástupci certifikačních systémů budov, se kterými budou moci návštěvníci konzultovat své projekty.

Kde najdeme o akci víc informací? A kolik akce stojí?

Všechny potřebné informace najdete online na www.setrnebudovy.cz. Základní vstupné pro profesionály je 6000 Kč plus DPH. Pro členy České rady pro šetrné budovy, podporovatele a státní správu je pak vstupné redukováno.

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3