INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem
Slabá hospodářská data z eurozóny i USA přiživila nervozitu investorů. Navíc potvrdila, že ekonomický růst bude v letošním roce slabý. Skutečný problém by ale nastal tehdy, pokud by se vývoj ekonomik úplně zastavil. V Evropě by tak došlo v rámci chystaných výdajových škrtů k ještě hlubšímu propadu životní úrovně obyvatel a vlády by své rozpočtové cíle plnily s velkými obtížemi.

Strach přitom nemají jen investoři. Podle pohledu skeptiků na současný vývoj trhu již lidé opět přestávají utrácet a také podnikatelé se bojí investovat ze strachu, aby své zboží měli komu prodat. Naštěstí takové obavy nesvazují všechny. Odhady ohledně letošního růstu HDP Evropy se pohybují mezi -0,2 a +0,2 %. „Jistou naději na oživení dává evropským ekonomikám zvyšující se export do rozvíjejících se zemí a USA. Zvyšující se poptávka po pracovní síle na trhu práce v exportně úspěšných zemích (například v Německu) navíc generuje vyšší růst mezd," řekl Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost. „To je v ostrém kontrastu se zeměmi, jako je Řecko nebo Španělsko, kde naopak ekonomická aktivita a poptávka po pracovní síle klesá. Zde by pomohla větší mobilita pracovní síly, kterou ale Evropa na rozdíl od USA spíše postrádá."

Lepším výhledům napomáhá postupné snižování cen ropy, které snižuje inflaci, ale zejména umožňuje růst kupní síly domácností. „V následujících měsících by dalšímu snižování inflace mohly napomoci i klesající ceny ropy. Jestliže průměrná cena ropy zůstane kolem 100 dolarů za barel a kurz dolaru extrémně neposílí, inflace eurozóny se bude přibližovat nule," dodal Aleš Prandstetter.

Přestože hospodářské výsledky USA jsou výrazně lepší než evropské, neukazují na jasný růstový trend. Investory zde trápí nižší míra zaměstnanosti, než jakou doposud očekávali. Příliš se nedaří ani poptávce, která již druhý měsíc v řadě klesá. „Přesto si myslím, že americká ekonomika je již z nebezpečné zóny recese venku. Americká vláda pomáhá tamním podnikům řadou pobídek a stejně jako v Evropě je i zde relativně nízká inflace," vysvětlil Aleš Prandstetter.

Naštěstí i v nejisté době se najdou obory, kterým se nadprůměrně daří. Mezi ně patří například technologický sektor. „Zisky v tomto sektoru vzrostly oproti předchozímu roku v průměru o 17 %. Pyšní se tak vůbec nejvyšším růstem zisků ze všech sektorů. Průměr trhu převyšuje až dvojnásobně. A ještě je zde hodně prostoru pro pozitivní překvapení," uzavřel Aleš Prandstetter. Růstový potenciál technologií ale zůstává z hlediska nynějších cen akcií nedoceněn. Dá se přitom očekávat, že sektor by mohl dále profitovat z konstantní inovace produkce, investic do kapacit a poptávky po urychlené obnově, tedy z vývoje, který zpravidla přináší dobré tržby i marže.

(tz)

Slovo ke dni

  • Plná letiště

    Odstavné plochy na letištích se plní. Lze si toho všimnout nejen na největším českém vzdušném přístavu v Praze-Ruzyni, ale i jinde u nás a v Evropě. Stroje totiž nejsou ve vzduchu, ale odpočívají na zemi. A protože koronavirová krize hned tak neskončí, budou uzemněny nejméně do začátku jarní sezony. Výpadek příjmů může správa letišť alespoň zčásti vyrovnat parkovným. A také se dají naplno využívat servisní kapacity. Útěchou rovněž může být zvýšení bezpečnosti letového provozu. Vzdušné dopravní koridory téměř zejí prázdnotou, stejně tak piloti si už nebudou stěžovat na to, že jsou přetěžováni. Ano, každá mince má dvě strany. Až se nebe zase otevře a lidé budou moci cestovat do zahraničí, více si jistě vychutnají ten znovu získaný pocit svobody. Věřme, že to nastane už brzy.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

PSC 0175

Češi budou nové věci vymýšlet stále 5. říjen 2020

Josef KratochvílJe obdivuhodné, kolik českých firem, vysokých škol, výzkumných organizací a dalších subjektů v uplynulém půlroce nacházelo nová řešení pro to, aby mohly existovat dál, rozvíjet výrobu a služby. Nabízet trhu to, co nejvíce potřebuje. Vznikly nové produkty, zrodily se ojedinělé postupy práce, ke slovu se dostaly špičkové technologie i efektivnější organizace procesů. Znamená to, že potenciál tvořivosti nabral na obrátkách, aktivoval se.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE