Zveřejněné květnové výsledky statistiky zahraničního obchodu vyloženě nezklamaly, ale ani nepotěšily. Podle předběžných údajů ČSÚ vykázala obchodní bilance v květnu letošního roku přebytek ve výši 23,1 mld. korun.
V běžných cenách vývoz meziročně vzrostl jen o 2,8 % a dovoz dokonce o 1,1 % poklesl. V tomto roce se jedná o první meziroční pokles objemu importu, což je však zapříčiněno vyšším počtem pracovních dní v loňském květnu. Obrat zahraničního obchodu v letošním květnu dosáhl hodnoty 483,07 mld. korun. Varovným signálem jsou výsledky sezónně očištěných dat vývozu i dovozu, které mají sestupnou trajektorii a rovněž srovnání na meziměsíční bázi, kde v květnu poklesl jak objem vývozu (0,9 %), tak i dovozu (1,2 %). Hlavní vývozní artikly se nemění. Nadále dominují stroje a dopravní prostředky, především pak silniční vozidla. Naopak schodek se prohloubil u chemických výrobků.
Zahraniční obchod zůstává i přes citelné zpomalení hlavním a bohužel také jediným tahounem domácího hospodářství. Letošní rok navíc zatím z tohoto pohledu přinášel nadstandardní výsledky. To se však v druhém pololetí s velkou pravděpodobností změní. Pokračující úsporná opatření v evropských zemích a slabší výsledky tamních ekonomik sebou nesou pro české exportéry velké riziko. Hrozba stagnace objemu českého vývozu se již v květnu v podstatě naplnila a další měsíce mohou přinést i snížení celkového obratu zahraničního obchodu. Pokud navíc připočteme i vysokou základnu obratu zahraničního obchodu z druhé poloviny loňského roku, tak celkové snížení objemu zahraničního obchodu dostává zcela jasné obrysy.
Prý umožňuje lepší fungování státu. V něčem možná ano. Rozhodně má aparát, který může zabezpečit lepší kontrolu. Ale umožňuje i snazší podnikání? Tady už je to na pováženou. Hlasy lidí z businessu zní unisono. Podnikatelské prostředí v České republice potřebuje výrazné zlepšení. A opravdu se nenechme ukolébat tím, že vloni vzniklo meziročně nejvíce firem od dob pandemie.
Bohužel úřednický aparát neroste jen proto, aby byly úkoly státu zvládány rychleji a kvalitněji, ale protože těch úředních povinností přibývá i s ohledem na požadavky EU. A tak nevznikají nová a nová úřednická místa zdaleka jen na straně státu. Podniky si stále častěji musí najímat externí dodavatele, kteří by pro ně onu byrokratickou část businessu dokázali zpracovat na klíč. Případně staví vlastní oddělení, které musejí tuto agendu zvládnout.
Administrativa tak...
Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit
V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.