INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

podzemí 2Město Plzeň ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem slavnostně otevřely pro veřejnost část historického podzemí, které je jedním z největších turistických lákadel Plzně. Čerstvě zpřístupněné podzemní chodby pod Rooseveltovou ulicí mají délku 134 metrů a návštěvníci se v nich budou pohybovat pouze za svitu baterek.

Nová trasa bude pro veřejnost otevřena jen několikrát do roka. První návštěvníci do ní mohou zavítat 15. února a pak každý den až do konce února vždy v 16 hodin. „Jsem moc rád, že můžeme návštěvníkům zpřístupnit novou část plzeňského podzemí. Věřím, že to bude pro řadu lidí důvod se do podzemí opět podívat. V nových chodbách není elektrické osvětlení, takže si zde návštěvníci užijí atmosféru historických chodeb za svitu baterek,“ říká Rudolf Šlehofer, manažer oddělení historického dědictví a turismu Plzeňského Prazdroje.

Plzeňské historické podzemí bylo veřejnosti zpřístupněno v květnu 1985 a roku 2009 jej do správy převzal od města Plzeňský Prazdroj, který jej provozuje dodnes. Podařilo se mu vybudovat nový vstup do historických chodeb z Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici a nyní přichází s rozšířením návštěvnické trasy. Na jejím otevření a zpřístupnění veřejnosti se Prazdroj dohodl s městem Plzní a v loňském roce se tato iniciativa stala součástí společné deklarace o spolupráci.

„Plzeňské historické podzemí je jednou z největších zajímavostí středověké Plzně. I díky péči Plzeňského Prazdroje se zařadilo  mezi nejnavštěvovanější památky v centru města. Prodloužení prohlídkové trasy v zážitkové úpravě s baterkami určitě přiláká nové návštěvníky. V nově otevřených prostorách si  budou návštěvníci sami svítit a  snadno si tak představí, jaké to bylo v dobách dávno minulých,  kdy se do sklepů chodilo jen se svíčkou pro potraviny či led na chlazení piva a bylo vidět jen na pár kroků. Věřím, že  tentokrát návštěvníci zažijí podzemí trochu jinak – možná s příjemným mrazením v zádech, ale určitě se přitom budou bavit,“ říká Martin Baxa, primátor města Plzně.

Doposud byla pro návštěvníky otevřená prohlídková trasa o délce 800 metrů, jejíž součástí je historická vodárna s replikou vodního kola nebo lednice - místnost, do které se dával led, který postupně a pomalu roztával a studená voda, která z něj stékala, pak ochlazovala v nižších patrech vybudované spilky a ležácké sklepy. Nově si tedy mohou návštěvníci projít až 934 metrů plzeňských chodeb.

Celé plzeňské podzemí tvoří rozsáhlý systém chodeb pod historickým centrem města. V některých částech má dvě patra a pyšní se celkovou délkou 13 kilometrů. Podzemní prostory byly budovány s výstavbou prvních měšťanských domů ihned po založení města, tedy od konce 13. století, a původně sloužily ke skladování potravin, následně je využívali pivovarníci ke zrání a ležení piva. „V podzemí je také zhruba dvě stě studní a voda z některých z nich se používala na výrobu piva. Do několika studní je možné během prohlídky nahlédnout, jednou studnou návštěvníci dokonce procházejí,“ říká Pavla Mášková z oddělení historického dědictví a turismu Plzeňského Prazdroje.

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Doba byrokratická

    Prý umožňuje lepší fungování státu. V něčem možná ano. Rozhodně má aparát, který může zabezpečit lepší kontrolu. Ale umožňuje i snazší podnikání? Tady už je to na pováženou. Hlasy lidí z businessu zní unisono. Podnikatelské prostředí v České republice potřebuje výrazné zlepšení. A opravdu se nenechme ukolébat tím, že vloni vzniklo meziročně nejvíce firem od dob pandemie. Bohužel úřednický aparát neroste jen proto, aby byly úkoly státu zvládány rychleji a kvalitněji, ale protože těch úředních povinností přibývá i s ohledem na požadavky EU. A tak nevznikají nová a nová úřednická místa zdaleka jen na straně státu. Podniky si stále častěji musí najímat externí dodavatele, kteří by pro ně onu byrokratickou část businessu dokázali zpracovat na klíč. Případně staví vlastní oddělení, které musejí tuto agendu zvládnout. Administrativa tak...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3