INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Poslanci ve třetím čtení schválili vládní novelu zákona o hospodaření energií, která do české legislativy převádí evropskou směrnici o energetické náročnosti budov. Schválený právní předpis, bude-li potvrzen v Senátu, představuje významný krok k zajištění vyšších energetických standardů budov v Česku. V budoucnu by tak měl pomoci snížit domácnostem účty za energie a zvýšit kvalitu bydlení. Prodávané a nově pronajímané nemovitosti budou také muset nést informaci o své energetické spotřebě v podobě průkazů energetické náročnosti.

Cílem směrnice je, aby se ke konci dekády stavěly domy s téměř nulovou spotřebou energie. Vyšší energetické standardy by měly v Česku začít platit už od začátku příštího roku a podle schválené novely se postupně dále zpřísňovat.[1]

Povinnost opatřit si pro nemovitost průkaz energetické náročnosti by měla začít platit také již od 1. ledna příštího roku a to při prodeji a novém pronájmu celých budov a při prodeji jednotlivých bytů nebo kanceláří. Pro nové pronájmy bytů a kanceláří by pak měla vstoupit v platnost o tři roky později. Pro prodej či pronájem jednotlivých bytů či kanceláří ale schválili poslanci pozměňovací návrh Hospodářského výboru, který umožňuje po přechodnou dobu splnit tuto povinnost doložením tří ročních faktur za teplo, plyn a elektřinu.

Petr Holub, koordinátor Šance pro budovy, která se na přípravě novely zákona podílela v pracovní skupině Ministerstva průmyslu a obchodu, podobu dnes schválené novely vítá: „Poslanci schválením novely umožní českým domácnostem výrazně uspořit na vytápění a zároveň je ochrání před možným skokovým zdražením energie v budoucnosti". Zároveň připomíná, že přechod na vyšší energetické standardy v budovách se Česku vyplatí: „Jak spočetl tým ekonoma Miroslava Zámečníka, celkový ekonomický přínos tohoto posunu k vyšším energetickým standardům – při poměrně konzervativním předpokladu 3% růstu cen energií – může být až 223 miliard Kč v průběhu 25 let."

S vyšším růstem cen energií se přitom přínos peněz do státní kasy bude navíc dále zvyšovat. [2]

K úspěšnému praktickému uplatnění novely Šance pro budovy také doporučuje, aby stát zvolil chytré finanční nástroje, které pomohou vlastníkům a investorům překonat největší bariéru pro zavedení energeticky úsporných opatření, kterou jsou jejich vysoké počáteční investiční náklady. Může jít například o nízkoúročené půjčky z revolvingového fondu.

(tz)

Slovo ke dni

  • Ochlazení z Bruselu

    Svět se dostal do bezprecedentní situace. Kdo by před rokem řekl, že Evropská unie bude firmám a lidem nakazovat, jak si mají zatopit. Kolik stupňů Celsia bude v pořádku, kolik ne a kdy si budou teplomilní hříšníci koledovat o trest. Vracíme se tak do časů direktivní ekonomiky, do dob, kdy strana a vláda nařizovala, co kdo smí a nesmí. V kapitalizmu přece měla místo nařízení a zákazů usměrňovat chování společnosti neviditelná ruka trhu. Jenže ani ta, jak se ukazuje, nezískala plnou důvěru vedení. Ano, zemního plynu, elektřiny i dalších energií se nebude dostávat, ale s jeho kritickým nedostatkem roste jejich cena. Kdo tedy bude moci příští zimu topit „pánu Bohu do oken“? Myslím si, že skoro nikdo. Omezovat se ve spotřebě a snižovat náklady se stane nutností, pokud mají firmy a domácnosti přežít krizové období. Tento ekonomický zákon...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Formulace zásad mediační dohody 10. srpen 2022

V předchozích příspěvcích jsme se seznámili s těmi fázemi mediace, ve kterých IP mediátor navozuje pocit vzájemné důvěry a pozitivního ovzduší pro mediační jednání, nastavuje základní pracovní a společenská pravidla, a také aktivně naslouchá stranám a pojmenovává předměty jednání. Strany konfliktu však nebyly zatím připraveny spolu efektivně komunikovat a vzájemně si na­slouchat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3