INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Více než 1000 měst po celém světě v současné době realizuje pilotní projekty smart city (chytré město). Z toho celá polovina je v Číně. Odborníci z mezinárodní poradenské společnosti BDO předpokládají, že v roce 2020 bude po celém světě 600 měst považováno za kompletně „chytrá“. České projekty jsou zatím na úplném začátku, protože přeměna vyžaduje vysoké investice.

Základním prvkem chytrých měst je práce s obrovským množstvím dat. Z toho důvodu se dle expertů nabízí zapojení technologie blockchain. Ta může potenciálně automatizovat mnoho procesů a interakcí mezi jednotlivými systémy chytrého města a vyřešit stávající problémy, ať už jde o dopravu, dodávky energií, či odpadové hospodářství.

Města hrají v budoucnosti společnosti klíčovou roli. Momentálně v nich žije každý druhý člověk a prognózy ukazují, že v polovině 21. století to bude 70 % světové populace. V současné době se městům nedaří adekvátně reagovat na urbanizaci a například nedostatečná infrastruktura snižuje kvalitu života.

Digitální technologie mají potenciál zkvalitnit život zejména v metropolích s vysokou hustotou obyvatel. Svědčí o tom fakt, že více než polovina z tisícovky pilotních projektů smart city realizují města v Číně. Využití nejmodernějších technologií již dnes testuje mnoho samospráv zahraničních měst. „Aby strategie chytrých měst naplnila svůj potenciál, vyžaduje horizontální integraci jednotlivých systémů. Pomocí digitálního propojení a využití získaných dat je možné optimalizovat infrastrukturu a maximalizovat efektivitu městem poskytovaných služeb v reálném čase. Například svoz odpadu nebude mít fixně stanovené termíny, jeho realizace bude optimalizována podle toho, jak jsou kontejnery či koše plné,“ uvedl Lukáš Hendrych z mezinárodní poradenské společnosti BDO a zdůraznil důležitost práce s daty.

O chytrých městech se mluví také u nás, přestože jsou české obce ve srovnání s tisícovkou světových měst výrazně pozadu. „V Česku jde spíš o experimenty, takové první vlaštovky. Ve světě existují města, která se koncepty smart city zabývají již několik let a investují do nich velké finanční prostředky. Jde o mnohem sofistikovanější strategie, které v brzké budoucnosti povedou k výraznému zlepšení kvality života v daných oblastech,“ komentoval stav v České republice a zahraničí Lukáš Hendrych.

Příkladem dosavadní tuzemské praxe může být pilotní provoz senzorické sítě veřejného osvětlení v Praze, kdy byly nainstalovány desítky nových vršků pouličních LED lamp. Pouze některé z nich disponují senzory pro sběr dat o hluku, prašnosti a dalších znečišťujících látkách, případně je s jejich pomocí možné určovat hustotu výskytu lidí. Data jsou zasílána do platformy, která je nejen sdružuje na jednom místě, ale také umožňuje ovládat a nastavovat intenzitu osvětlení jednotlivých lamp. „Osvětlení nedaleko Karlínského náměstí je dobrý příklad počátečních snah směrem k naplnění vize chytrého města. Je to však pouze malá část jednoho z mnoha systémů, které je nutné propojit, aby bylo dosaženo cíle v podobě řešení problémů dnešních měst,“ dodal Lukáš Hendrych.

Na integraci jednotlivých služeb jsou kladeny vysoké nároky z hlediska automatizace, bezpečnosti a efektivity přenosu dat. „Při zohlednění těchto nároků odborníci často hovoří o důležité roli technologie blockchain. Jedním z mož­ných řešení pro práci s daty je vybavení jednotlivců speciální konsolidovanou digitální identitou, která zajistí jejich uložení a bezpečný přenos,“ vysvětlil Lukáš Hendrych.

Neméně důležitým krokem je zajistit digitální spojení s budovami a dalšími jednotkami v obci, jako jsou pouliční osvětlení či dopravní systémy. Stavební a developerské společnosti podílející se na rozvoji smart cities čelí výzvě, jak shromažďovat a zpracovávat obrovské množství rozličných dat. Budovy v chytrých městech musí být schopné je vyměňovat nejen s ostatními stavbami, ale také se systémy dodávek energie, vozidly (v budoucnosti zřejmě bez řidiče), nebo dokonce se systémy předpovědí počasí.

(tz)

Slovo ke dni

  • Doba byrokratická

    Prý umožňuje lepší fungování státu. V něčem možná ano. Rozhodně má aparát, který může zabezpečit lepší kontrolu. Ale umožňuje i snazší podnikání? Tady už je to na pováženou. Hlasy lidí z businessu zní unisono. Podnikatelské prostředí v České republice potřebuje výrazné zlepšení. A opravdu se nenechme ukolébat tím, že vloni vzniklo meziročně nejvíce firem od dob pandemie. Bohužel úřednický aparát neroste jen proto, aby byly úkoly státu zvládány rychleji a kvalitněji, ale protože těch úředních povinností přibývá i s ohledem na požadavky EU. A tak nevznikají nová a nová úřednická místa zdaleka jen na straně státu. Podniky si stále častěji musí najímat externí dodavatele, kteří by pro ně onu byrokratickou část businessu dokázali zpracovat na klíč. Případně staví vlastní oddělení, které musejí tuto agendu zvládnout. Administrativa tak...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3