INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

caim 1Agilita a RPA nejsou jen módní trendy, mohou se stát skutečnými pomocníky v době, kdy firmy musí vše zefektivnit a zároveň přísněji hlídat náklady, tedy v době krize nebo v pokrizovém období. Avšak je potřeba vědět, jak na to.

Robotická automatizace administrativních procesů (RPA – Robotic Process Automation) začíná být velmi aktuální. Zejména ve větších firmách s velkým počtem administrativních transakcí je automatizace těchto procesů velké téma. Firmy jsou schopny ušetřit hodiny práce zaměstnanců, zvýšit tak efektivitu procesů, ale i flexibilitu v čase krize. Stejně tak aktuální je být „agilní“. Agilní řízení projektů je založeno na myšlence postupného dodávání produktu v situaci, kdy finální podobu nelze na začátku přesně definovat. Jinými slovy, víme, co chceme docílit, ale neznáme ještě některé detaily pro zadání, anebo se nám okolní prostředí dynamicky mění. „Zajímavostí tohoto přístupu je, že finální produkt můžeme těmito postupnými kroky dovést k dokonalosti, ale zároveň jsme schopni velmi dobře sledovat náklady právě tím, že produkt postupně dodáváme a zdokonalujeme. Zejména hlídání nákladů je v současné době velmi důležité a bude důležité i v pokrizové době,“ uvedl Tomáš Krýsl, specialista na automatizaci firemních procesů z České asociace interim managementu, která sdružuje krizové a projektové manažery.

Spojením agility a RPA se z módních slov stává velmi efektivní přístup k automatizaci v době, která vyžaduje na jedné straně být flexibilní a efektivní (automatizovat), ale zároveň více než kdy dříve přísně hlídat finance. Zautomatizujeme tedy postupně části procesu podle toho, jak je proces pro nás kritický a kolik na jeho automatizaci máme prostředků.

Není ale vše tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. V obou případech je potřeba vědět, jak na to. „Při zavádění RPA je potřeba mít prozkoumáno, jaké procesy lze automatizovat. Zda se to vyplatí, zda je to technicky možné, a které procesy dává smysl automatizovat dříve a které později. Při agilním řízení projektů je zase nutno vytvořit správné podmínky, do procesu zařadit správné lidi a dodržovat určitá pravidla, která agilní projekt podpoří,“ dodal Tomáš Krýsl. V obou případech je potom nutné správně „prodat“ celému firemnímu týmu, proč je změna důležitá.

Jednou z cest je nechat si vyškolit své interní experty, zdrojů pro školení je na trhu již dostatek, nebo zaangažovat externí specialisty, kteří firmu celým procesem provedou. Může jít o externí konzultanty, zejména u krátkodobějších projektů, nebo lze využít interim manažery pro dlouhodobější projekty. Jejich činnost zastřešuje Česká asociace interim managementu (CAIM), která se zaměřuje, mimo jiné, na moderní formy podpory firem a poskytuje základní poradenství zdarma. Interim manažer může fungovat jako součást interních týmů, a smazat tak obavy ze spolupráce se třetí, nezávislou stranou.

(tz)

Slovo ke dni

  • Proč?

    Podle mezinárodní studie společnosti Surfshark patříme v Evropě k nejhorším co se týká rozvoje internetu a elektronizace veřejné správy. Mohu to potvrdit. V naší vesnici nejen chybí rychlé datové připojení, ale bývá problém si někdy i z mobilu zavolat. Rovněž ceny za poskytované služby neodpovídají tomu, za co lze surfovat a telefonovat jinde v EU. Zbývá se otázat, proč? Podle mého soudu vše začalo s rozvojem internetových mobilních služeb. Na počátku poskytl stát monopol Eurotelu a dlouho udržoval málo konkurenční prostředí udělováním druhé, třetí licence. Zájmy některých soukromých firem a státních úředníků převážily nad obecným prospěchem a důsledky neseme dosud. Jinak si sotva vysvětlit, proč jinde, např. v sousedním Rakousku to jde a u nás stále drhne. Zbývá jen doufat, že moderní technologie nakonec zvítězí nad zištností a...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

upv logo

Znáte organizace pro ochranu duševního vlastnictví? 12. srpen 2020

Období, které nyní prožíváme, nepřináší pouze znepokojivé zprávy o rozkolísané ekonomice, uzavírání firem nebo karanténních opatřeních. Rodí se mnoho nápadů, vznikají inovativní společnosti. To s sebou nese i potřebu péče o nové myšlenky, postupy, celé know-how. Na této straně pravidelně přinášíme informace o ochraně duševního vlastnictví. Tentokrát připomeňme, jaké organizace k tomu slouží:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE