INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Evropská komise 13.4.2011 představila dva návrhy nařízení na zavedení jednotného EU patentu v celkem 25 členských zemí EU včetně České republiky, které se rozhodly využít mechanismu posílené spolupráce pro přijetí EU patentu. Ten by měl snížit náklady pro žadatele až o 80 %.

Jak Hospodářská komora České republiky již dříve sdělila, připojení České republiky k mechanismu posílené spolupráce v oblasti EU patentu čeští podnikatelé jednoznačně podporují. Snadnější a levnější registrace patentů zvýší konkurenceschopnost české a také evropské ekonomiky.

„Jednotný patent na území Evropské unie velmi vítáme a dlouhodobě prosazujeme, aby se k němu Česká republika připojila. Je to průlomová iniciativa, která zjednodušuje podnikání v celém prostoru EU, znamená omezení byrokratické zátěže pro firmy a podnikatele, přináší evropským podnikům větší ochranu a přispívá k posílení jejich konkurenceschopnosti. Pokud se má Evropa zaměřovat na inovace, pak je patent EU jednoznačně správným krokem," konstatoval prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Roztříštěný a nákladný systém ochrany patentů v Evropě tvoří překážku na vnitřním trhu na úkor inovativních – zejména malých a středních – podniků.

Díky zavedení jednotné patentové ochrany v rámci EU by měla cena patentu EU klesnout o téměř 80 % ceny současného patentu. EU patent je současně zárukou ochrany produktů na celém území Evropské unie. Cena patentů v Evropské unii v současnosti více než sedmnáctkrát přesahuje cenu patentů například ve Spojených státech (1 850 eur). Podle sdělení Evropské komise by se realizací současného návrhu na jednotný EU patent snížily náklady v průměru na 6 – 7 000 eur.

Pokud dnes chce žadatel, např. podnikatel, chránit svůj výrobek ve všech sedmadvaceti zemích EU, stojí ho to vše včetně administrativních a překladatelských nákladů přibližně 32 000 eur, z čehož zhruba 23 000 eur tvoří náklady na překlad. Alternativou je ochrana daného výrobku pouze v několika málo zemích Unie. Tím však podnikatel ztrácí možnost svůj výrobek chránit i na jiných trzích EU. Taková skutečnost snižuje konkurenceschopnost evropských podniků a brzdí jejich rozvoj. Čeští a další evropští podnikatelé jsou pak silně znevýhodněni oproti firmám za hranicemi EU.

K vlastnímu uvedení EU patentů v život ještě bude nutné vyřešit ještě některé otázky, např. zajištění kvalitních strojových předkladů, které by zajistily přístup k patentovým informacím. Bude rovněž třeba dořešit otázku vytvoření Evropského patentového soudu.

„Návrh Evropské komise počítá s tím, že přihlášku patentu bude možné podat v jednom ze tří jazyků Evropské patentové dohody – anglicky, německy a francouzsky. Pokud bude návrh podán v národním jazyce a pokud půjde o zemi, kde jeden z uvedených tří jazyků není národní, budou náklady na překlad do jednoho z těchto tří jazyků kompenzovány v poplatku za přihlášku. Poté, co EU patent začne fungovat, budou mít vynálezci nebo přihlašovatelé možnost si vybrat ze tří alternativ – evropský patent s možností jeho přihlášení v členských státech dohody (za každou zemi se platí zvlášť), EU patent, který bude platit automaticky v 25 zemích (tedy EU bez Itálie a Španělska) a národní patent platný jen v dané členské zemi. Evropský patent bude finančně výhodnější pro ty, kdo si vyberou jeho ochranu ve 2-5 zemích EU, pokud by to bylo více zemí než 5 zemí, bude výhodnější své vynálezy chránit prostřednictvím EU patentu. Po obsahové a formální stránce mezi oběma formami nebudou zásadní rozdíly, ale evropský patent nebude možné převést na EU patent, protože ten se na rozdíl od evropského patentu vztahuje pouze na členské státy EU," vysvětluje Ivan Voleš, poradce prezidenta Hospodářské komory ČR a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru.

Návrhy nařízení k jednotnému EU patentu musí ještě projednat Rada a Evropský parlament.

Více informací k dnešnímu rozhodnutí na http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/11/470&format=HTML&aged=0&language=CS&guiLanguage=cs

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3