INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Slabá hospodářská data z eurozóny i USA přiživila nervozitu investorů. Navíc potvrdila, že ekonomický růst bude v letošním roce slabý. Skutečný problém by ale nastal tehdy, pokud by se vývoj ekonomik úplně zastavil. V Evropě by tak došlo v rámci chystaných výdajových škrtů k ještě hlubšímu propadu životní úrovně obyvatel a vlády by své rozpočtové cíle plnily s velkými obtížemi.

Strach přitom nemají jen investoři. Podle pohledu skeptiků na současný vývoj trhu již lidé opět přestávají utrácet a také podnikatelé se bojí investovat ze strachu, aby své zboží měli komu prodat. Naštěstí takové obavy nesvazují všechny. Odhady ohledně letošního růstu HDP Evropy se pohybují mezi -0,2 a +0,2 %. „Jistou naději na oživení dává evropským ekonomikám zvyšující se export do rozvíjejících se zemí a USA. Zvyšující se poptávka po pracovní síle na trhu práce v exportně úspěšných zemích (například v Německu) navíc generuje vyšší růst mezd," řekl Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost. „To je v ostrém kontrastu se zeměmi, jako je Řecko nebo Španělsko, kde naopak ekonomická aktivita a poptávka po pracovní síle klesá. Zde by pomohla větší mobilita pracovní síly, kterou ale Evropa na rozdíl od USA spíše postrádá."

Lepším výhledům napomáhá postupné snižování cen ropy, které snižuje inflaci, ale zejména umožňuje růst kupní síly domácností. „V následujících měsících by dalšímu snižování inflace mohly napomoci i klesající ceny ropy. Jestliže průměrná cena ropy zůstane kolem 100 dolarů za barel a kurz dolaru extrémně neposílí, inflace eurozóny se bude přibližovat nule," dodal Aleš Prandstetter.

Přestože hospodářské výsledky USA jsou výrazně lepší než evropské, neukazují na jasný růstový trend. Investory zde trápí nižší míra zaměstnanosti, než jakou doposud očekávali. Příliš se nedaří ani poptávce, která již druhý měsíc v řadě klesá. „Přesto si myslím, že americká ekonomika je již z nebezpečné zóny recese venku. Americká vláda pomáhá tamním podnikům řadou pobídek a stejně jako v Evropě je i zde relativně nízká inflace," vysvětlil Aleš Prandstetter.

Naštěstí i v nejisté době se najdou obory, kterým se nadprůměrně daří. Mezi ně patří například technologický sektor. „Zisky v tomto sektoru vzrostly oproti předchozímu roku v průměru o 17 %. Pyšní se tak vůbec nejvyšším růstem zisků ze všech sektorů. Průměr trhu převyšuje až dvojnásobně. A ještě je zde hodně prostoru pro pozitivní překvapení," uzavřel Aleš Prandstetter. Růstový potenciál technologií ale zůstává z hlediska nynějších cen akcií nedoceněn. Dá se přitom očekávat, že sektor by mohl dále profitovat z konstantní inovace produkce, investic do kapacit a poptávky po urychlené obnově, tedy z vývoje, který zpravidla přináší dobré tržby i marže.

(tz)

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3