INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Zkusebni turbina s novym typem lopatkovani Doosan Skoda PowerPodíl přímé výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů – zejména fotovoltaických a větrných elektráren – v posledním desetiletí stoupl a navýšilo se i energetické využití biomasy. To klade nové nároky i na provoz klasických tepelných a vodních elektráren, ke slovu se tak dostávají technologické inovace.

Český výrobce parních turbín Doosan Škoda Power je koordinátorem mezinárodního konsorcia FlexTurbine, které sdružuje 21 průmyslových a akademických partnerů ze 7 evropských zemí, a klade si za cíl společně vyvinout nové komponenty pro parní a plynové turbíny, jež umožní bezproblémový flexibilní provoz v doposud využívaných elektrárnách.

„Provoz fotovoltaických a větrných elektráren by nemohl být úspěšný, kdyby se klasické tepelné a vodní elektrárny neuměly vypořádat s častými výkonovými změnami či vysokým počtem startů turbíny s krátkými najížděcími časy,“ vysvětluje Luboš Prchlík, ředitel technického úseku Doosan Škoda Power. Dalšími požadavky jsou například vysoká flexibilita provozu, okamžitá dostupnost výkonu nebo zajištění dlouhodobého provozu na částečných nebo minimálních výkonech při zachování vysoké účinnosti a bezpečnosti provozu.

Energetické bloky s lopatkovými turbínami jsou schopny takové požadavky zvládnout jen za předpokladu výrazných technologických inovací. Avšak vzhledem k tomu, že ceny silové elektřiny se v Evropě drží poměrně nízko, jsou investice do nových zdrojů omezené. „Stávající zdroje obvykle nebyly projektovány na dnešní způsob provozu, proto je nutné neustále monitorovat a vyhodnocovat životnost jednotlivých komponent v závislosti na reálném provozu elektrárny. Daří se nám navrhovat technická opatření, která prodlužují životnost stávajících zdrojů, a vyvíjet nové metody ekonomicky efektivního zajištění inspekce a servisu,“ konstatuje Luboš Prchlík.

Evropské granty

Dlouholetý technologický vývoj v Doosan Škoda Power a spolupráce se zahraničními partnery vedla ve vytvoření mezinárodního projektu. Konsorcium FlexTurbine, které bylo podpořeno grantem Evropské komise v rámci programu Horizon 2020, výzvy „Highly flexible and efficient fossil fuel power plants”, se zabývá společným vývojem komponent parních a plynových turbín. Tvoří ho 21 průmyslových a akademických partnerů ze 7 evropských zemí, včetně světové špičky výrobců parních a plynových turbín (vedle Doosan Škoda Power také General Electric, Siemens, Ansaldo Energia, MAN Turbo).

Český tým se například v oblasti aero-elastických nestabilit zaměřil na výzkum tzv. flutteru. „Ten spočívá ve škodlivém přenosu energie proudící páry do lopatkové mříže, vzniku rezonance a rozvoje mechanického poškození lopatkování turbíny,“ vysvětluje Luboš Prchlík.

Podporu sítě zajišťují malé stroje s kogenerací tepla

Dalším zajímavým směrem, kterým se ubírá energetika (a to zvláště v zemích severní Evropy), jsou dlouhodobě používané teplárenské protitlaké bloky. Obvykle využívají odpadní teplo na ohřev vody. Energetické ztráty takového cyklu jsou minimální a jsou v souladu s programy sledující nejnižší možnou uhlíkovou stopu při nakládání s energiemi. „Novou výzvou jsou bloky schopné plynulého přechodu z plně kondenzačních do plně odběrových provozů. Díky využívání plně odpojitelných turbínových dílů lze dosáhnout 100% funkčnosti na obou protipólech požadovaného řešení, tedy plné výroby elektrické energie či plné dodávky tepla,“ popisuje Luboš Prchlík.

Nové prvky parních turbín do jisté míry zastoupí nákladné technologie pro přímé uchování elektrické energie, nebo se stanou jejich součástí. Lze také očekávat rozvoj speciálních aplikací teplárenských strojů a strojů pro výrobu technologické páry v průmyslových provozech. I to může být výstupem spolupráce konsorcia FlexTurbine. Své výsledky představí členové konsorcia na mezinárodní konferenci Turbomachines, která se bude konat 25. a 26. září 2018 v Praze.

Popisek fotografie: Zkušební turbína 10MW s novým typem lopatkování. (Doosan Škoda Power)
www.doosanskodapower.com 

O DOOSAN ŠKODA POWER
Doosan Škoda Power je tradičním českým výrobcem a dodavatelem zařízení pro elektrárny po celém světě, zejména pak soustrojí parní turbína – generátor ve výkonovém rozsahu 3 až 1 200 MW. Firma má bohaté zkušenosti a reference v aplikacích pro paroplynové a fosilní elektrárny, CHP, jaderné elektrárny a solární elektrárny (CSP), spalovny biomasy, atd.  Každoroční investice do výzkumu a vývoje zajišťují nabídku vysoce kvalitních produktů, které splňují specifické požadavky zákazníků.
Od roku 2009 je Doosan Škoda Power součástí silné skupiny Doosan Group, která svým zákazníkům po celém světě dodává špičkové technologie a služby vysoké kvality a hodnoty.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3