INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Závěru června dominovaly dvě události. V Bruselu se v druhé polovině týdne konal a při psaní tohoto článku stále ještě koná ostře sledovaný summit EU. Z pohledu České republiky bylo navíc důležitou událostí i zasedání České národní banky. Na finančních trzích se na počátku týdne obchodovalo v relativně klidné atmosféře a bylo evidentní, že se čeká na závěry z evropského summitu.

Evropští lídři se ve čtvrtek sešli v Bruselu, aby jednali o krátkodobých i dlouhodobých opatřeních na podporu evropského hospodářství a společné evropské měny. Očekávání od tohoto summitu nebyla příliš veliká. V minulosti totiž tato jednání většinou žádná konkrétní rozhodnutí nepřinesla. V tento čtvrtek však k určitým závěrům došlo. Byly položeny základy bankovní unie a bylo rovněž rozhodnuto o změně statusu stabilizačního mechanismu ESM. Banky, které se dostanou do finančních problémů, se budou moci obrátit přímo na Fond. Země se tak vyhnou nadměrným rozpočtovým schodkům na financování bankovního sektoru. Příkladem je např. Irsko, kterému kvůli záchraně tamních bank výrazně vzrostl schodek státního rozpočtu a následně i celková hodnota veřejného dluhu. Na tuto zprávu euro reagovalo okamžitým posílením vůči americkému dolaru. Celá věc má však jeden, dosti podstatný háček. Za ESM totiž stojí opět země eurozóny, respektive jejich finanční prostředky a půjčovat tak vlastně opět budou státy, avšak nepřímo, přes ESM.

Událostí číslo jedna na domácí scéně bylo čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky. Po více jak dvou letech došlo ze strany měnové autority ke snížení sazeb o 0,25 % a hlavní úroková sazba (2týdení repo sazba) se dostala na rekordně nízkou úroveň 0,5 %. Pro další uvolnění měnové politiky hlasovali čtyři ze sedmi členů bankovní rady. Centrální banka tímto krokem reagovala na horšící se data z domácí ekonomiky. Pravda je taková, že snížení sazeb domácímu hospodářství neuškodí, ale ani nikterak nepomůže. Již v minulých letech byly sazby na extrémně nízkých úrovních a nedá se příliš předpokládat, že dojde k dalšímu poklesu cen u hypoték či firemních úvěrů. Koruna na krok centrální banky reagovala jen minimálně a v následujících hodinách dokonce mírně posílila. Lze si to vysvětlit tím, že snížení sazeb bylo dopředu očekáváno a v kurzu koruny již předem plně započteno.

Na devizovém trhu došlo k výraznějším pohybům teprve v závěru týdne. V jeho první polovině koruna ztrácela. Na měnovém páru s eurem se pomalu šplhala směrem k hranici 26 CZK/EUR a ve středu několik obchodů proběhlo v její těsné blízkosti. Tato psychologická úroveň však nakonec překonána nebyla a ve čtvrtek a následně i v pátek si koruna dokázala připsat zajímavé zisky. Podobný charakter mělo obchodování i vůči americkému dolaru. Obchodovalo se téměř výhradně nad hladinou 20,50 CZK/USD a několik obchodů se uskutečnilo i nad úrovní 20,80 CZK/USD. V brzkých pátečních hodinách však koruna skokově posílila poté, co byly oznámeny výsledky z prvního dne summitu EU. V pátek se kolem 14 hodiny dolar prodával za zhruba 20 korun a 35 haléřů.

Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3