INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Foto 3Středočeská firma Santiago chemikálie zahájila vlastní přípravu látky Remdesivir pro vědecké účely. Tu bude společně se čtyřmi dalšími potencionálními léky proti COVID-19 dodávat laboratořím k antivirotickému výzkumu.

Jako první v ČR získala sadu látek s názvem AVIROMIX darem středočeská výzkumná organizace BIOCEV. O dodávkách jedná firma Santiago chemikálie například s předními biotechnologickými společnostmi z amerického Silicon Valley, stejně jako s dalšími tuzemskými vědeckými centry.

„Reagujeme na aktuální celospolečenskou výzvu k nalezení vhodného léku na COVID-19. Pro výzkumná centra a jejich vědecké účely jsme proto připravili sety pěti látek, které Světová zdravotnická organizace označila jako nejnadějnější v boji proti koronaviru. Součástí setu je i látka Remdesivir, kterou jsme úspěšně syntetizovali přímo v naší laboratoři,“ řekl Kryštof Šigut, ředitel společnosti Santiago chemikálie, a dodal: „Vznik AVIROMIXu je dobrou zprávou pro všechny, kteří vyhlížejí konec koronavirové krize. Set umožní rychlejší a účinnější vývoj a testování léků jak proti COVID-19, tak proti jiným virům. V rámci evropského trhu jsme schopni sety dodat zhruba do 48 hodin. Zákazník tak nemusí všechny potenciálně funkční látky objednávat samostatně, mnohdy z různých zdrojů, s různou dodací lhůtou.“

AVIROMIX obsahuje látky Chloroquine, Hydroxychloroquin, Favipiravir, Azithromycin a Remdesivir, jehož výrobcem je americká farmaceutická společnost Gilead Sciences. Ta jej však využívá výhradně k vlastnímu výzkumu a pro další organizace je tak téměř nedostupný. „Právě z tohoto důvodu jsme se zaměřili na vlastní výrobu Remdesiviru. Chceme, aby nejnadějnější látka pro výrobu léku na COVID-19 byla dostupná pro vědce z celého světa, a pomoci tak co nejrychleji ukončit právě probíhající pandemii. V naší laboratoři jsme proto vyvinuli také vlastní technologií výroby Remdesiviru. V případě potřeby jsme navíc schopni rozšířit naše kapacity a zajistit výrobu až stovek gramů měsíčně,“ vysvětlil Petr Slavík, vedoucí chemie ve společnosti Santiago chemikálie.

Prvním uživatelem v ČR, který od Santiago chemikálie sadu látek získal je mezinárodní výzkumné centrum BIOCEV. „Od společnosti Santiago jsme převzali celkem sto balení AVIROMIX, které nám usnadní vývoj nových léčebných přístupů proti virovým onemocněním, včetně COVID-19,“ uvedl Prof. Pavel Martásek, ředitel výzkumného centra BIOCEV.

Rozvoj společnosti Santiago chemikálie je podporován Středočeským inovačním centrem (SIC). Naposledy se zástupci firmy zúčastnili koučinkového programu SIC PLATINN, určeného k zefektivnění fungování organizace s cílem zvýšit tržby a optimalizovat vnitřní procesy. „Se Santiago chemikálie jsem v rámci SIC PLATINN pracoval necelé tři měsíce. Program jsme z důvodu vypuknutí pandemie navíc obohatili také o krizové řízení firmy. S majitelem zůstávám nadále v kontaktu a připravujeme další spolupráci, tentokrát na inovativním projektu – stavbě chemického robota, který umožní automatizaci základních chemických operací. To nám pomůže k dosažení vyšší efektivity, nižších nákladů a větší bezpečnosti výzkumných aktivit,“ informoval Jiří Karpeta, expert oslovený SIC pro mentoring zástupců Santiago chemikálie.

Pohled nezaujatého specialisty je výraznou přidanou hodnotou programu SIC PLATINN, kterým SIC od spuštění v dubnu 2019 podpořil již 18 firem, z toho 4 firmy pokračují již ve druhé intenzivnější fázi programu. Více informací o programu je na www.s-ic.cz a bude také k dispozici v rámci expozice inovátorů Středočeského kraje na veletrhu Týden inovací ČR dne 29. září 2020 ve Fóru Karlín Praha. Zde bude mimo jiné rovněž k vidění i sada AVIROMIX společnosti Santiago chemikálie.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3