INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Obnovitelné zdroje energie (OZE) chce česká veřejnost podporovat částkou sto korun ročně. Lidé však ani netuší, že je zelená energie stojí ročně desetkrát víc. To je jeden ze závěrů studie společnosti Next Finance, kterou představil hlavní ekonom Vladimír Pikora.

Na otázku, kolik nás stojí ročně podpora OZE, uvádí studie Dopad podpory obnovitelných zdrojů energie na ekonomiku bezmála 104 miliard korun v loňském roce. „Systém je tak štědrý, že v příštích letech povede ke státním výdajům v hodnotě tři čtvrtě bilionu korun. A to do této částky neuvádíme nutné investice do rozvodné sítě," prohlásil Vladimír Pikora.

Česká republika je v některých druzích OZE světovým šampionem, i když k jejich využívání nemá vhodné přírodní podmínky. Například během jednoho roku dokázala rozšířit kapacity solární energie dvakrát rychleji než USA a vyrábět ze slunce dvojnásobek energie než Francie. Česká solární energie představuje pět procent globální výroby.

Pikora připomíná, že ekologické efekty OZE jsou velmi sporné. Například biopaliva mají negativní vliv na biodiverzitu a prohlubují nerovnováhu na světovém trhu potravin, vedou k jejich zdražování. K ukončení podpory těchto obnovitelných zdrojů se rozhodla i Evropská unie. Podobný problematický vliv mají OZE i na zaměstnanost a spotřebu.

(kčr)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3