INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

Inovace, slovo, které vyjadřuje touhu lidí dělat věci jinak a lépe. Do života vnáší převratné myšlenky a činy, výrobky, služby, pohled na zaběhnutá řešení. Inovace nejsou zaklínadlo, ale nutnost pro zvládnutí života na zemi. S ohledem na zásoby surovin a energií, hledání nových zdrojů, s ohledem na udržitelnost ve všech směrech – abychom měli co dýchat, pít, jíst. Inovace a kvalita spolu úzce souvisejí. O tom s Ing. Petrem Kotenem, výkonným ředitelem České společnosti pro jakost:

Vědci, ekonomové, historici, vizionáři předvídají, že nás brzy čekají samé divy světa. Technologické inovace budou vznikat rychlostí, o níž se nesní dnes ani autorům science fiction. Co si o pokroku, který lidstvo čeká, myslíte?

Osobně bych si přál, aby technologický pokrok vedl ke zkvalitnění života, ať už toho pracovního (využitím nových technologií pro efektivnější práci), či soukromého (například inovacemi v domácnosti, zábavním průmyslu či ve zdravotní péči). Ale pokrok není postaven pouze na technologických inovacích, ale celkově ho ovlivňuje prostředí – ekonomické, sociální či politické. A v těchto ohledech mám obavu, že se nám vytrácí zdravý rozum a etické chování. Jsem však optimista (a „kvalitář“) a věřím ve zlepšování!

Česká společnost pro jakost inovace podporuje v mnoha směrech. Letos byla například organizátorem a hostitelem závěrečného setkání vítězů mezinárodní soutěže inovací Quality Inovation Award 2016 a podílela se na jejich oceňování. Jaký dojem na vás letošní ročník soutěže udělal a co naznačil?

My jsme se zapojili (jako organizátor pro Českou republiku) do této soutěže v roce 2013 a bylo nám ctí spoluorganizovat letošní slavnostní předávání ocenění v Praze, kterého se zúčastnilo více než sto zástupců firem a organizací, které v této soutěži letos uspěly. Obecným trendem je rostoucí počet zapojených států, a tím pádem i účastníků. A kromě přihlášených „hmotných“ inovací je možné čím dál častěji zaznamenávat inovace z oblasti vzdělávání, sociálních služeb či veřejného sektoru. A to je jistě dobrá zpráva.

Které řešení vás zaujalo nejvíce?

Musím říct, že pro mě byla velmi zajímavá inovace, která zvítězila – šlo o autonomní nákladní automobil společnosti Volvo na elektrický pohon. Osobně mám z projektů týkajících se elektromobility smíšené pocity, na druhou stranu fandím všem odborníkům, kteří technologie zdokonalují a umožňují jejich nasazování v praxi. Rád bych doplnil, že v každém ročníku velmi dobře uspějí organizace s inovacemi v oblasti léčiv či pomůcek pro zdravotně postižené.

V souvislosti s touto významnou akcí den poté Českou společnost pro jakost navštívila delegace Čínské asociace pro kvalitu. O čem jste hovořili?

Čínská asociace pro kvalitu nově organizuje soutěž Quality Innovation Award v Číně. V rámci oficiálního setkání na půdě ČSJ došlo ke vzájemnému informování o aktivitách obou společností. Zjednodušeně se dá shrnout, že děláme podobné služby jako čínská organizace, ale samozřejmě v menším měřítku. Čínská asociace má přes 200 kmenových pracovníků, což je zhruba osmkrát více než má ČSJ. Rovněž proběhla diskuze o možných tématech společné spolupráce.

Jedno z ocenění si odnesla česká společnost ŠKODA JS, uspěla se zařízením na likvidaci čidel neutronového toku a termočlánků. Tento výrobek je velmi dobře uplatnitelný v praxi a firma ho úspěšně exportuje. Podílela se ČSJ na nominaci do soutěže? A čím porotu právě tento produkt zaujal?

V letošním ročníku soutěže jsem byl skutečně potěšen, že česká inovace, přihlášená ŠKODOU JS, uspěla v mezinárodním měřítku a obsadila první místo v kategorii velkých podniků. Je to vůbec poprvé, co český zástupce stanul takto vysoko. A jaký byl náš podíl? Řekl bych spíše „marketingově-procesní“. Snažíme oslovit a do této soutěže zapojit co nejvíce organizací a z nich doporučit ty nejlepší dál. A to byl i případ ŠKODY JS, jež podala kvalitní návrh, který jsme doporučili do mezinárodního kola. Tam pak o ocenění rozhodla mezinárodní porota (z důvodu nestrannosti bez českého zastoupení). Osobně se domnívám, že odborníky v porotě především zaujaly ekonomické a ekologické přínosy navrženého řešení.

Inovace, nadšení, touha měnit zaběhnuté pořádky, přinést lidem jiný rozměr pohledu na věc – i tak by se inovace daly charakterizovat. Jaký vztah k nim ve své strategii zaujímá Česká společnost pro jakost? A co všechno v tomto ohledu má v plánu v roce 2017?

Jako každá jiná organizace, která chce plnit svoje poslání v dlouhodobém horizontu, musíme reagovat na změny okolí a přicházet s novinkami. Samozřejmostí je inovace produktů, kterou děláme neustále; například v letošním roce nadále našimi službami reagujeme na změny norem ISO 9001 a ISO 14001, připravujeme aktualizované normy, školení a zkoušky – především v oblasti automobilového průmyslu, zejména normativy VDA 6.3 a IATF 16949.

A máme za cíl jít s dobou a více využívat možností ICT technologií a sociálních sítí, což by mělo přinést rychlejší přísun nových informací a komfortnější dostupnost našich služeb zákazníkovi.

ptala se Eva Brixi

Slovo ke dni

  • Vraťme život krajině!

    Česká společnost ornitologická a Českomoravská myslivecká jednota předaly ministru zemědělství petici Vraťme život krajině s 55 tisíci podpisy. Upozorňují, že naše krajina trpí intenzívním hospodařením a nevhodnými zásahy. Indikátorem toho, že něco děláme špatně, je velký úbytek ptactva a také hmyzu. Není pochyb, že bez moderního zemědělství bychom neuživili přes 10 milionů obyvatel. Na druhou stranu si pěstitelé a chovatelé musí sáhnout do svědomí a říci, kdy si svou úlohu zjednodušují a kdy volí snadnější postup na úkor ochrany přírody. Kompromis bude stát hodně úsilí, možná i trochu peněz, ale je nevyhnutelný. Nikdo nemůže žít a dlouhodobě hospodařit na mrtvé půdě, v pusté krajině, v umělém prostředí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

Sto let pro ochranu nejlepších nápadů 15. říjen 2019

Sté výročí zřízení tehdejšího Patentního úřadu v Praze je příležitostí připomenout si nejen významná, ale i obtížná období oboru průmyslové vlastnictví i činnosti Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV).

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE