INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Nervózní atmosféra na finančních trzích převládala i v průběhu tohoto týdne a nelze se čemu divit. Světlých momentů bylo jako šafránu. Výsledky řeckých parlamentních voleb sice byly investory oceněny pozitivně, avšak tento efekt téměř okamžitě vyprchal. V případě této země totiž momentálně neexistují dobré zprávy, nýbrž jen špatné a ještě horší. Důvod k radosti nepřinesla ani čerstvá ekonomická data. Hospodářská situace se zhoršuje nejen v Evropě, ale i v USA a uchráněna není ani Čína. Zhoršení nastalo i v případě Německa, což je obzvláště bolestivé pro domácí ekonomiku.

Klíčovou událostí tohoto týdne bylo dvoudenní zasedání americké centrální banky. Vzhledem k horším výsledkům, které v poslední době chodí z tamní ekonomiky, se s napětím očekávalo, zda centrální bankéři přistoupí k další monetární expanzi v podobě třetího kola kvantitativního uvolňování (QE III). K tomuto kroku se nakonec neodhodlali. Nabídli však alternativu v podobě prodloužení operace Twist (nákup dlouhodobých a prodej krátkodobých dluhopisů) do konce letošního roku. Určité věci lze oddálit, ale nelze se jim vyhnout a QE III je jednou z nich. Většina signálů totiž zcela jasně poukazuje na to, že americké hospodářství rozhodně není v dobré kondici a tato kondice se bude nadále spíše zhoršovat než zlepšovat. Toho si je vědom i Fed, když v nové prognóze snížil výhled makroekonomických veličin – nezaměstnanosti i HDP. Do konce roku budou centrální bankéři zasedat ještě čtyřikrát, to znamená čtyři šance pro ohlášení QE III.

V domácí ekonomice nebyla uveřejněna žádná důležitá makrodata. Za pozornost stálo zveřejnění Zprávy o finanční stabilitě z dílny České národní banky (ČNB), především poté část věnovaná situaci v domácím finančním sektoru. Stav „českých" bank zůstává podle ČNB nadále příznivý a i v případě extrémně zátěžové varianty by finanční instituce splnily požadavky na kapitálovou přiměřenost. To lze považovat za pozitivní zprávu především s ohledem na to jaký je stav bank za našimi hranicemi.

Česká měna se již od poloviny května pohybuje v mírně rostoucím postranním trendu a tento týden nebyl výjimkou. Na měnovém páru s eurem se v první polovině týdne obchodovalo v rozpětí 25,35 – 25,60 CZK/EUR. V druhé polovině koruna následně oslabila k hladině 25,80 CZK/EUR a testovala tak nejslabší červnové úrovně. Podobný byl i vývoj koruny vůči americké měně. V závěru týdne se dolar prodával za zhruba 20 korun a 50 haléřů. Vývoj koruny je i nadále ovlivněn děním na zahraničních trzích a zprávy z domácí ekonomiky mají jen minimální význam. Spekulace o snížení sazeb Českou národní bankou na zasedání v příštím týdnu jsou již vesměs v ceně zahrnuty a tak by ani tato událost neměla s korunou výrazněji zahýbat. Vzhledem ke stále horším ekonomickým datům z eurozóny včetně Německa lze počítat s tím, že se česká měna bude i v dalších týdnech pohybovat na slabších úrovních.

Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

O společnosti AKCENTA CZ, a.s.:

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu s více než 10letou tradicí. Kromě výhodných kurzů pro nákup a prodej deviz a nízkých poplatků za platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům. AKCENTA CZ je držitelem povolení (Č.j.:2011/1199/570) k činnosti platební instituce podle zákona o platebním styku č.284/2009 Sb. § 3 odst. 1 písm. a)b)c)e)f). Jako jedna ze dvou nebankovních společností obchodující s devizami v ČR je držitelem Licence pro obchodování s cennými papíry, která ji opravňuje k uzavírání forwardových a swapových obchodů. Zajišťuje směnu měn za výhodné kurzy a bez poplatku.

O skupině AKCENTA:

Skupinu AKCENTA tvoří tři samostatné společnosti: AKCENTA CZ, a.s., obchodník s devizami, AKCENTA ENERGIE, a.s., obchodník s elektrickou energií, a AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo. Skupina působí na středoevropském trhu v oblasti obchodování s devizami, obchodování s energií a poskytování bankovních služeb, vkladů a úvěrů.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3