INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem
Za mimořádně úspěšnou považuje právě probíhající podnikatelskou misi tří desítek tuzemských firem v Iráku Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, vzhledem k ohromnému zájmu tamních podniků a vstřícnému přístupu iráckých oficiálních míst. „Irácká strana, ať už jde o zástupce ministerstev, tak o podnikatelskou sféru, má výrazný zájem o vzájemný byznys," uvedl Jaroslav Hanák. Jeho slova potvrzuje vysoká účast sedmi desítek iráckých byznysmenů na dnešním Česko-iráckém podnikatelském fóru v Bagdádu. Celkově se s našimi podnikateli setká, a to i při bilaterálních jednáních, na 250 představitelů iráckých firem.

Podnikatelskou misi, která ve dnech 24. a 25. května 2011 provází historicky první návštěvu premiéra České republiky v této zemi a také ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka a obrany Alexandra Vondry, zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. Navazuje tím na řadu aktivit v uplynulých letech. „Za poslední období jsme do Iráku zorganizovali pět podnikatelských misí a přijali jsme osm delegací tamních podnikatelů. Vedle toho jsme zajišťovali osm oficiálních stánků při významných veletrzích v Erbílu a v Sulejmánii," uvedl Jaroslav Hanák.

Svaz byl také iniciátorem řady dohod o spolupráci s partnerskými obchodními a průmyslovými komorami. Založena byla Česko-irácká obchodní rady mezi Iráckou obchodní komorou a Svazem průmyslu a dopravy ČR, vznikla také Česko-kurdská podnikatelská rada. Na budování vazeb navázala dnes podepsaná dohoda o spolupráci mezi Svazem průmyslu a dopravy ČR a iráckými hospodářskými komorami.

Šéfa Svazu čekají také jednání na ministerstvech společně s našimi ministry, kde české firmy chtějí prezentovat své nabídky. Například ministr Martin Kocourek má na programu setkání s iráckým místopředsedou vlády pro energetiku Husejnem Al-Šáhristáním a ministrem financí Rafím Al-Issáwím. Zítra by se měl setkat s ministrem obchodu Chairulahem Babakerem a ministrem průmyslu a nerostných zdrojů Ahmedem Násirem Al-Karbulim. A právě během těchto jednání představí své možnosti i naše podniky. Patří mezi ně například AERO Vodochody a.s., ZETOR TRACTORS a.s., ARMATURY Group a.s., ECOFLUID GROUP, s.r.o., KRÁLOVOPOLSKÁ, a.s., PROKOP ENGINEERING Brno, spol. s r.o., VAE CONTROLS s.r.o. a další významné podniky.

„Irácká strana považuje nynější návštěvu našich vrcholových politiků a příchod početné podnikatelské delegace za signál, že obchodníci a investoři se postupně zbavují strachu podnikat v této zemi," uvedl Jaroslav Hanák.

Největší podíl na českém exportu do Iráku mají společnosti Chemoprojekt, a.s. a Technoexport, a.s. K dalším exportérům patří UNIS, a.s., Sigmainvest s.r.o. a také EGEM s.r.o. České firmy se na iráckém trhu uplatnily při rekonstrukci rafinérií, elektráren, cementáren, cihelen, infrastruktury a dalších investičních celků. Na konci roku 2010 uzavřel ZETOR TRACTORS a. s. kontrakt na dodávku 50 traktorů a Škoda Auto do Iráku vyvezla již více jak 1200 automobilů. Irácký trh zajímají však ve stále větší míře i další podniky.

(tz)

Slovo ke dni

  • Zima za námi, plynu je dost

    Před začátkem zimní topné sezóny si podniky ani drobní spotřebitelé nebyli jisti, jak vystačí se zásobami paliv. Teď už to máme za sebou a ministerstvo průmyslu a obchodu s úlevou konstatuje, že jsme obstáli na výbornou. I když zásobování, zvláště plynu z tradičních zdrojů, bylo přerušeno, nic dramatického se nestalo. Není pochyb o tom, že hlavní roli sehrál odpovědný přístup velkých i malých odběratelů, kteří vystačili s tím, co bylo k dispozici. Vcelku logicky tomu napomohly i výrazně vyšší ceny energií a také technologie efektivněji využívající každou kilowatthodinu. Nicméně šetrné nakládání se zdroji musí pokračovat během celého roku, protože levně už nikdo nenakoupí a nadbytek zdrojů zřejmě už navždy patří minulosti. Potvrdilo se tak staré české přísloví, že nouze naučila Dalibora housti. Ku prospěchu nás všech.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3