INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

sve tCelkem 12 velvyslanců, řada geologických expertů a zástupců podnikatelského sektoru ze 14 zemí Blízkého východu a severní Afriky se zúčastnilo koncem roku konference zemí MENA (Middle East and North Africa). Akce na Ministerstvu průmyslu a obchodu měla za cíl podpořit vzájemnou spolupráci v oblasti průzkumu, těžby a zpracování nerostných surovin, ropy a zemního plynu. Šlo o první velkou mezinárodní konferenci k danému tématu s více zeměmi současně.

„Země MENA považujeme za perspektivní v různých oborech, tentokrát jsme se zaměřili na oblast průzkumu, těžby a zpracování nerostných surovin, ropy a plynu. Velmi slibná pro české firmy je těžba nerostných surovin, která vytváří kromě plánovaného profitu také zajímavá pracovní místa, často v odlehlých oblastech, a motivuje těžební a zpracovatelské firmy, aby investovaly do rozvoje lokální infrastruktury a lidského kapitálu,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Řadu zemí z regionu MENA jsem měl možnost navštívit a byl jsem ohromen dynamičností rozvoje jejich hospodářství. V pořádání akcí, jako je tato konference, chceme pokračovat i v budoucnu.“

Blízký východ a severní Afrika (MENA) je region, který zahrnuje celkem 22 zemí Blízkého východu a severní Afriky. V regionu žije přibližně 6 % světové populace a nachází se zde 60 % světových zásob ropy a 45 % světových zásob zemního plynu. Vzhledem k těmto významným zásobám v regionu je MENA důležitým zdrojem globální hospodářské stability. HDP MENA činí cca 3,3 bilionu dolarů, což představuje 4,5 % světového HDP. Saúdská Arábie je největší ekonomikou s HDP ve výši 782 miliard dolarů, následuje Írán (454 miliard dolarů), Spojené arabské emiráty (414 miliard dolarů), Stát Izrael (369 miliard dolarů) a Egypt (249 miliard dolarů).

Některé země MENA patří k významným exportérům nejen ropy a zemního plynu, ale i řady tradičních a perspektivních nerostných surovin. „MENA země však mají mnohem větší potenciál, který by mohly akcelerovat za pomocí vyspělého českého strojírenského průmyslu a transferu technologií. A právě transfer českých technologií a vzdělávání expertů ze zemí MENA je jednou ze společných priorit pro modernizaci celého regionu,“ dodal Karel Havlíček. Proto MPO zorganizovalo mezinárodní konferenci a pozvalo nejen zástupce velvyslanectví, ale také experty z jednotlivých zemí, kteří přítomné seznámili s aktuální situací v oblasti průzkumu, těžby a průmyslového zpracování nerostných surovin, ropy a plynu.

Marocká velvyslankyně Hanane Saadi ocenila možnost prodiskutovat možnosti investování české strany v regionu. „Pro Maroko je Česká republika velmi významná, navazujeme na blízké partnerství z dob Československa, a nyní bychom rádi využili know-how českých firem a expertů nejen v oblasti průzkumu a těžby, ale i v dalších projektech,“ řekla.

Egypt ocenil iniciativu Ministerstva průmyslu a obchodu i nadstandardní zájem českých společností o spolupráci s regionem MENA. „Nedávno jsme přijali nový zákon o investování do nerostných zdrojů, který umožňuje flexibilitu a přizpůsobené dohody o průzkumu a těžbě nerostů. Dnes jsme firmy vyzvali, aby své investice nasměrovaly také do odvětví ropy a zemního plynu, petrochemického průmyslu a průmyslu hnojiv. Stejně tak věříme v to, že česká průmyslová technologie, strojní zařízení a výzkum se postarají o naše průmyslová odvětví, čímž se podpoří růst obchodu a HDP obou našich zemí,“ uvedl egyptský velvyslanec Saïd Hindam.

„Cílem konference bylo posílit ekonomickou spolupráci se zeměmi MENA a nabídnout strojní vybavení a zařízení pro těžbu a úpravu ropy a zemního plynu,“ komentoval náměstek ministra průmyslu a obchodu pro řízení sekce průmyslu a podnikání Eduard Muřický a doplnil: „Proto jsme pozvali zástupce malých a středních firem z oboru průzkumu, těžby a zpracování nerostných surovin, kteří mají o spolupráci s regionem MENA zájem.“
České firmy mohou s partnery v regionu spolupracovat například v průzkumu a vyhledávání ložisek širokého spektra nerostných surovin, jako jsou kovy, palivoenergetické suroviny, kritické a deficitní nerostné suroviny pro EU, dále nerudní suroviny jako například cementářské suroviny, fosfátové suroviny, žáruvzdorné suroviny či soli, včetně těžby mořské soli. Mohou dodávat těžební a zpracovatelské celky, technologie, investiční celky či trhaviny a chemikálie potřebné k povrchové a podzemní těžbě. Co se týče zpracování surovin, jde o stanice na čištění surového plynu a ropy, technologie na jímání asociovaného plynu, odsíření ropy, technologie na výrobu fosfátových hnojiv, žáruvzdorných materiálů a prefabrikátů, a dále o dodávky cementáren, vápenek, koksoven, skláren apod.

„Konferenci jsme pojali také jako jeden z nástrojů revitalizace obchodních vztahů mezi Českou republikou a Královstvím Saúdské Arábie. Letos v září Saúdové založili nové Ministerstvo pro využití nerostů a jejich průmyslové zpracování, které se oddělilo od Ministerstva ropy,“ vysvětlil Eduard Muřický a dodal: „Právě v surovinovém segmentu má totiž ČR co nabídnout. Například nové technologie, školení saúdských expertů a spolupráci na instalacích HITEC zpracovatelských technologií v Saúdské Arábii.“

České firmy už v regionu MENA bodují, například Škoda Auto je čtvrtou nejprodávanější značkou na trhu s automobily v Izraeli, společnost Lasvit vybavila osvětlením Dubajskou operu a firma Preciosa dodává lustry a luxusní osvětlení do hotelů, mešit i paláců ve Spojených arabských emirátech. Firma Pega Hoist dodala šestnáct výtahů pro stavbu nejvyšší budovy světa, mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji. V Libanonu se s úspěchem prodávají výrobky od Mlékárny Hlinsko a firma TATRA Trucks je hlavním dodavatelem podvozků pro obrněná vozidla vyráběných jordánským státním podnikem KADDB. V Egyptě se otevřel závod na netkané textilie firmy PFNonwovens, šlo o největší českou investici v zemi. A od letošního dubna má Praha přímé letecké spojení s Casablancou.

(tz)

Slovo ke dni

  • Porážíme Japonsko

    Češi trpí komplexem malosti. A proto každá zpráva, že jsme v něčem před giganty, potěší. Teď jsem si s gustem přečetl informaci, že jsme se zařadili do první třicítky zemí v online podnikání. Za námi se octly takové státy jako Itálie nebo Japonsko. Hodnotil se počet uživatelů internetu a vyspělost logistických služeb. Sám vím, jak úspěšně si vede například Zásilkovna, která velmi rychle expanduje nejen v ČR, ale i okolních státech. Už delší dobu je známo, že patříme k nejlepším na světě v užívání bezkontaktních plateb. A našlo by se toho víc, co povzbudí naši národní hrdost. Jak známo, mezi Goliáši není malý David bez šance, jak se píše v Bibli a jak jsme se o tom v historii mnohkrát přesvědčili.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOB tsoft   EON EG 2017 107  icom
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

PSC 0175

Češi budou nové věci vymýšlet stále 5. říjen 2020

Josef KratochvílJe obdivuhodné, kolik českých firem, vysokých škol, výzkumných organizací a dalších subjektů v uplynulém půlroce nacházelo nová řešení pro to, aby mohly existovat dál, rozvíjet výrobu a služby. Nabízet trhu to, co nejvíce potřebuje. Vznikly nové produkty, zrodily se ojedinělé postupy práce, ke slovu se dostaly špičkové technologie i efektivnější organizace procesů. Znamená to, že potenciál tvořivosti nabral na obrátkách, aktivoval se.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE