INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

auto 4368663 1280Alespoň někdy porušuje pravidla 82 procent Čechů. Vedle ignorování dopravních předpisů, kdy se například každý šestý respondent přiznal k jízdě v opilosti, se tak často děje i v práci. Čtvrtina zaměstnanců zanedbává nošení povinných ochranných pomůcek a nedodržuje zásady bezpečnosti.

Pokud se u toho zraní, ztrácí nárok na odškodnění či jeho část. Nejčastějším důsledkem porušování pravidel je ovšem pokuta – museli ji zaplatit tři ze čtyř respondentů, kteří byli při přečinu chyceni. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Vindicia.

Respekt k pravidlům Čechy příliš nezdobí. Osm respondentů z deseti v průzkumu potvrdilo, že je alespoň někdy porušují. Lidem se zároveň své přestupky nedaří skrýt. Polovinu z nich totiž u prohřešku chytí – část dokonce opakovaně. Porušení pravidel se také často neobejde bez následků. „V praxi se hodně setkáváme hlavně s lehkomyslností – lidé nerespektují pravidla, protože si chtějí zjednodušit život a doplatí na to,“ říká Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia. Uvádí příklad ženy, která si krátila cestu skrz výrobní halu, kam měla zakázaný přístup. V prostoru ji následně zasáhlo do hlavy těžké břemeno, takže skončila s vážným zraněním.

Nejčastější prohřešky? Na silnici a v práci

Místem, které k hříchům láká, jsou tuzemské silnice. Projetí křižovatky na červenou, nebezpečné předjíždění či jízda přes přejezd, který signalizuje blížící se vlak? Dopravní pravidla hrubě porušila celá pětina Čechů. „Je alarmující, že se každý šestý respondent přiznal k řízení po konzumaci alkoholu. Jen za loňský rok zavinili opilí řidiči více než 4 500 nehod, které si vyžádaly 53 obětí na životech. Viníky pak čeká další kruté vystřízlivění. Pojišťovny totiž vyplatí odškodnění zraněným či pozůstalým – a následně pak částku vymáhají po řidiči, protože alkohol je považován za velmi přitěžující okolnost,“ zdůrazňuje Beck. Výrazně častěji takto hřeší muži – po konzumaci alkoholu jich sedla za volant pětina.

Pravidla bere část Čechů na lehkou váhu i v práci. Čtvrtina respondentů v zaměstnání porušuje zásady bezpečnosti. Ignorují také nošení povinných ochranných pomůcek, čímž riskují nejen své zdraví, ale i případnou ztrátu místa. Oblibě se netěší ani čtení firemních manuálů a směrnic, které obvykle zaměstnavatel vyžaduje. Pouští se do něj pouhé dvě třetiny pracovníků.

Ledabylost v práci či nekázeň na silnici doplňují i trestné činy a přestupky – 16 procent respondentů se netají tím, že alespoň jednou v životě něco ukradli.

Důsledky porušování pravidel: pokuty i ztráta odškodnění

Lidé důsledky porušování pravidel pocítí nejčastěji na své peněžence. Tři respondenti ze čtyř připouští, že po přistižení museli platit pokutu či jiný peněžitý trest. Třetina si vykoledovala napomenutí v práci, lidé přiznávali i to, že jim byl odebrán řidičský průkaz. A každý dvacátý čelil dokonce hrozbě vězení.

Češi ale často nedomýšlí, že konečné důsledky porušování pravidel mohou být daleko vážnější. „Zdaleka nejde jen o finanční sankce či pokárání od nadřízeného. Pokud se člověk zraní v práci, má většinou nárok na odškodnění. O ten ovšem přichází právě ve chvíli, kdy se zjistí porušení pravidel, například ignorování povinných ochranných pomůcek. Stejná situace panuje na silnici. Jestliže jako spolujezdec nepoužiju bezpečnostní pás a následně se zraním při nehodě, ztrácím právo například na 30 % z odškodnění. V konečném důsledku tak lidé přichází o statisíce – jednomu z našich klientů tak kvůli opakovanému ignorování pásů snížili odškodnění o 720 tisíc korun,“ varuje Beck. Zaměstnanci navíc riskují výpověď.

Průzkum proběhl v listopadu 2019, a to na reprezentativním vzorku 1000 respondentů (18-59 let).

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Porážíme Japonsko

    Češi trpí komplexem malosti. A proto každá zpráva, že jsme v něčem před giganty, potěší. Teď jsem si s gustem přečetl informaci, že jsme se zařadili do první třicítky zemí v online podnikání. Za námi se octly takové státy jako Itálie nebo Japonsko. Hodnotil se počet uživatelů internetu a vyspělost logistických služeb. Sám vím, jak úspěšně si vede například Zásilkovna, která velmi rychle expanduje nejen v ČR, ale i okolních státech. Už delší dobu je známo, že patříme k nejlepším na světě v užívání bezkontaktních plateb. A našlo by se toho víc, co povzbudí naši národní hrdost. Jak známo, mezi Goliáši není malý David bez šance, jak se píše v Bibli a jak jsme se o tom v historii mnohkrát přesvědčili.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2021

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOB tsoft   EON EG 2017 107  icom
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

PSC 0175

Češi budou nové věci vymýšlet stále 5. říjen 2020

Josef KratochvílJe obdivuhodné, kolik českých firem, vysokých škol, výzkumných organizací a dalších subjektů v uplynulém půlroce nacházelo nová řešení pro to, aby mohly existovat dál, rozvíjet výrobu a služby. Nabízet trhu to, co nejvíce potřebuje. Vznikly nové produkty, zrodily se ojedinělé postupy práce, ke slovu se dostaly špičkové technologie i efektivnější organizace procesů. Znamená to, že potenciál tvořivosti nabral na obrátkách, aktivoval se.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE