INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Jeden špatný ventil na toaletě může zapříčinit roční nenaměřenou spotřebu vody za více než 9 000 Kč u jednoho bytu. Ukázala to zjištění odborníků ze společnosti ENBRA. Starší vodoměry navíc často nedokážou zaznamenat malé průtoky vzniklé špatným těsněním kohoutků a ventilů v jednotlivých bytech. Vzniklá ztráta se proto rozpočítá na všechny nájemníky v domě.

Nevýhodou starších vodoměrů je malá citlivost na nízké průtoky vody. Pokud tedy dochází k únikům vody špatnými kohoutky či nefunkčními ventily na toaletách, vznikají všem nájemníkům domů nezanedbatelné ztráty. Jedním špatným klozetovým ventilem zbytečně proteče i 15 litrů vody za hodinu. To při průměrných cenách vodného v České republice 71,60 Kč/m3 znamená roční finanční ztrátu ve výši více než 9 000 Kč. Takto spotřebovanou vodu však starší bytový vodoměr nezaznamená. Ztrátu ale zaregistruje přesnější společný měřič průtoku instalovaný na patě objektu, proto vzniklou škodu musí uhradit všichni nájemníci v domě.

„I malý průtok špatným klozetovým ventilem znamená roční nezměřenou ztrátu vody v ceně tisíců korun, která je pak rozúčtována mezi všechny obyvatele domu. I domácnosti, které se snaží vodou šetřit, potom zbytečně platí ztráty ostatních," sdělil Petr Holyszewski, produktový manažer společnosti ENBRA, která se specializuje na technické zařízení budov a zejména na prodej a metrologické ověřování vodoměrů. „Řešením je instalace moderních vodoměrů, které dokážou přesněji změřit mnohem menší průtoky. Kvalitní bytové vodoměry zaznamenají i průtoky menší než šest litrů vody za hodinu. Rozúčtování spotřeby vody je pak přesnější a spravedlivější," dodal Holyszewski.

Kromě nefunkčních klozetových ventilů a kohoutků v bytech se na nepřesném měření spotřeby vody podílí i častá snaha nepoctivých domácností vodoměry ovlivňovat. Méně kvalitní vodoměr je totiž možné zastavit například silným magnetem. Časté jsou i pokusy o mechanické ovlivnění měření. Vzniklé rozdíly v naměřené spotřebě mezi bytovými jednotkami a hodnotou zjištěnou ve vodoměru na patě objektu jsou pak i v těchto případech rozúčtovány mezi všechny obyvatele domu.

„Moderní vodoměry jsou nejen přesnější, ale také odolnější i proti nejrůznějším snahám o ovlivnění měření. Nelze je například zastavit magnetem. Přesněji také měří spotřebu při použití pákových baterií. Ty totiž způsobují velké rázy vody, s kterými se starší vodoměry nebyly schopné dobře vyrovnat," uvedl Petr Holyszewski ze společnosti ENBRA. „S rostoucími cenami vody se potřeba přesného měření a účtování spotřeby stává stále více aktuální. Nikdo přece nechce zbytečně platit vodu, kterou spotřeboval někdo jiný," doplnil Holyszewski.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3