INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Společnost Manpower Česká republika zveřejnila výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce" pro čtvrté čtvrtletí roku 2012. V rámci průzkumu byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2012 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?"

Již potřetí má Manpower pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum vstoupil v ČR do svého pátého roku), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data RAW – sezonně neočištěná.

Zaměstnavatelé v České republice očekávají pro čtvrté čtvrtletí 2012 různou úroveň náborových aktivit. 5 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 5 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 87 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2012 hodnotu 0 %.

„Nezaměstnanost v létě začala růst a to i přes to, že letní sezóna obyčejně představuje rostoucí poptávku po nových zaměstnancích ve stavebnictví, zemědělství a ubytování a stravování. S pokračující recesí české ekonomiky bude situace na trhu práce nadále stagnovat, firmy budou nadále opatrné v náborech zaměstnanců a budou pokračovat v úsporných opatřeních a zvyšování efektivity.", řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.

Porovnání dle odvětví

Zaměstnavatelé v pěti z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové aktivity hlásí odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody, kde Čistý index trhu práce dosahuje hodnoty +7 %. Zpracovatelský průmysl s Indexem +6 % také hlásí pozitivní zprávy pro uchazeče o práci. Zaměstnavatelé v 4 odvětvích předpovídají negativní náborové aktivity, ve Stavebnictví hlásí stagnaci s Indexem 0 %.

Index pro Ubytování a stravování má hodnotu -7 % a neuspokojivé náborové plány hlásí také

Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům -5 %.

Regionální srovnání v rámci ČR

Zaměstnavatelé v Čechách očekávají pro čtvrté čtvrtletí 2012 nepříznivé náborové prostředí, s hodnotou Čistého indexu trhu práce -2 %. Zaměstnavatelé v Praze předpovídají pro čtvrté čtvrtletí opatrné náborové plány s Indexem +2 %. Stagnující náborové prostředí hlásí i zaměstnavatelé na Moravě, kde je Index +1 %.

Globální pohled

Z průzkumu vyplývá, že náborové aktivity ve čtvrtém čtvrtletí 2012 jsou ovlivněny celkovou nejistotou na světových trzích, především v Evropě, a zpomalením růstu v Indii, Číně a Brazílii. Výsledkem těchto vlivů je celkově slabší předpověď – očekává se, že náborové aktivity se ve čtvrtém čtvrtletí sníží v porovnání s předchozím čtvrtletím i v meziročním srovnání. Nicméně náborové plány zůstávají pozitivní ve třech čtvrtinách sledovaných zemí a oblastí, i když zájem zaměstnavatelů zvýšit počet pracovních sil je evidentně menší než ve stejném období 2011. Pouze 15 zemí a oblastí hlásí stabilní Index nebo jeho zvýšení.

Další výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce budou zveřejněny 11. prosince 2012.

O průzkumu „Manpower Index trhu práce"

Průzkum Manpower Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 42 zemí a oblastí, ve které průzkum probíhá. V rámci projektu Manpower Index trhu práce pro 4. kvartál roku 2012 byli osloveni zaměstnavatelé reprezentativního vzorku 750 zaměstnanců v České republice a byla jim položena stejná otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti ve čtvrtém čtvrtletí 2012 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?"

Průzkum „Manpower Index trhu práce" se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Průzkum probíhá již 50 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě. Manpower Index trhu práce je založen na dotazování téměř 66 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 42 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.

Průzkum Manpower Index trhu práce nyní probíhá v těchto 42 zemích a oblastech světa: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Bulharsko, Česká republika, Čína, Finsko, Francie, Guatemala, Hongkong, Indie, Irsko, Itálie, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Kostarika, Kanada, Kolumbie, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Panama, Peru, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Turecko, USA a Velká Británie. Projekt odstartoval ve Spojených státech a Kanadě v roce 1962 a v roce 1966 se zapojila také Velká Británie. V roce 2002 se připojují Mexiko a Irsko, o rok později pak dalších 13 zemí. Nový Zéland se přidává v roce 2004, Čína, Indie, Švýcarsko a Tchaj-wan v roce 2005 a Argentina, Peru, Kostarika a Jihoafrická republika v roce 2006. V roce 2008 se do projektu zapojují i Česká republika, Guatemala, Kolumbie, Polsko, Rumunsko a Řecko, v roce 2009 Maďarsko a Brazílie, v roce 2010 Panama, pro rok 2011 Bulharsko, Izrael, Slovensko, Slovinsko a Turecko, v roce 2012 Finsko.

Více informací o průzkumu a detailní výsledky za všechny země najdete na stránkách www.manpowergroup.com v sekci Research Center nebo na http://www.manpower.cz/index- trhu-prace.php

O společnosti ManpowerGroup

Společnost ManpowerGroup(tm) (NYSE: MAN) je světovým lídrem v poskytování služeb a řešení na míru, které pokrývají životní cyklus zaměstnance a pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurenceschopnost. ManpowerGroup, společnost s obratem $22 miliard a s více než 60letou zkušeností v oboru, nabízí komplexní nabídku

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3