INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

Daňový balíček byl v pátečních brzkých ranních hodinách Poslaneckou sněmovnou schválen. I přes to, že Komora daňových poradců ČR nekomentuje politické debaty týkající se např. toho, jaká má být sazba daně, vnímáme schválení takto rozsáhlé novely krátce před koncem roku jako problematické.

Přestože ekonomická situace ovlivněná koronavirem sama o sobě přináší značné nejistoty, skutečnost, že ani v druhé polovině listopadu podnikatelé či občané neví, jaké daně budou od nového roku platit, uklidnění nepomáhá. Z hlediska komplexnosti a diskuzí vedených ohledně schváleného návrhu je navíc pravděpodobné, že návrh bude vrácen Senátem zpět do Poslanecké sněmovny. Pak to, jaká verze (a jestli vůbec nějaká) bude schválena, se dozvíme těsně před koncem roku, ne-li až v lednu.

„Je potřeba si uvědomit, že uvedené změny mají i svůj dopad. Znamenají především nutnost úpravy softwarů řešících mzdové oblasti, což je nejen časově, ale i finančně náročné. Mimo to způsob zdanění, tj. jaké čisté peníze zaměstnancům zůstanou, je relevantní například i v případě vyjednání na příští rok podle kolektivních smluv a pak má samozřejmě dopad i na podnikatelské projekty,“ upozornil Jiří Nesrovnal, člen Prezidia KDP ČR a vedoucí Sekce daně z příjmů právnických osob.

Na druhé straně je třeba ocenit, že součástí této novely jsou i pozitivní změny v oblasti daňového majetku (zvýšení limitů, superrychlé odpisy podporující investování podnikatelů a vypuštění kategorie daňového nehmotného majetku), které jsme opakovaně prosazovali a které mohou v této době podnikatelům skutečně pomoci. Tyto změny byly prodiskutovány a jsou podporovány i ze strany zástupců podnikatelů.

„Bohužel tento jistě pozitivní krok kazí fakt, že v rámci projednávání prošly i návrhy, které byly k vládní verzi přilepeny bez předchozího připomínkování, a už dnes se ukazuje, že budou působit mnohé problémy při své aplikaci v praxi,“ doplňuje Petr Toman, viceprezident KDP ČR. Takovým příkladem je například způsob stanovení základní slevy na poplatníka, která není dělitelná 12, což způsobí problém při výpočtu měsíčních mezd, nebo poslanecký návrh na omezení osvobození příjmů z prodeje cenných papírů částkou 20 mil. Kč. V tomto případě například není vůbec jasné, zda se daný limit podle schváleného textu vztahuje na všechny cenné papíry nebo se posuzuje podle jednotlivých obchodů a není ani jasné, jak se postupuje při překročení daného limitu, doplňuje Toman.

Politické parametry daňového systému včetně otázky, kde na to vezmeme, jsou věcí a odpovědností politiků. Nicméně když se k těmto změnám sáhne, mělo by se tak dít transparentně po předchozí diskuzi a hlavně tak, aby podnikatelé i občané měli dostatek času se na tyto změny připravit. „Bohužel schválený balíček je čítankovým příkladem toho, jak by se v této věci nemělo postupovat. A je to o to tristnější, že se tak děje v nejsložitější době, kterou tato země zažila,“ uzavírá Nesrovnal.

 

www.kdpcr.cz 

(tz)

Slovo ke dni

  • Porážíme Japonsko

    Češi trpí komplexem malosti. A proto každá zpráva, že jsme v něčem před giganty, potěší. Teď jsem si s gustem přečetl informaci, že jsme se zařadili do první třicítky zemí v online podnikání. Za námi se octly takové státy jako Itálie nebo Japonsko. Hodnotil se počet uživatelů internetu a vyspělost logistických služeb. Sám vím, jak úspěšně si vede například Zásilkovna, která velmi rychle expanduje nejen v ČR, ale i okolních státech. Už delší dobu je známo, že patříme k nejlepším na světě v užívání bezkontaktních plateb. A našlo by se toho víc, co povzbudí naši národní hrdost. Jak známo, mezi Goliáši není malý David bez šance, jak se píše v Bibli a jak jsme se o tom v historii mnohkrát přesvědčili.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2021

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOB tsoft   EON EG 2017 107  icom
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

PSC 0175

Češi budou nové věci vymýšlet stále 5. říjen 2020

Josef KratochvílJe obdivuhodné, kolik českých firem, vysokých škol, výzkumných organizací a dalších subjektů v uplynulém půlroce nacházelo nová řešení pro to, aby mohly existovat dál, rozvíjet výrobu a služby. Nabízet trhu to, co nejvíce potřebuje. Vznikly nové produkty, zrodily se ojedinělé postupy práce, ke slovu se dostaly špičkové technologie i efektivnější organizace procesů. Znamená to, že potenciál tvořivosti nabral na obrátkách, aktivoval se.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE