INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

caim 1Agilita a RPA nejsou jen módní trendy, mohou se stát skutečnými pomocníky v době, kdy firmy musí vše zefektivnit a zároveň přísněji hlídat náklady, tedy v době krize nebo v pokrizovém období. Avšak je potřeba vědět, jak na to.

Robotická automatizace administrativních procesů (RPA – Robotic Process Automation) začíná být velmi aktuální. Zejména ve větších firmách s velkým počtem administrativních transakcí je automatizace těchto procesů velké téma. Firmy jsou schopny ušetřit hodiny práce zaměstnanců, zvýšit tak efektivitu procesů, ale i flexibilitu v čase krize. Stejně tak aktuální je být „agilní“. Agilní řízení projektů je založeno na myšlence postupného dodávání produktu v situaci, kdy finální podobu nelze na začátku přesně definovat. Jinými slovy, víme, co chceme docílit, ale neznáme ještě některé detaily pro zadání, anebo se nám okolní prostředí dynamicky mění. „Zajímavostí tohoto přístupu je, že finální produkt můžeme těmito postupnými kroky dovést k dokonalosti, ale zároveň jsme schopni velmi dobře sledovat náklady právě tím, že produkt postupně dodáváme a zdokonalujeme. Zejména hlídání nákladů je v současné době velmi důležité a bude důležité i v pokrizové době,“ uvedl Tomáš Krýsl, specialista na automatizaci firemních procesů z České asociace interim managementu, která sdružuje krizové a projektové manažery.

Spojením agility a RPA se z módních slov stává velmi efektivní přístup k automatizaci v době, která vyžaduje na jedné straně být flexibilní a efektivní (automatizovat), ale zároveň více než kdy dříve přísně hlídat finance. Zautomatizujeme tedy postupně části procesu podle toho, jak je proces pro nás kritický a kolik na jeho automatizaci máme prostředků.

Není ale vše tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. V obou případech je potřeba vědět, jak na to. „Při zavádění RPA je potřeba mít prozkoumáno, jaké procesy lze automatizovat. Zda se to vyplatí, zda je to technicky možné, a které procesy dává smysl automatizovat dříve a které později. Při agilním řízení projektů je zase nutno vytvořit správné podmínky, do procesu zařadit správné lidi a dodržovat určitá pravidla, která agilní projekt podpoří,“ dodal Tomáš Krýsl. V obou případech je potom nutné správně „prodat“ celému firemnímu týmu, proč je změna důležitá.

Jednou z cest je nechat si vyškolit své interní experty, zdrojů pro školení je na trhu již dostatek, nebo zaangažovat externí specialisty, kteří firmu celým procesem provedou. Může jít o externí konzultanty, zejména u krátkodobějších projektů, nebo lze využít interim manažery pro dlouhodobější projekty. Jejich činnost zastřešuje Česká asociace interim managementu (CAIM), která se zaměřuje, mimo jiné, na moderní formy podpory firem a poskytuje základní poradenství zdarma. Interim manažer může fungovat jako součást interních týmů, a smazat tak obavy ze spolupráce se třetí, nezávislou stranou.

(tz)

Slovo ke dni

  • Férová práce?

    Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a kandidát do Poslanecké sněmovny, oba ČSSD, se chtěli podívat na to, jak lidé pracují. Navštítili v doprovodu policistů a inpektorů druhého největšího zaměstnavatele na Teplicku. Akce se uskutečnila v rámci projektu Férová práce, který zjišťuje, zda na pracovištích nedocházi k porušování zákoníku práce. Zpovídali manažery firmy i dělníky, dělali si na místě samém obrázek z toho, co viděli. Výsledek kontroly třicetičlenného týmu zatím neznáme. Zato se však zaměstnanci mohli přesvědčit, jak fungují úředníci a orgány státní moci při výkonu služby. Předvedli totiž základní neznalost, například netušili, čím se navštívený podnik zabývá. Navíc se, rozděleni do několika skupin, chaoticky pohybovali po areálu a často „pravá ruka nevěděla, co dělá levá“. Měla-li to být předvolební akce dvou...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

karabec 1 kopie

IP mediační centrum Praha proškolilo první IP mediátory 12. červenec 2021

V našem IP mediačním centru Praha, zapsaný ústav, jsme proškolili ve spolupráci s Úřadem průmyslového vlastnictví první IP mediátory, kteří jsou nyní odborně připraveni vést náročné spory v oblasti ochrany duševního vlastnictví, zejména průmyslových práv. 

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE