INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

kutilV Praze byly slavnostně představeny nominované projekty základních kategorií 8. ročníku soutěže Ekologický oskar. O vítězích letos rozhodne veřejnost v on-line hlasování. Každý z hlasujících se může zúčastnit soutěže o auto ŠKODA Citigo a navíc svým hlasem pomůže získat úsporné osvětlení základní a mateřské škole Trhové Sviny.

Do osmého ročníku soutěže se přihlásilo téměř tři sta projektů. Odborná porota letos vybírala dva nejlepší projekty zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v pěti základních kategoriích. Jednomu ze dvou nominovaných projektů v kategoriích Obec, Kutil, Firma, Mládež a Stavba mohou nyní lidé poslat svůj hlas. „Společnost E.ON poskytne za každý hlas deset korun na realizaci E.ON úsporného osvětlení v základní a mateřské škole a sportovní hale ve městě Trhové Sviny. Město vyhrálo Ekologického oskara v kategorii Obec v roce 2012 a od té doby soutěž významně podporuje. Umožňuje například testování přihlášených projektů v kategorii Nápad,“ říká Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG.

V kategorii Obec nominoEkologický Oskarvali odborníci projekt města Litoměřice, které šetří energie nezávisle na rozpočtu města. Proti němu budou stát padesátkrát menší Haňovice na Hané, které právě díky omezenému obecnímu rozpočtu šetří finance a energie spoluprací obce a místních podniků. Společnost Slavona uspěla v kategorii Firma s inovativním technologickým řešením vyráběných posuvných dveří pro pasivní domy a o vítězství se utká s hotelem Na Farmě, který na jednom místě vyrábí a spotřebovává veškeré energie i produkty, a navíc zpracovává bio odpad sousední vesnice.

V kategorii Mládež komise ocenila iniciativu mladých školáků ze Zbirohu, kteří již v dětském věku chrání životní prostředí a sami získávají finanční prostředky na své aktivity. Druhou nominaci získal projekt, který naopak děti připravuje na to, co využijí v budoucEon cmyknu. Dětské zážitkové experimentárium je svým tématem energeticky úsporného stavění a zábavným pojetím unikátní v celé Evropě.

V kategorii Kutil zaujaly porotu projekty s automobilovou tématikou, které proti sobě postavily pravého českého kutila a iniciativu, jež nové české kutily vychovává. Jaromír März se svým vlastnoručně vyrobeným solárním automobilem a elektrokoloběžkou bude soupeřit s Národním technickým muzeem Praha, které pořádá technické soutěže pro mládež. V letošní nové soutěžní kategorii Stavba byla nominována secesní vila, kterou se podařilo přestavět na moderní polyfunkční dům, aniž by ztratila svůj půvab z roku 1907, a moderní dům nad vodopádem v Telči postavený na nevyužívaném pozemku pod hrází rybníka, který přesto zapadá do historické zástavby. Obě budovy přitom dosahují nejnižšího stupně energetické třídy A.

„Pro vítěze jednotlivých kategorií mohou lidé hlasovat až do 30. září. Na hlasující čeká spousta zajímavých odměn v podobě elektrospotřebičů Miele, tou hlavní je pak roční zápůjčka vozu ŠKODA Citigo G-TEC na stlačený zemní plyn,“ dodává Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Přihlašování projektů je stále otevřené v kategorii Nápad. Do kategorie určené všem nezrealizovaným projektům se zaměřením na úsporu energií či ochranu životního prostředí je možné zasílat přihlášky až do 15. srpna. Vítězové jednotlivých kategorií 8. ročníku soutěže Ekologický oskar budou představeni v říjnu na slavnostním vyhlášení, které již tradičně odvysílá Česká televize.

Více informací o soutěži i hlasování je možné najít na webu www.ekologickyoskar.cz.

Přehled nominovaných projektů v základních kategoriích

Kategorie Obec

Foto 2 LitoměřiceLitoměřice šetří energie nezávisle na rozpočtu města

Fotovoltaická elektrárna

Jako první v ČR dokázalo město Litoměřice motivovat své organizace, zaměstnance i občany k společnému cíli šetřit energii a využívat obnovitelné zdroje. Prostřednictvím Fondu úspor energie město optimalizovalo nákup energie nebo zprovoznilo fotovoltaické elektrárny na svých objektech. Kroky a opatření k úspoře energií navíc financuje z již dosažených úspor.

 

 

V čem je projekt unikátní:

 • Vzorový příklad koordinovaného postupu města, jeho organizací i obyvatel
 • Kroky směrem k úspoře energií jsou financovány z již dosažených úspor
 • Zřízení Fondu úspor energie, který je nezávislý na rozpočtu města

 

Foto 1 HaňoviceEnergetické úspory zvýšily zaměstnanost v obci Haňovice

Zateplením základní a meteřské školy ušetří Haňovice ročně 100 tisíc Kč

V malé obci Haňovice na Hané se díky spolupráci s místními firmami podařilo snížit množství spotřebované energie, odstranit černé skládky i vyměnit veřejné osvětlení. V přípravě je navíc projekt skleníků pro pěstování zeleniny, který obci přinese až 35 nových pracovních míst.

 

 

V čem je projekt unikátní:

 • I malá obec s omezeným rozpočtem může realizovat komplexní a úspěšný přístup k úsporám energií
 • Obec rozvíjí a podporuje spolupráci s místními podniky
 • Realizace projektu obce umožní vznik nových pracovních míst

 

Kategorie Firma

Hotel Na FarměEnergeticky soběstačný hotel s farmou

Jeden z interiéru hotelových pokojů

Ve Středočeském kraji v obci Choťovice najde zvědavý návštěvník hotel s farmou, který je jako jeden z mála v tuzemsku skutečně energeticky soběstačný. Hotel Na Farmě je přitom skvělou ukázkou firemního provozu, který funguje na bázi uzavřeného koloběhu – veškerou energii, živočišné produkty i odpad dokáže totiž nejen sám produkovat, ale také spotřebovat.

 

 

V čem je projekt unikátní:

 • Jedinečný symbiotický koncept a spolupráce obce, zemědělce a hotelového komplexu
 • Veškeré energie i produkty jsou na jednom místě vyráběny i spotřebovány – farma navíc zpracovává bio odpad sousední vesnice
 • Ekologický chov zvířat a celkový minimální dopad areálu na životní prostředí

 

Foto 4 posuvné dveře SLAVONAČeské posuvné dveře pro pasivní domy získaly prestižní certifikát

Pohled na posuvné dveře pro pasivní domy z exteriéru

Český výrobce oken a dveří SLAVONA vyrábí v jižních Čechách posuvné dveře pro pasivní stavby, které osloví nejen svým minimalistickým designem, ale také úspornými vlastnostmi. Výrobce za ně získal prestižní mezinárodní certifikát, kterým se mohou pochlubit pouze čtyři konkurenční výrobky ze zahraničí.

 

 

 

V čem je projekt unikátní:

 • Český vynález inovativního řešení prosklených posuvných dveří pro pasivní domy
 • Minimalistický vzhled s maximálním využitím solárních zisků
 • Jedinečnost na českém trhu, výrobek získal prestižní certifikaci PHI v třídě phA

Kategorie Kutil

Foto 7 Kutil J. MärzVlastnoručně vyrobené ekologické dopravní prostředky

Kutil Jaroslav März ve svém solárním elektromobilu

Jaromír März projel Šumavu na elektrokoloběžce, kterou si jako správný český kutil doma sám sestrojil. Ve své dílně dokázal postavit také solární automobil a elektrocentrálu na dřevoplyn. Všechny stroje vyrábí velmi jednoduše a s minimálními náklady. Návody k sestrojení navíc umisťuje bezplatně na internet.

 

 

V čem je projekt unikátní:

 • Český kutil dokázal svépomocí vyrobit poměrně složité zařízení, jako je elektrocentrála na dřevoplyn
 • Vlastnoruční sestrojení plně funkčního solárního auta a elektrokoloběžky
 • Využití jednoduché konstrukce a snadno dostupných materiálů při výrobě

 

Foto 8 NTM PrahaSoutěže technických hraček pro děti

Hodnocení designu funkčních modelů Sterligových motorů

Technické soutěže pro mládež kombinují radost z vlastnoručně vyrobené hračky s potěšením ze závodění. Jiří Toman vymyslel koncept, kdy děti ze základních a středních škol rozvíjejí technické myšlení stavbou auta na gumičku, parního či Stirlingova motoru. Se svými modely pak jejich tvůrci soutěží v různých disciplínách.

 

 

V čem je projekt unikátní:

 • Výroba technické hračky, která musí obstát v soutěži, napomáhá vytvořit dětem pozitivní vztah k vlastnoručně vyrobeným funkčním přístrojům a stát se tak budoucími kutily
 • Děti a mládež se učí hospodařit s energií zábavnou formou a rozvíjejí své technické myšlení i dovednosti
 • Dlouholetý rozvoj soutěže a neustálé vylepšování výsledků vyrobených modelů

 

Kategorie Mládež

Foto 9 ExperimentáriumPutovní expozice Dětské experimentárium radí, jak bydlet zdravě

Zábavné pojetí zdravého a energeticky šetrného bydlení

Světová vědecká centra dokáží zaujmout a přiblížit veřejnosti mnohdy velmi složité přírodní i fyzikální zákony. Zážitkové experimentárium s názvem Mámo, táto, pojďme bydlet zdravě! se jimi inspirovalo a ukazuje dětem i dospělým, jak se staví energeticky úsporný dům. Díky tématu expozice a jeho hravému pojetí jsou tato interaktivní stanoviště unikátní v celé Evropě.

 

 

V čem je projekt unikátní:

 • Zábavné pojetí tématu energeticky šetrného stavění a přiblížení problematiky srozumitelnou formou dětem
 • Interaktivní expozice, kde si každý může osobně vyzkoušet a ověřit, co patří ke stavění pasivního domu
 • V České republice zatím ojedinělá snaha vzdělávat v této tématice již nejmladší generaci – co se naučí teď, mají šanci zúročit v budoucnosti

 

Foto 10 Ekotým ZbirohEkotým základoškoláků ze Zbiroha chrání přírodu a šetří energie

Ekotým ze Sládkovy ZŠ ve Zbirohu chrání přírodu

Žáci základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu dokazují, že velké věci může člověk udělat již v raném věku. Za vším stojí jejich Ekotým čítající 36 žáků. Ten je unikátní nejen svými aktivitami na ochranu přírody a úsporu energií, ale také tím, že si jeho členové sami získávají finance na svou činnost.

 

 

V čem je projekt unikátní:

 • Rozsah aktivit žáků z Ekotýmu na ochranu přírody – děti se snaží zapojit nejen své spolužáky a pracovníky školy, ale spolupracují také s místními obyvateli a vedením obce
 • Finanční samostatnost a vlastní produkce potravin k získávání peněz na provoz Ekotýmu
 • Malí členové Ekotýmu dokazují, že již v tomto věku mají vše pevně v rukou a dokáží realizovat první samostatné projekty zaměřené na ochranu přírody

 

Kategorie Stavba

Foto 6 Seces vila choceňSecesní vila v pasivním standardu

Pohled na secesní vilu v pasivním standardu v Chocni

Secesní vilu v Chocni se podařilo přestavět v moderní polyfunkční dům, aniž by ztratila svůj půvab z roku 1907. Lidé tak mohou navštívit tělocvičnu, kavárnu nebo pokrokově bydlet v prostorách z počátku minulého století. Historická budova navíc funguje podle principů pasivního domu. Unikátní postup rekonstrukce je možné použít pro stavby v historických centrech měst.

 

 

V čem je projekt unikátní:

 • Pokrokové řešení propojení historické budovy s moderními službami a bydlením
 • Přestavba historické budovy do objektu v pasivním standardu
 • Snadná realizovatelnost postupů u jiných historických budov v památkových zónách

 

Foto 5 Dúm nad vodopádem TelčDům nad vodopádem v historickém centru města Telč

Rodinný dům nad vodopádem v Telči

Vznášející se budova na betonových sloupech nad vodou nabízí romantické, přírodní a nízkoenergetické bydlení v místě, kde by to nikdo nečekal. Dům vyrostl na stísněném, léta opuštěném pozemku v centru města Telč. Dřevostavba stojí na hranici historického jádra UNESCO přímo pod hrází rybníka.

 

 

V čem je projekt unikátní:

 • Inspirativní koncept pro výstavbu domů na malém a zdánlivě nevyužitelném pozemku
 • Minimalisticky řešená dřevostavba v pasivním standardu v záplavové oblasti
 • Moderní výstavba s respektem k historii i krajinnému rázu místa

 

O soutěži Ekologický oskar

Soutěž Ekologický oskar je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala přes 1 500 projektů. Více informací o soutěži a možnost přihlášení svého projektu najdete na webu www.ekologickyoskar.cz.

O společnosti E.ON

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více jak 65.000 km dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,2 milionu zákazníků, zejména v jižních Čechách a na jižní Moravě. Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 20 %. V oblasti plynu disponuje více jak 4.000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činí cca 9 %.

 

Partneři soutěže Ekologický oskar 2016

Iniciátor soutěže v ČR

Energetická společnost E.ON

Partneři                                 

Panattoni Czech Republic Development s.r.o.

Accolade s.r.o.

ŠKODA AUTO a.s.

CETELEM ČR, a.s.

Miele, spol. s r.o.

HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.

Vaillant Group Czech s.r.o.

Mediální partneři soutěže Ekologický oskar 2016

CenyEnergie, DŘEVO&stavby, ekolist.cz, ENERGETICKY SOBĚSTAČNÉ BUDOVY, EnviWeb,

nazeleno, O ENERGETICE.CZ, pro města a obce, PROSPERITA, Smart Cities, tzbinfo, Tretiruka.cz

Odborní garanti soutěže Ekologický oskar 2016

Asociace eneregetických specialistů (AES), Centrum pasivního domu, TEREZA, Ocenění českých podnikatelek (OCP).

(tz)

 

Slovo ke dni

 • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

  Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

  Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3