INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Za mimořádně úspěšnou považuje právě probíhající podnikatelskou misi tří desítek tuzemských firem v Iráku Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, vzhledem k ohromnému zájmu tamních podniků a vstřícnému přístupu iráckých oficiálních míst. „Irácká strana, ať už jde o zástupce ministerstev, tak o podnikatelskou sféru, má výrazný zájem o vzájemný byznys," uvedl Jaroslav Hanák. Jeho slova potvrzuje vysoká účast sedmi desítek iráckých byznysmenů na dnešním Česko-iráckém podnikatelském fóru v Bagdádu. Celkově se s našimi podnikateli setká, a to i při bilaterálních jednáních, na 250 představitelů iráckých firem.

Podnikatelskou misi, která ve dnech 24. a 25. května 2011 provází historicky první návštěvu premiéra České republiky v této zemi a také ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka a obrany Alexandra Vondry, zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. Navazuje tím na řadu aktivit v uplynulých letech. „Za poslední období jsme do Iráku zorganizovali pět podnikatelských misí a přijali jsme osm delegací tamních podnikatelů. Vedle toho jsme zajišťovali osm oficiálních stánků při významných veletrzích v Erbílu a v Sulejmánii," uvedl Jaroslav Hanák.

Svaz byl také iniciátorem řady dohod o spolupráci s partnerskými obchodními a průmyslovými komorami. Založena byla Česko-irácká obchodní rady mezi Iráckou obchodní komorou a Svazem průmyslu a dopravy ČR, vznikla také Česko-kurdská podnikatelská rada. Na budování vazeb navázala dnes podepsaná dohoda o spolupráci mezi Svazem průmyslu a dopravy ČR a iráckými hospodářskými komorami.

Šéfa Svazu čekají také jednání na ministerstvech společně s našimi ministry, kde české firmy chtějí prezentovat své nabídky. Například ministr Martin Kocourek má na programu setkání s iráckým místopředsedou vlády pro energetiku Husejnem Al-Šáhristáním a ministrem financí Rafím Al-Issáwím. Zítra by se měl setkat s ministrem obchodu Chairulahem Babakerem a ministrem průmyslu a nerostných zdrojů Ahmedem Násirem Al-Karbulim. A právě během těchto jednání představí své možnosti i naše podniky. Patří mezi ně například AERO Vodochody a.s., ZETOR TRACTORS a.s., ARMATURY Group a.s., ECOFLUID GROUP, s.r.o., KRÁLOVOPOLSKÁ, a.s., PROKOP ENGINEERING Brno, spol. s r.o., VAE CONTROLS s.r.o. a další významné podniky.

„Irácká strana považuje nynější návštěvu našich vrcholových politiků a příchod početné podnikatelské delegace za signál, že obchodníci a investoři se postupně zbavují strachu podnikat v této zemi," uvedl Jaroslav Hanák.

Největší podíl na českém exportu do Iráku mají společnosti Chemoprojekt, a.s. a Technoexport, a.s. K dalším exportérům patří UNIS, a.s., Sigmainvest s.r.o. a také EGEM s.r.o. České firmy se na iráckém trhu uplatnily při rekonstrukci rafinérií, elektráren, cementáren, cihelen, infrastruktury a dalších investičních celků. Na konci roku 2010 uzavřel ZETOR TRACTORS a. s. kontrakt na dodávku 50 traktorů a Škoda Auto do Iráku vyvezla již více jak 1200 automobilů. Irácký trh zajímají však ve stále větší míře i další podniky.

(tz)

Slovo ke dni

  • Je nás sedm milionů online

    Sčítání lidu, které právě probíhá, ukazuje nejen na počet obyvatel České republiky a jejich vzdělání, práci a bydlení. Zároveň dává obrázek o digitální vyspělosti národa. A myslím, že se nemáme za co stydět. Ještě nebyli sečteni všichni, a už se sedm milionů dotazníků podařilo vyplnit online. Nepochybně nejméně tři čtvrtiny Čechů daly přednost počítači před sčítacím komisařem. Někdy nám připadá, že jsme zaostalí a nikdy nedoženeme vyspělý Západ. Ale to pokládám za falešnou představu, za projev z minula, kdy jsme měli sedávat v koutě a neplést se mezi „dospělé“. Jak vidno, můžeme se rovnat s nejlepšími. Nejen v digitálních dovednostech, ale i v dalších oborech, o čemž vypovídají i úspěchy našich firem v globálním konkurenčním boji. Získáme-li potřebné sebevědomí, budeme mezi prvními. My na to máme!

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

14 Karabec

Jak je to s promlčecí lhůtou při mimosoudním řešení sporů 3. květen 2021

Ve srovnání se zahraničím se alternativní metody řešení sporů (ADR) v České republice používají v oblasti ochrany duševního vlastnictví nedostatečně. S tím souvisí i nedostatek mediátorů odborně připravených vést mediační spory v této specifické oblasti práva. Mediace má přitom nezastupitelnou úlohu zejména v případech, kdy strany nejsou schopny vyjednávat, jejich vzájemné vztahy jsou vyhrocené, soudní řešení nemusí přinést očekávaný výsledek, v dané věci je nejednoznačný výklad práva, hrozí vysoké náklady na vedení sporu, existuje časová či ekonomická tíseň stran nebo spor je příliš komplexní.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE