INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Po roce 1990 se floristika stala nejvíc postiženým oborem. Levné dovozy květin především z Izraele a Holandska prakticky z roku na rok zlikvidovaly domácí konkurenci a jeden skleník a fóliovník za druhým se stávaly nadbytečnými. Velká zahradnictví krachovala a drobní producenti květin se tímto oborem již neuživili. Obdobné to bylo i se zeleninou a tak dovozy narůstaly a s pádem a likvidací domácích producentů začaly postupně růst i ceny dováženého zboží.

Po roce 2000 dokonce ceny dovážených květin přerostly úroveň cen domácí produkce z roku 1992, kdy docházelo k prudkému útlumu a konci českého zahradnického průmyslu. Postupně se formoval svaz floristů a nabíral na druhém dechu. Do roku 2002 růst produkce dosahoval meziročně 10 – 15 %, v posledních letech není již tak výrazný – v roce 2006 dochází k růstu produkce o 4,1 %, v roce 2007 o 4,5 % a v roce 2008 o 5,0 %, vždy oproti předcházejícímu roku. Pozitivní skutečností je, že růstová tendence je založena zejména na zvyšování intenzity výroby. Tuzemská květinářská produkce podle Svazu květinařů a floristů ČR dosáhla v roce 2008 hodnoty 1,8 mld. Kč a od roku 1997 zaznamenává vzestupný trend. Produkce ozdobných květin podle ČSU dosáhla v roce 2008 hodnoty 2,6 mld. Kč, což činí 4,05 % z celkové rostlinné produkce. (do roku 1990 to bylo přes 10 %) a v roce 2007 činila ještě jen 2,95 . V rámci rostlinné produkce se tedy jedná o podstatný narůst podílu a menším zemědělcům dává alternativní možnosti se tomuto oboru věnovat a zahrnout do svého portfolia činností.

Předseda svazu floristů Jiří Horák připomíná mimo jiné, že spotřeba květin činí průměrně okolo 900 Kč na jednoho obyvatele za rok. Tuzemská produkce se dostává nejen do obchodní sítě stále ve větším množství, na populárních farmářských trzích lze získat krásné doma vypěstované květiny za ceny nižší než jsou dnes nabízené květiny z dovozu ve velkých řetězcích jako je OBI, Hornbach a další. Kvalitou jsou přitom české květiny srovnatelné a co je hlavní, neputují mnohdy stovky kilometrů z původních míst, kde se vypěstovaly.

Svaz českých floristů se svou činností dokázal patřičně zviditelnit i ve světě , takže 17. Mistrovství Evropy ve floristice - EUROPA CUP se letos koná v ČR v Havířově počátkem září. Na další výstavy zvou floristi především na 40. Mistrovství floristů ČR - Děčínská kotva, na Havířov v květech, Zelený svět a další. Ostatně žádná ze zemědělských výstav v regionech se dnes už neobejde i bez prodejní výstavy květin, samozřejmě tuzemského charakteru.

(tz)

Slovo ke dni

  • Vláda chce znovu znárodňovat

    Mimořádná situace žádá mimořádné činy. Bezprecedentní zdražování základních životních potřeb a růst výrobních nákladů nemůže zůstat bez pozornosti a zásahu vládního kabinetu. Proslýchá se, že se chystá základní energetický tarif, jenž by snížil cenu elektřiny pro odběratele s nízkou spotřebou. K tomu by však stát potřeboval mít na dodavatele elektrického proudu potřebnou páku. Jenže největší z nich, polostátní ČEZ, má soukromé vlastníky, a tak si politici s ním nemohou dělat, co chtějí. Nabízí se tedy řešení na znárodnění společnosti, respektive na její rozdělení – na část v majetku státu a část privátní. Ano, je to řešení, i když přichází se zpožděním a jistě vyjde draho. Bude zřejmě třeba akcionáře vyplatit, a to v době, kdy jsou na burze akcie hodně vysoko. Nabízí se i otázka, zda bylo správné dát ze státních rukou také plynárenskou...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč IP mediátor naslouchá stranám 10. květen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s první fází mediace, ve které se IP mediátor stranám představí, vysvětlí jim proces IP mediace a roli, kterou v rámci mediace zastává. Současně se také domluví se stranami na základních pravidlech, která budou při mediaci dodržovat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3