INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Za mimořádně úspěšnou považuje právě probíhající podnikatelskou misi tří desítek tuzemských firem v Iráku Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, vzhledem k ohromnému zájmu tamních podniků a vstřícnému přístupu iráckých oficiálních míst. „Irácká strana, ať už jde o zástupce ministerstev, tak o podnikatelskou sféru, má výrazný zájem o vzájemný byznys," uvedl Jaroslav Hanák. Jeho slova potvrzuje vysoká účast sedmi desítek iráckých byznysmenů na dnešním Česko-iráckém podnikatelském fóru v Bagdádu. Celkově se s našimi podnikateli setká, a to i při bilaterálních jednáních, na 250 představitelů iráckých firem.

Podnikatelskou misi, která ve dnech 24. a 25. května 2011 provází historicky první návštěvu premiéra České republiky v této zemi a také ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka a obrany Alexandra Vondry, zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. Navazuje tím na řadu aktivit v uplynulých letech. „Za poslední období jsme do Iráku zorganizovali pět podnikatelských misí a přijali jsme osm delegací tamních podnikatelů. Vedle toho jsme zajišťovali osm oficiálních stánků při významných veletrzích v Erbílu a v Sulejmánii," uvedl Jaroslav Hanák.

Svaz byl také iniciátorem řady dohod o spolupráci s partnerskými obchodními a průmyslovými komorami. Založena byla Česko-irácká obchodní rady mezi Iráckou obchodní komorou a Svazem průmyslu a dopravy ČR, vznikla také Česko-kurdská podnikatelská rada. Na budování vazeb navázala dnes podepsaná dohoda o spolupráci mezi Svazem průmyslu a dopravy ČR a iráckými hospodářskými komorami.

Šéfa Svazu čekají také jednání na ministerstvech společně s našimi ministry, kde české firmy chtějí prezentovat své nabídky. Například ministr Martin Kocourek má na programu setkání s iráckým místopředsedou vlády pro energetiku Husejnem Al-Šáhristáním a ministrem financí Rafím Al-Issáwím. Zítra by se měl setkat s ministrem obchodu Chairulahem Babakerem a ministrem průmyslu a nerostných zdrojů Ahmedem Násirem Al-Karbulim. A právě během těchto jednání představí své možnosti i naše podniky. Patří mezi ně například AERO Vodochody a.s., ZETOR TRACTORS a.s., ARMATURY Group a.s., ECOFLUID GROUP, s.r.o., KRÁLOVOPOLSKÁ, a.s., PROKOP ENGINEERING Brno, spol. s r.o., VAE CONTROLS s.r.o. a další významné podniky.

„Irácká strana považuje nynější návštěvu našich vrcholových politiků a příchod početné podnikatelské delegace za signál, že obchodníci a investoři se postupně zbavují strachu podnikat v této zemi," uvedl Jaroslav Hanák.

Největší podíl na českém exportu do Iráku mají společnosti Chemoprojekt, a.s. a Technoexport, a.s. K dalším exportérům patří UNIS, a.s., Sigmainvest s.r.o. a také EGEM s.r.o. České firmy se na iráckém trhu uplatnily při rekonstrukci rafinérií, elektráren, cementáren, cihelen, infrastruktury a dalších investičních celků. Na konci roku 2010 uzavřel ZETOR TRACTORS a. s. kontrakt na dodávku 50 traktorů a Škoda Auto do Iráku vyvezla již více jak 1200 automobilů. Irácký trh zajímají však ve stále větší míře i další podniky.

(tz)

Slovo ke dni

  • Vláda chce znovu znárodňovat

    Mimořádná situace žádá mimořádné činy. Bezprecedentní zdražování základních životních potřeb a růst výrobních nákladů nemůže zůstat bez pozornosti a zásahu vládního kabinetu. Proslýchá se, že se chystá základní energetický tarif, jenž by snížil cenu elektřiny pro odběratele s nízkou spotřebou. K tomu by však stát potřeboval mít na dodavatele elektrického proudu potřebnou páku. Jenže největší z nich, polostátní ČEZ, má soukromé vlastníky, a tak si politici s ním nemohou dělat, co chtějí. Nabízí se tedy řešení na znárodnění společnosti, respektive na její rozdělení – na část v majetku státu a část privátní. Ano, je to řešení, i když přichází se zpožděním a jistě vyjde draho. Bude zřejmě třeba akcionáře vyplatit, a to v době, kdy jsou na burze akcie hodně vysoko. Nabízí se i otázka, zda bylo správné dát ze státních rukou také plynárenskou...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč IP mediátor naslouchá stranám 10. květen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s první fází mediace, ve které se IP mediátor stranám představí, vysvětlí jim proces IP mediace a roli, kterou v rámci mediace zastává. Současně se také domluví se stranami na základních pravidlech, která budou při mediaci dodržovat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3